fbpx
aplikacja
Uprawnienia budowlane

Co to normalne wypychanie?

Jest to zjawisko, które pojawia się przy dobrym stanie komór. Oznacza to, że ściany te nie powinny mieć żadnych odkształceń, poprzeczny skurcz wsadu koksowego jest odpowiedni, a między ścianami a wsadem pojawia się szczelina o rozmiarze 20-30 mm. W przypadku przyłożenia siły, żeby wypchnąć wsad, zachodzi zjawisko sprasowania. Wówczas jego szerokość zwiększa się na prawie całej długości, szczeliny pojawiające się miedzy „nabojem” a ścianami wsadu komory zamykają się, a „nabój” rozpoczyna opuszczanie komory (egzamin ustny na uprawnienia budowlane).

Co to normalne wypychanie
Co to normalne wypychanie

Obciążenia statyczne i termiczne, w przypadku podbudowy o ramowej konstrukcji podporowej stropu dyszowego, przenoszone są na płytę fundamentową. Dzieje się to przy pomocy ram poprzecznych, które są ustawione w odległości ok. 2,2 m od siebie. Koniecznie trzeba uzbroić rygle i słupy ram podbudowy w momencie, kiedy występują duże wartości momentów zginających i sił poprzecznych. Wydłużenia termiczne płyty stropowej nie powodują, że występują dodatkowe siły w konstrukcji podporowej. Mowa tu o przybudowie, gdzie strop dyszowy opiera się na słupach-wahaczach. Słupy mają zdolność do wychylania się za każdym wydłużeniem się płyty. Dzięki zastosowaniu zastrzałów na fundament w kierunku podłużnym i poprzecznym nie oddziałują żadne siły poziome. Zastrzały mocuje się górą w belkach stropu dyszowego, dołem łączą się z kolei z płytą fundamentową przegubowo-nieprzesuwnie (materiały do egzaminu na uprawnienia budowlane).

W obu przypadkach podbudów baterii z dolnym ogrzewaniem (o odmiennej konstrukcji podporowej stropu dyszowego) zakłada się różne rozwiązania konstrukcji przyczółków. Schematem statycznym takiego przyczółku są słupy, które podparte są w głowicach poziomo sprężyście przy pomocy ściąg okotwienia podłużnego. Z kolei podstawy słupów są sprężyście zamontowane w płycie fundamentowej.

Przyczółek o konstrukcji płytowo-żebrowej z przegubowo-przesuwnym oparciem stropu dyszowego

Do schematu statycznego takiego przyczółku należy płyta, która jest sprężyście poziomo podparta ściągami okotwienia podłużnego na wysokości stropu baterii oraz przesuwnie poziomo oparta na wysokości stropu dyszowego (uprawnienia architektoniczne).

Taka konstrukcja przyczółku typu „płytowego przesuwnego” jest znacznie bardziej statyczna niż tradycyjna konstrukcja. Przyczółek pracuje tutaj na działanie sił pochodzących od parcia rozszerzającego się bloku ceramicznego jako płyta swobodnie podparta. Z kolei górna podpora to ściągi podłużne, a dolna – płyta dyszowa.

Wartość poziomego parcia jest równa ok. 3 T/m2. W kierunku pionowym przyczółek traktuje się jako tarczę, która jest podparta przez łożyska stalowe na słupach. Dzięki temu, że konstrukcja jest w 100% przesuwna, jest możliwość, żeby jednocześnie rozsunąć się na całej wysokości. Pozwala to na równomierny rozkład sił nacisku przyczółku na blok ceramiczny. Dzięki doświadczeniu, które zostało zdobyte przy ostatnich budowach baterii, udało się wykazać, że w czasie eksploatacji przyczółek nagrzewa od strony wewnętrznej, tj. strony przylegania bloku ceramicznego. Takie nagrzanie spowodowało w płytowych przyczółkach liczne zarysowania (programy do uprawnień architektonicznych).

Z tego powodu w nowszych projektach przyczółek jest konstrukcją przesuwną płytowo – żebrową. Jest ona odpowiednia w momencie działania jednostronnego nagrzania. W „Koksprojekt” w Gliwicach opracowano podbudowę, w której wykorzystano dalsze udoskonalenia konstrukcji. Mowa tu o oddzieleniu płyty dyszowej od konstrukcji podporowej. Takie rozwiązanie doprowadziło do zmniejszenia wpływu obciążeń termicznych na konstrukcję podporową. Dzięki temu można było taką konstrukcję zaprojektować jako ramę monolityczną, niezależnie od długości baterii.

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Znajdź na blogu
Kategorie artykułów
Nasze produkty
Darmowy poradnik

Nie zwlekaj i dołącz do nas już dziś i otrzymaj poradnik wraz z wypełnionym zbiorczym zestawieniem praktyk!

Uprawnienia-budowlane.com