fbpx
program
Uprawnienia Budowlane

Błędy w pracach związanych z podłogą przemysłową

Podczas wykonywania wstępnych prac, jak i również zasadniczych związanych z przemysłowymi podłogami z posadzką, która wykonana jest z nawierzchniowej suchej podsypki DST może wystąpić wiele błędów projektowych. Pierwszym z nich jest nie uwzględnienie rzeczywistych gruntowych warunków, jakie występują w miejscu, gdzie przebiega budowa. To powoduje m.in. osiadanie w nierównomierny sposób sąsiednich podłogowych płyt, które rozdziela się stosując dylatacje. Może to grozić także uszkodzeniem dylatacji, bądź powstaniem powietrznych wpustek. Beton z krawędzi ulega tu niekiedy wykruszeniu na krawędziach. Chociaż proces związany ze wzmocnieniem pod podłogą podłoża jest prosty, to po zabetonowaniu nośnej płyty takie działania są trudne i wiążą się z większymi kosztami. (uprawnienia budowlane kontakt)  

Błędy w pracach związanych z podłogą przemysłową
Błędy w pracach związanych z podłogą przemysłową

Nieodpowiednie specyfikacje i brak precyzyjnych wymagań

Do projektowych błędów dochodzi także w sytuacji, kiedy mamy do czynienia z nieodpowiednimi technicznymi specyfikacjami, albo też z całkowitym ich brakiem. Dotyczą one zarówno technologicznych wymagań, jakie trzeba zastosować podczas prac związanych z realizacją podłogi, a także obejmują one materiały, jakie należy zastosować do podłóg. Złe rozlokowanie dylatacyjnych szczelin, bądź brak opisu szczegółowego prowadzi jest również konsekwencją projektowego błędu. Nie można tu zapominać o tym, że nieodpowiednie sprecyzowane estetyczne i eksploatacyjne wymagania, bądź ich brak jest ogromnym błędem. (uprawnienia budowlane 2022)  

Przyjęcie nieodpowiednich wartości parametrów

Błędami projektowymi jest przyjęcie nieodpowiednich parametrów związanych z obciążeniem, który to nie odpowiadają eksploatacyjnym obciążeniom, jakie zostały wcześniej przyjęte. Nie można zapomnieć w tym miejscu o oddziaływaniu pozastatycznych obciążeń, do których należy skurcz betonu oraz pełzanie, a także zmiany w wilgotności i w temperaturze środowiska. Często pojawiają się też rachunkowe błędy w związku z zastosowaniem nieaktualnych przepisów i norm, które wycofano z użytku. Do projektowych błędów można zaliczyć tu także nieodpowiednie przyjęcie w projekcie warstwowego układu podłogi, pominięcie wpływu oddziaływania środowiskowych czynników oraz stopnia agresywności stosowanych chemicznych środków.  (uprawnienia budowlane) 

Projektowe błędy i niedociągnięcia

Błędy i niedociągnięcia w projekcie można opisać na przykładzie magazynowo – produkcyjnej hali, która została zrealizowana na indywidualne opracowanie projektowej dokumentacji.  (uprawnienia budowlane segregator )  Parterowa hala miała podłogę, gdzie jej wymiar w parterowym rzucie kształtował się w wartościach 18,0×50 metrów. Posiadała ona stalową konstrukcję, jednonawową, gdzie przestrzeń między słupami wypełniono murem za pomocą bloczków z komórkowego betonu. Halę użytkowano jako magazyn. Projektowa archiwalna dokumentacja miała charakter bardzo ogólny. Nie uwzględniała ona opisu materiałowych rozwiązań dla podłogi. To oznacza że nie zakładała ona obciążeń dopuszczalnych, na jakie miała zostać zaprojektowana oraz materiałów, z jakich miała ona powstać. W dokumentacji był brak wytrzymałościowych klas podkładowego betonu oraz rodzaju i ilości międzywarstwowych izolacji. Z dokumentów nie dowiemy się również jak miała zostać wykonana dylatacja oraz jaki miał być rozstaw dylatacyjnych szczelin.  (uprawnienia budowlane program) 

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Znajdź na blogu
Kategorie artykułów
Nasze produkty
Darmowy poradnik

Nie zwlekaj i dołącz do nas już dziś i otrzymaj poradnik wraz z wypełnionym zbiorczym zestawieniem praktyk!

Uprawnienia-budowlane.com