fbpx
program
Uprawnienia Budowlane

Podstawowe cechy spoiw


Do głównych cech spoiw wliczają się niezmienność objętości, prędkość wiązania i stygnięcia, solidność, wytrzymałość na środki chemiczne i kaloryczność. (uprawnienia budowlane 2021) Ustala się wielkość ziarenek jaka zazwyczaj występuje, im będą mniejsze, tym wiązanie zajdzie prędzej. Niezmienność objętości skupia się na objętości pęcznienia oraz ścisku spoiwa. Pęcznienie jest tworzone poprzez występowanie drobinek niezgaszonego wapna czy tlenku magnezowego i uchodzi za niezmiernie niebezpieczne. Sam ścisk nie jest zagrażający.
Sytuacja w jakiej mieszanka wody ze spoiwem przystępuje do gęstnienia to start wiązania. Jak ta masa przejdzie w ciało stało – mamy do czynienia z finalizacją wiązania. (uprawnienia budowlane kontakt)

Cechy spoiw
Cechy spoiw


Okres wiązania


Okres wiązania jest od sytuacji połączenia spoiwa z wodą. Po czasie wiązania zachodzi zastyganie. Cement hutniczy bywa mocno uodporniony na środki chemiczne, o wiele bardziej od portlandzkiego. Ten z kolei bardziej od spoiw wapiennych. (uprawnienia budowlane program)
Kaloryczność jest to możliwość wytwarzania ciepła poprzez spoiwo w sytuacji dodania wody. Więcej ciepła zostanie wytworzone, jak spoiwo będzie prędzej wiązać i stygnąć. Z tego względu podczas używania wapna warto używać zabezpieczenia ciała, maski, rękawice, kombinezony. Masa objętościowa wapna palonego, gdy jest swobodnie rozsypany to 0.74-0.8 T m\ .


Rysunek techniczny budowlany


Na rysunkach architektoniczno-budowlanych używa się normalnych określeń graficznych. Patrząc na skale i do czego ten rysunek w przyszłości się przyda, kategoryzuje się trzy etapy odpowiedniości zawieranych szczegółów graficznych:
-etap określenia przeprowadzany na rysunkach w skali 1:2000 i nawet niższych – 1:500 czy 1:1000,
-etap określenia przeprowadzany na rysunkach w skali 1:100 czy 1:50, (akty prawne uprawnienia budowlane)
-etap określenia w skalach bardziej odległych niż 1:50, wykorzystuje się do tego widoczne w normie określenia dla drugiego etapu bądź tworzy się faktyczną formę i wygląd.


Normy

Zazwyczaj używane w planach technicznych oraz rysunkach na brudno określenia ziem budowlanych, części oraz ustrojów budowlanych, głównych części i przyrządów instalacyjnych, części zaopatrzenia oraz tworzyw budowlanych. (program egzaminu na uprawnienia) Poza tymi wspomnianymi, mamy do czynienia też z normami jakie skupiają się na określeniach używanych na rysunkach zagospodarowania obszaru, placów budowy, planach konstrukcyjnych czy instalacyjnych. Głównymi tworzywami jakie wiążą w budownictwie bywają spoiwa mineralne, inaczej mówiąc nieorganiczne. W nich wlicza się spoiwa takie jak wapienne, gipsowe, cementowe, magnezjowe oraz glinę. Spoiwa mineralne możemy kategoryzować na dwie kategorie. (segregator egzamin ustny uprawnienia)
Spoiwa powietrzne, jakie po złączeniu z wodą potrafią wiązać i stygnąć jedynie na świeżym powietrzu i są zupełnie nieodporne na wodę, nawet w przypadku, gdy spoiwo hydrauliczne zupełnie zastygnie, które po początkowym złączeniu z wodą zwiążą i zastygną na powietrzu, czy nawet jakby były zanurzone w wodzie. Do tego rodzaju spoiw wliczają się wapno normalne, spoiwa gipsowe czy glina. A do spoiw hydraulicznych dodamy cementy oraz wapna.

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Znajdź na blogu
Kategorie artykułów
Nasze produkty
Darmowy poradnik

Nie zwlekaj i dołącz do nas już dziś i otrzymaj poradnik wraz z wypełnionym zbiorczym zestawieniem praktyk!

Uprawnienia-budowlane.com