fbpx
program
Uprawnienia Budowlane

Budowlane plomby w budynkach

Powierzchnie budowlanych terenów ulegają zmniejszeniu, co powoduje, że powstają budowlane plomby. Bardzo duży problem stanowi zaprojektowanie nowego budownictwa przy zwartych istniejących już plombowych budynków. Kiedy budynek musi zostać posadowiony w takich warunkach, przy jednoczesnej dużej różnicy w poziomach obiektów powoduje to, że takie rozwiązania muszą być bardzo dokładnie poddane konstrukcyjnej analizie. Tylko wykonanie takiej analizy sprawi, że budynek będzie postawiony poprawnie, oraz zgodnie z obowiązującymi przepisami i normami. (uprawnienia budowlane 2022)  

Budowlane plomby w budynkach
Budowlane plomby w budynkach

Katastrofy budowlane

Przyczyny budowlanych katastrof są spowodowane technicznymi przyczynami, związanymi z awariami i zagrożeniami.  Jest to przede wszystkim złe i nieodpowiednie rozpoznanie gruntowego podłoża i gruntowo – wodnych warunków, jakie muszą zostać spełnione pod obiektem, czy też nieodpowiednio zaprojektowany i wykonany fundament. Konstrukcja ujęta w projekcie danego obiektu również może być nieodpowiednio dobrana, a normy oraz wytyczne niekiedy są niepoprawnie stosowane. Pojawiają się tu także błędy techniczne oraz inżynierskie podczas projektowania połączeń, jak i przy całych budowlanych konstrukcjach. Niepoprawnie dobranie technologii czy materiałów, również może prowadzić do powstania katastrofy budowlanej. Przy zabytkowych obiektach należy uwzględnić w pracach opinie wydane przez inwestorów oraz przez użytkowników. (uprawnienia budowlane program) 

Opracowanie konstrukcyjnego posadowienia

Przykładem w tym artykule jest autorska konstrukcja w budynku fundamentów, który jest nowym projektem.  (uprawnienia budowlane) Wykonanie nowego plombowego projektu zaplanowano z zastosowaniem tradycyjnej technologii. Nośne mury miały powstać z wapienno – piaskowych cegieł o gramaturze wynoszącej 25 cm. W piwnicach ściany miały zostać wzniesione z betonowych fundamentowych rodzajów bloczków,  o grubości nadziemnych ścian. Zaprojektowany budynek miał spełniać funkcje handlowe na parterze, a na wyższych kondygnacjach miały powstać lokale mieszkalne. Podstawowy konstrukcyjny błąd to posadowienie nowo zaprojektowanego budynku na ławie istniejącego już obiektu. Logika związana z posadowieniem w plombowym budownictwie polega na dylatowaniu konstrukcji, przy jak najmniejszej ingerencji w podłoże, które jest ustabilizowane pod istniejącym już fundamentem.  Obiekt posadowiono na sprężystych podporach, a szczytowe ściany opierały się na wsporczym układzie. Taki układ podpierał się natomiast na fundamentowych szeregach studni. (uprawnienia budowlane segregator )  

Trwałość budowlanej konstrukcji

Trwałość oraz dokonywanie napraw takich konstrukcji wymaga posiadania bardzo dużej wiedzy. Nie zastosowanie logicznych rozwiązań w projekcie sprawi, że będą pojawiać się awarie bądź nawet dojdzie do budowlanej katastrofy. W przypadku, gdy w projekcie pojawi się błąd, często osoby, które go sprawdzają również nie wychwytują go i zostaje on powielony. Skutki takich błędów mogą nieść nie tylko ekonomiczne straty, ale również mogą one zakończyć się tragedią. Budowlana konstrukcja może przynieść tylko wtedy zysk, kiedy jest ona logiczna i nie jest ona stawiana ponad zyskiem. Zastosowanie wyżej opisanego rozwiązania konstrukcyjnego jest w dużym stopniu skomplikowane. Do tej pory autor tego projektu nie spotkał się z podobnym rozwiązaniem.  (uprawnienia budowlane kontakt)  

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Znajdź na blogu
Kategorie artykułów
Nasze produkty
Darmowy poradnik

Nie zwlekaj i dołącz do nas już dziś i otrzymaj poradnik wraz z wypełnionym zbiorczym zestawieniem praktyk!

Uprawnienia-budowlane.com