fbpx
program
Uprawnienia Budowlane

Gaszenie gaśnicami

Uwaga! Pożar! Co robić, gdy zapali się piekarnik albo mikrofala? Pierwsza myśl – woda! I to natychmiast i tutaj mówimy zdecydowane STOP! Owszem, woda zazwyczaj służy do gaszenia pożarów, jednak w niektórych przypadkach może być niebezpieczna. Zamiast wody użyjmy gaśnicy, którą mamy pod ręką. Nie wszystkie nadają się do gaszenia tego samego obiektu. To kluczowe działanie w zapobieganiu rozprzestrzenienia się pożaru i nie doprowadzenia do jego rozwoju. Jednak jaką należy użyć, jakie są ich rodzaje i przeznaczenie, dowiecie się Państwo z poniższego artykułu.  (uprawnienia budowlane)

Czym gasić urządzenia elektryczne podczas pożaru?

Rodzaje gaśnic

Gaszenie urządzeń elektrycznych nie jest łatwą sprawą. Nie można gaszenia urządzeń elektrycznich całkowicie uogólnić. Dowiedzmy się więc najpierw, jakie mamy rodzaje gaśnic i w jaki sposób one działają. Co warto wiedzieć już na wstępie? Przede wszystkim należy wiedzieć, że każda z gaśnic ma w sobie zupełnie inny środek, który pomoże w ugaszeniu pożaru. Do najpopularniejszych gaśnic możemy zaliczyć: (uprawnienia budowlane kontakt)

  • Gaśnice proszkowe – jej działanie polega na wyrzuceniu specjalnego proszku, który się w niej znajduje pod ciśnieniem azotu bądź dwutlenku węgla. Dzięki proszkowi zapobiegamy rozprzestrzenianiu się pożaru poprzez odcięcia od ognia tlenu. Taki proces nazywamy antykatalizą. (uprawnienia budowlane program) 
  • Gaśnice śniegowe – przydają się do gaszenia płonących gazów, nie można ich stosować absolutnie w przypadku, kiedy mamy do czynienia z palącymi się ludźmi. W gaśnicy mamy dwutlenek węgla, który w reakcji z ogniem powoduje wytworzenie suchego lodu o temperaturze nawet do -78 stopni Celsjusza.

Pozostałe rodzaje gaśnic

  • Gaśnice halonowe – jak sama nazwa wskazuje, gaszenie odbywa się przez halony. Halony z kolei zawierają w swoich cząsteczkach brom. Jeśli mowa o tym, co należy gasić gaśnicami halowymi, mowa tutaj głównie o cieczy i gazie. Co warto wiedzieć – jest ona w pełni bezpieczna dla środowiska.
  • Gaśnice wodne – wypełnione pianą gaśniczą. Można je przyrównać to działania gaszenia pożaru wodą. Gasi się nimi głównie urządzenia pod napięciem. (uprawnienia budowlane program) 

Pożar urządzeń elekrycznych

Niezbędnym elementem, na który należy wskazać jest sklasyfikowanie odpowiednio pożarów instalacji elektrycznej. Poszczególne grupy pożarów zostały sklasyfikowane w Rozporządzeniu Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 7 czerwca 2010 roku w sprawie ochrony przeciwpożarowej budynków, innych obiektów budowlanych oraz terenów. Należy mieć na uwadze, że na tego typu pożar narażone są głównie bardzo stare instalacje elektryczne, które już od dłuższego czasu powinny być wymienione na nowe. To samo tyczy się wcześniej wspomnianych urządzeń pod napięciem, które należy gasić w oparciu o odpowiednie procedury, zarówno dla bezpieczeństwa urządzenia, jak i przede wszystkim ludzi, którzy będą zajmować się ugaszeniem tego typu pożaru. Niewątpliwie gaszenie pożaru urządzeń elektrycznych jest najbardziej niebezpieczne ze wszystkich. (uprawnienia budowlane 2022)

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Znajdź na blogu
Kategorie artykułów
Nasze produkty
Darmowy poradnik

Nie zwlekaj i dołącz do nas już dziś i otrzymaj poradnik wraz z wypełnionym zbiorczym zestawieniem praktyk!

Uprawnienia-budowlane.com