fbpx
Przejdź do treści
uprawnienia budowlane na komputer_cennik
Na komputer
uprawnienia budowlane na telefon_cennik
Android
uprawnienia budowlane on-line_cennik_2
On-line
uprawnienia budowlane egzamin ustny na komputer_cennik
Na komputer
uprawnienia budowlane egzamin ustny telefon_cennik
Android
uprawnienia budowlane egzamin ustny on-line_cennik
On-line
uprawnienia budowlane akty prawne na komputer_cennik
Na komputer
uprawnienia budowlane akty prawne telefon_cennik
Android
uprawnienia budowlane akty prawne on-line_cennik
On-line
o egzaminie
O egzaminie
egzamin pisemny
Egzamin pisemny
egzamin ustny
Egzamin ustny
praktyka
Praktyka
Szczegółowy program Egzaminu
kontakt
Kontakt
o nas
O Nas
opinie
Opinie

Skuteczne sposoby

Kiedy się mieszka na dole, a nad głową słyszy uporczywe tupanie, a także zdarzają się i inne dźwięki, to człowiek bardzo często ma tego dosyć. Dlatego jeśli planujesz remont piętra, czy też poddasza, a zakładasz, że podłoga będzie wykonana z paneli, to należy się bardzo poważnie zastanowić co zrobić, aby ją skutecznie wyciszyć. Warto również rozważyć, jakie panele podłogowe wybrać. Poznajmy kilka skutecznych podpowiedzi. (uprawnienia budowlane)

Czy da się wyciszyć podłogę z paneli?

Podkład pod panele

Podkład pod panele ma za zadanie wyeliminować dźwięki odbite (powstające w momencie, gdy coś stuka o podłogę), a także dźwięki tzw. transmisyjne (przenikające przez strop). (uprawnienia budowlane program) Specjaliści podają, że nic nie jest wstanie w zupełności wyeliminować rozchodzenia się dźwięków w przypadku zastosowania podłóg z paneli. Jest jednak możliwość, aby je dość znacząco wyciszyć. Podkłady pod panele są właśnie takim rozwiązaniem. Redukują dźwięki oraz poprawiają akustykę stropu. Na produktach można znaleźć oznaczenia dotyczące tzw. “zdolność tłumienia dźwięków transmisyjnych”, którą podaje się w parametrach decybelowych. Powinno się sprawdzać tę wartość, ponieważ im jest ona wyższa, tym lepiej z wytłumieniem. Panele są bardzo lekkim, a także niezbyt grubym materiałem wykończeniowym, dlatego wymagają izolacji, aby każdy krok bądź nawet odgłos biegania czworonogów nie był aż tak bardzo słyszalny. Podkłady pod panele dzielimy na: (segregator egzamin ustny uprawnienia)

  • piankę polietylenową, której cechą jest to, że jest ona całkowicie zamkniętokomórkowa. Sprzedaje się ją w postaci maty o grubości 2 lub 3 mm, o szerokości 1 m. Często materiał ten jest połączony razem z folią paroizolacyjną. Układana jest prostopadle do kierunku układania naszych paneli. Układa ją się na styk, a nie jak w przypadku innych na zakładkę. Łączy się ze sobą poszczególne warstwy z wykorzystaniem taśmy samoprzylepnej. Pianka izoluje akustycznie w dość niewielkim wymiarze. Podaje się, że jest to wartość maksymalnie 19 bD dla dźwięków transmisyjnych, natomiast dla odbitych do 20%.  (uprawnienia budowlane kontakt)
  • podkłady polietylenowo-mineralne. Są to specjalne maty zawierające włókninę mineralną na samym dole. Taki podkład ma grubość do 3 mm, sprzedawany jest w rolce szerokiej do 1m. Jeśli chodzi o właściwość tłumienia dźwięków, to osiąga nawet do 20 dB w przypadku dźwięków transmisyjnych, natomiast odbitych aż do 31%! Maty te uważa się za dobrze wspomagające izolacyjność akustyczną stropu oraz niwelujące powierzchniowe stuknięcia na panelach.
  • podkłady poliuretanowo-mineralne. To materiał, który zawiera też kwarc. Podkłady są grube aż do 3mm. Sprzedawane są w rolkach o szerokości 1m. Mają bardzo podobne parametry w zakresie izolacji akustycznych, jak podkłady polietylenowo-mineralne. Ich właściwością jest duża odporność na nacisk. (uprawnienia budowlane 2022)
  • maty styropianowe powlekane folią polietylenową aluminizowaną. Ich grubość to 3mm, natomiast izolacyjność akustyczna dźwięków transmisyjnych to do 19dB, z kolei dźwięków odbitych tylko 11%. Atutem tego rozwiązania jako podkładu jest to, że szczególnie dobrze niwelują nierówności podłoża. W sprzedaży można dostać je w postaci rolek aż do 1,2 m szerokości.
  • polistyren ekstrudowany, który oferowany jest jako płyty zwykłe bądź harmonijkowe o grubości 2 do 6 mm. Bardzo dobrze izoluje dźwięki transmisyjne – aż do 20 dB, jednak dźwięki odbite pochłania tylko do 11%. Płyty ekstrudowane układa się na styk w zgodności z kierunkiem układania paneli.
  • tektura falista – podkład o zdecydowanie najniższej cenie. Układa się ją równolegle do kierunku montowania paneli oraz łączy się na styk. Oferowana jest w rolkach o szerokości 1m. Jest to materiał nieszczególnie zabezpieczający akustycznie. Najsłabiej amortyzuje ze wszystkich.
  • korek oraz gumokorek są uważane za najlepsze materiały do izolacji paneli. Fachowcy wskazują, że korek pod panele wycisza dźwięki transmisyjne nawet o 25 dB, a odbite do 25%. Maty takie mają grubość do około 6 mm. Są dość drogie. Maty z gumokorka mają bardzo podobne właściwości, jednak są materiałem syntetycznym. Sprzedawane są w rolkach o szerokości 1 m.
  • podkład z płyt z włókien drzewnych. Zwykle stosuje się je pod panele również wykonane z drewna. Powinny być układane prostopadle bądź w 45% do kierunku ułożenia paneli. Powinny być przesunięte względem siebie o około połowę długości płyty. Dobrze amortyzują oraz niwelują nierówności podłoża (nawet do 6 mm). Są do bardzo sztywne płyty o grubości od 3 do 7 mm. Sprzedaje się je w wymiarach 0,8 na 0,6 m. Wyciszają dźwięki transmisyjne o 19 dB, natomiast odbite o 16%.

Dlaczego panele są głośne?

Panele podłogowe od wielu lat cieszą się sporym zainteresowaniem jako materiał do wykończenia. Świetnie się prezentują, szybko się je montuje oraz można je kupić w bardzo dobrej cenie. Łatwo utrzymuje się je także w czystości. Mankamentem ich jest właśnie to, że podłoga nie jest zupełnie dźwiękochłonna. Nawet przy zastosowaniu najlepszych podkładów pod panele nigdy nie uzyskamy takiej dźwiękochłonności podłogi jak np. w przypadku podłogi drewnianej. Nie ważna jest grubość zastosowanego podkładu pod panele, ale jego jakość oraz tzw. kryterium akustyczne. Aby podnieść komfort korzystania z pomieszczeń powinniśmy dokonać właściwej izolacji akustycznej stropu i dobrać odpowiedni rodzaj podkładu pod panele. 

Podziel się:

Ocena artykułu:

0
0

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.