fbpx
program
Uprawnienia Budowlane

Budowa studni jako jeden z elementów procesu budowania domu

Budowa domu to proces bardzo złożony i pełen różnych dylematów. Jednym z nich może być problem z podłączeniem działki do sieci wodociągowej i koniecznością budowy własnego ujęcia wody. To jest kolejny dylemat, ponieważ budowa studni musi spełniać nie tylko wszystkie wymogi prawne. Trzeba mieć na uwadze również to, aby studnia umiejscowiona w taki sposób, aby dawała wodę pitną o jak najlepszej jakości. (szczegółowy program egzaminu na uprawnienia budowlane)

Budowa studni – początek

Istnieje co prawda kilka wyjątków, lecz generalnie do budowy studni przy domu jednorodzinnym (i na jego potrzeby) wystarczy zgłosić ten fakt do starosty. Należy jednak pamiętać o tym, aby lokalizacja własnego ujęcia wody powinna zostać wyznaczona minimum 5 metrów od granicy działki. W przeciwnym wypadku budowa studni będzie naruszać warunki rozporządzenia odnoszących się do warunków technicznych budynków i ich usytuowania. Wyłącznie w przypadku budowy ujęcia wody wspólnego dla nas i sąsiada można te 5 metrów od granicy naruszyć. Możliwe wtedy jest nawet wybudowanie studni wchodzącej na teren nieruchomości sąsiada. (testy uprawnienia budowlane)

Budowa studni i zachowywanie odpowiednich odległości

Przepisy prawa określają też, że umiejscowienie budowanej studni powinno spełniać jeszcze inne warunki. Chodzi tu o zachowanie odstępu minimum 7,5 metra od osi przydrożnego rowu oraz minimum 15 metrów od budynków inwentarskich. Niezwykle ważny jest także odstęp minimum 30 metrów od najbliższego przewodu rozsączającego kanalizacji indywidualnej. Największe wymagania są wobec odległości od nieutwardzonych wybiegów dla zwierząt gospodarskich – minimum 70 metrów. Wszystkie te ograniczenia maja na celu ochronę wody przed jej zanieczyszczeniem, dlatego docelowo ochraniają samego człowieka. (materiały do egzaminu na uprawnienia architektoniczne)

Warunki pracy

Przed rozpoczęciem prac inwestor sprawdza warunki gruntowo-wodne na konkretnej działce. Z pewnością pomocne będą i informacje zaczerpnięte u bliskich sąsiadów. Warto zatrudnić lokalnego fachowca, ponieważ on najlepiej będzie wiedział, jak w danej okolicy kształtuje się warstwa wodonośna. Dane uzyskane w ten sposób ułatwią w znaczny sposób przewidzenie głębokości odwiertów. Wiedza o tym, gdzie znajduje się warstwa wodonośna dostarczająca wodę dobrej jakości jest na wagę złota. Sam inwestor musi mieć zawsze w pamięci fakt, że wraz z głębokością zmienia się skład wód podziemnych. Nigdy nie mamy gwarancji tego, że głębsza studnia dostarczy wodę lepszej jakości. Pewność dadzą nam wyłącznie odpowiednie badania. Tak pokrótce przedstawia się proces budowy studni. (program przygotowujący do uprawnień budowlanych)

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Znajdź na blogu
Kategorie artykułów
Nasze produkty
Darmowy poradnik

Nie zwlekaj i dołącz do nas już dziś i otrzymaj poradnik wraz z wypełnionym zbiorczym zestawieniem praktyk!

Uprawnienia-budowlane.com