fbpx
program
Uprawnienia Budowlane

Błędy występujące w budowlanych procesach

W każdym z procesów budowlanych zarówno w czasie projektu, jak i jego realizacji często mamy do czynienia z powstawaniem wad oraz błędów. Podczas realizacji budowy, albo po oddaniu obiektu do użytkowania usterki, jakie mogą powstać dzieli się na dwie grupy. Są to usterki wynikające z projektowych błędów oraz usterki w wykonawstwie, które są skutkiem ludzkiego błędu. Obszary, gdzie można odnaleźć błędy to etap koncepcji, projekt, realizacja oraz użytkowanie. Mając do czynienia z realizacyjnym procesem bardzo ważną kwestią jest dokonanie dokładnego zweryfikowania projektu zanim rozpocznie się prace realizacyjne. Na etapie związanym z projektowaniem należy dokonać eliminacji jak największych ilości błędów tak, aby projekt miał jak najmniej wad.  (uprawnienia budowlane program) 

Błędy występujące w budowlanych procesach
Błędy występujące w budowlanych procesach

Etap związany z koncepcją

Inwestor jest pierwszą osobą w etapie koncepcji. To on ma swój pomysł na inwestycje, którą chce zrealizować. Na tym etapie najlepszym rozwiązaniem jest zatrudnienie doświadczonego projektowego biura. Pomoże ono dokonać dokładnych analiz związanych z możliwościami wybranej działki oraz określić, czy dana inwestycja będzie wpasowywać się w miejscowy plan związany z zagospodarowaniem terenu. Błędy pojawiające się na etapie koncepcyjnym są związane z chęcią oszczędzenia. Niekiedy zatrudnienie biura projektowego jest pomijane przez inwestora. To może spowodować, że planowana i omawiana przez wiele miesięcy inwestycja może okazać się nie możliwa w realizacji np. z powodu uwarunkowania pod inwestycję danej działki.  (uprawnienia budowlane kontakt)  

Koordynacja międzybranżowa

Podczas projektowania, kiedy mamy już zatwierdzoną koncepcję bardzo ważną rzeczą jest ustalenie międzybranżowej koordynacji. Częstymi praktykami stosowanymi przez projektowe biura jest podzlecanie prac różnym podmiotom. W związku z tym jedna firma może zakładać wodno – kanalizacyjną instalację, a inna wentylacyjną. Jeżeli międzybranżowa koordynacja będzie szwankować, oznacza to, że odpowiedzialność za wykonane usługi rozleje się na różne firmy.  (uprawnienia budowlane segregator )   Tego rodzaju błędy często ciągną się aż do momentu realizacji inwestycji, co wiąże się z kosztami na usuwanie projektowych usterek w czasie realizacji.

Błędy pojawiające się na etapie projektowania

Wielu z nas nawet nie potrafi sobie wyobrazić, jak skomplikowanym i ważnym etapem jest projektowanie. Najlepiej zatrudnić do tych prac doświadczone projektowe biuro. (uprawnienia budowlane)Warto też zaznaczyć w tym miejscu, że łatwiej jest wznieść nowy budynek, niż modernizować bądź przebudowywać istniejące już obiekty. Istniejące budynki mają już zazwyczaj kilkanaście, a nawet kilkadziesiąt lat, i dlatego też należy pamiętać, że były one wznoszone z zastosowaniem innych zasad, niż stosuje się obecnie. Każdy element należy dopasować w takim wypadku do obecnych norm i technicznych wymagań. W związku z tym mogą pojawić się tutaj błędy spowodowane np. zmianami pożarowych stref, czy w związku z dostosowaniem istniejącej instalacji do obecnych norm. Dokonanie pominięcia choćby jednego technicznego aspektu może prowadzić do tego, że nie uzyskamy pozwolenia na użytkowanie takiego obiektu. (uprawnienia budowlane 2022) 

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Znajdź na blogu
Kategorie artykułów
Nasze produkty
Darmowy poradnik

Nie zwlekaj i dołącz do nas już dziś i otrzymaj poradnik wraz z wypełnionym zbiorczym zestawieniem praktyk!

Uprawnienia-budowlane.com