fbpx
program
Uprawnienia Budowlane

Błędy w pracach dachowych, elewacyjnych i wykończeniowych

Ważnym dokumentem dla właściciela nowego obiektu bądź jego użytkowania jest instrukcja związana z użytkowaniem. W niej powinny być zawarte wszelkie wytyczne od producentów budowlanych materiałów oraz odnośnie zastosowanych rozwiązań systemowych. Najważniejszą kwestią w tym dokumencie jest określenie prawidłowej obsługi oraz konserwacji instalacji w wybudowanym obiekcie. Wraz z zaniedbaniem tego aspektu często dochodzi do instalacyjnych usterek. Powodem ich pojawienia się może być także ogólna i niedokładna instrukcja użytkowania, która nie potrafi przekazać technicznej obsłudze istotnych informacji w zakresie użytkowania oraz konserwacji.  (uprawnienia budowlane program) 

Błędy w pracach dachowych, elewacyjnych i wykończeniowych
Błędy w pracach dachowych, elewacyjnych i wykończeniowych

Prace na elewacji i dachu

W budynku elewacja oraz dach są to elementy, które odpowiadają za szczelność danego obiektu. Powinny one w związku z tym cechować się wysoką jakością zastosowanych rozwiązań.  (uprawnienia budowlane segregator )   Błędami, jakie często się pojawiają w tym zakresie są pomijane w projekcie miejsca o charakterze newralgicznym. Dokumentacja często nie jest uszczegółowiona, a tego rodzaju problem identyfikuje się w związku z tym późno. Mogą w związku z tym powstawać przecieki, termiczne mostki, czy nieodpowiednia akustyczna izolacyjność. Przy elewacjach ważnym elementem jest dobranie odpowiednich technicznych parametrów w przegrodzie. Mając na uwadze dach, najczęstszymi usterkami jest pojawienie się przecieków. Błędne jest wykonywanie prac związanym z dachowym pokryciem, przeprowadzenie szczelnościowych prób, a dopiero później realizowanie instalacyjnych prac. W takiej sytuacji hydroizolacja może zostać perforowana a przejścia nie zostaną poprawnie uszczelnione.  (uprawnienia budowlane kontakt)  

Prace związane z wykończeniem wnętrz

Do najczęstszych błędów może dojść właśnie podczas wykańczania wnętrz w budynku. Może tu dojść do różnego typu pomyłek, np. ściana, która miała stanowić przeciwpożarową strefę nie będzie posiadać odporności pożarowej, i zostanie wykonana jako zwykła. Przypadkowo przeciwpożarowe drzwi mogą zostać zamontowane w miejscu, gdzie nie powinno ich być. Dobrą i skuteczną budowlaną praktyką jest w tym wypadku jest stosowanie zabezpieczeń przy docelowych elementach. Ważna jest tu także poprawna koordynacja prac wykończeniowych oraz zachowanie ich kolejności. Przed układaniem sufitu należy zamknąć instalacyjne prace w tej strefie, a prace mokre powinno wykonać się przed przystąpieniem do układania docelowych elementów, mające być ostatnimi. Styki budowlanych prac z pracami instalacyjnymi są tu bardzo ważnym aspektem. (uprawnienia budowlane 2022) 

Gwarancja na wykończeniowe prace

Gwarancja związana z wykończeniowymi pracami wynosi zwykle około 36 miesięcy. To czas, w którym nowo wybudowany budynek osiada, co powoduje pojawienie się drobnych spękań oraz zarysowań. W początkowym czasie należy zwrócić uwagę, czy zarysowania mają miejsce tylko na wykończeniowych elementach, czy również pojawiają się one na konstrukcji. Warto także przyjrzeć się temu i potrafić rozróżnić, czy usterki mają charakter gwarancyjny, czy może są one związane z codziennym użytkowaniem budynku.(uprawnienia budowlane)

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Znajdź na blogu
Kategorie artykułów
Nasze produkty
Darmowy poradnik

Nie zwlekaj i dołącz do nas już dziś i otrzymaj poradnik wraz z wypełnionym zbiorczym zestawieniem praktyk!

Uprawnienia-budowlane.com