fbpx
program
Uprawnienia Budowlane

Budowa przez PGE w Europie największego magazynu energii

Projekt magazynu energii przygotowany przez PGE o mocy wynoszącej przeszło 200 MW w Żarnowcu cechuje się unikalnością na europejską skalę. Uzyskał on w Polsce pierwszą z promes koncesji związanej z magazynowaniem elektrycznej energii w magazynie energii. Magazyn ten jest elektrochemiczny i wielkoskalowy. Taką promesę wydał Prezes Urzędu Regulacji Energetyki. Zaprojektowana budowa BMEE (Bateryjnego Magazynu Energii Elektrycznej) przy Szczytowo – Pompowej elektrowni w Żarnowcu, których moc nie jest mniejsza od 200MW, a pojemność wynosi przeszło 820 MWh, to jeden z największych projektów w europejskiej skali. Projekt w czerwcu 2022 otrzymał decyzję odnośnie uwarunkować środowiskowych. Jest ona niezbędna oraz bardzo istotna w ramach kontynuowania projektowych prac. (uprawnienia budowlane program) 

Budowa przez PGE w Europie największego magazynu energii
Budowa przez PGE w Europie największego magazynu energii

Instalacja hybrydowa

Planowana hybrydowa instalacja może okazać się pomocna, w ramach wzrostu poziomu energetycznego bezpieczeństwa Polski oraz Bałtyckich krajów. Wpłynie ona również pozytywnie na konkurencyjność na rynku energetycznym, oraz zapewni synchronizację energetycznych systemów Łotwy, Estonii i Litwy z systemem kontynentalnej Europy. Synchronizacja ma się dokonać poprzez projekt Harmony Link. Będzie to połączenie o charakterze międzysystemowym, związanym z wymianą elektrycznej energii między Polską a Litwą. Za pomocą tego połączenia elektroenergetyczny system Litwy połączy się z systemem polskim. Zostanie zastosowany w tym przypadku podmorski kabel, którego długość osiągnie 330 km. Taka właśnie odległość dzieli Żarnowiec od miejscowości Dorbiany znajdujące się na Litwie.(uprawnienia budowlane segregator )  

Innowacyjny potencjał hybrydowej instalacji w Żarnowcu

Projekt taki ma połączyć istniejącą Szczytowo  – Pompową elektrownię Żarnowiec, której moc osiąga poziom 716MW, z Bateryjnym Magazynem Energii Elektrycznej, której moc kształtuje się na poziomie nie niższym niż 200MW oraz o pojemności wynoszącej przeszło 820 MWh. Uzyskana w związku z tym hybrydowa instalacja o innowacyjnym charakterze, posiadająca moc minimum 921MW oraz o pojemności ponad 4,6 GWh, będzie mogła świadczyć w pełni zakres regulacyjnych systemowych usług. Pozwoli to odbudować energetyczny system albo zasilić za pomocą energii ok. 200 tys. domów na czas wynoszący około 5 godzin. (uprawnienia budowlane)

Bilansowanie handlowe i techniczne Bateryjnego Magazynu Energii Elektrycznej

Bateryjny Magazyn Energii Elektrycznej pozwala bilansować pod względem handlowym i technicznym niestabilne rodzaje źródeł związanych z odnawialną energią.  (uprawnienia budowlane kontakt) Są to m.in. morskie oraz lądowe wiatrowe farmy, jak i farmy fotowoltaiczne, które należą do Grupy PGE. Prace projektowe realizuje się zgodnie z ustalonym wcześniej harmonogramem. Położenie, funkcjonalność oraz skala projektu dla rozwoju źródeł odnawialnych energii oraz dla Krajowego Systemu Energetycznego pozwala wnioskować, że tego rodzaju projekt jest innowacyjny nie tylko w kraju, lecz również na skalę europejską. Na ten moment projekt stara się o otrzymanie datacji ze środków Europejskiej Komisji. Oprócz tego Grupa PGE obecnie szuka biznesowych partnerów, aby sfinansować inwestycję.    (uprawnienia budowlane 2022) 

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Znajdź na blogu
Kategorie artykułów
Nasze produkty
Darmowy poradnik

Nie zwlekaj i dołącz do nas już dziś i otrzymaj poradnik wraz z wypełnionym zbiorczym zestawieniem praktyk!

Uprawnienia-budowlane.com