fbpx
program
Uprawnienia Budowlane

BIM – podział kolizji i wyzwania dla badaczy

Budowlane kolizje to punkty, w których krzyżują się ze sobą różne budowalne instalacje. Przykładowo może być to miejsce, gdzie kablowe trasy mają przeszkodę, którą jest sanitarna armatura bądź wentylacja. Podczas każdej budowy kolizje stanowią najbardziej problematyczne elementy. , (uprawnienia budowlane kontakt) Jest to związane z tym, że nie ma praktycznie możliwości ich całkowitej eliminacji. Powodują one niekiedy dodatkowe koszty oraz czasowe straty, co ostatecznie może wpłynąć na podejmowanie finansowych decyzji. Z tego względu ważne jest umiejętne ich wykrycie i poszukanie rozwiązania, na jak najwcześniejszym etapie związanym z procesem budowy.

BIM – podział kolizji i wyzwania dla badaczy
BIM – podział kolizji i wyzwania dla badaczy

Powody modelowania informacji

Wdrożenie BIM wiąże się z bazowaniem na doświadczeniach oraz faktach. Stanowi ono rodzaj wyzwania dla osób przeprowadzających badanie. (uprawnienia budowlane 2022) Pierwszym zadaniem osób badających jest zrozumienie, dlaczego stosuje się modelowanie informacji o budynku. Często budownictwo oskarża się wręcz o niski poziom produktywności. Przy większościach inwestycji jedną z przyczyn stanowi wykorzystanie systemu tzw. design – bid- built. System ten opiera się na podpisaniu przez klienta oddzielnej umowy z architektem, projektantem oraz wykonawcom. Takie rozdzielenie prac spowoduje, że nie zawsze będzie można otrzymać tu efektywną współpracę. Każdy z tych fachowców w swojej dziedzinie może posiadać odmienne interesy. W budowlanym przemyśle należy poprawić integrację, współpracę i komunikację opierając się na interoperacyjności informacji. Metodologia BIM stanowi tu rozwiązanie, które spełni takie potrzeby. (uprawnienia budowlane program)

Zalety z modelowania informacji

Kolejnym wyzwaniem dla badaczy jest poznanie zalet, jakie płyną w związku z modelowaniem informacji o budynku. Obecne stosowane metody są dość kłopotliwe chcąc oszacować za ich pomocą wartość korzyści wiążących się z zastosowaniem BIM. Przykładowo wykrycie kolizji to najczęściej podawany powód, który sprawia, że jest on tu stosowany. Wielu inżynierów obecnie uważa, że jest to jednak przereklamowana zaleta BIM. Twierdzą oni, że kolizje mogą wykryć opierając się wyłącznie na swoich doświadczeniach. Chcąc rozpoznać inne zalety BIM należy podjąć wyzwanie dotyczące kwestii stosowania go w budowlanych aspektach typu komunikacja, współpraca czy zarządzanie. Są to obszary, gdzie wykorzystuje się umiejętności miękkie. W związku z tym może mieć on trudny i nieoczywisty wpływ, który będzie ciężko wyodrębnić. (segregator egzamin ustny uprawnienia)

Podział  kolizji budowlanych

Kolizje budowlane można podzielić na kolizje miękkie, twarde oraz czasowe. Miękkie kolizje budowlane powstają w sytuacji, gdy pewne z elementów danego budynku znajdują się w złych odległościach od pozostałych elementów. Budowlane twarde kolizje wynikają w związku z nieintencjonalnym zaprojektowaniem jednego z elementów w budynku, tam gdzie został zaprojektowany już wcześniej inny element. Czasowe kolizje powstają na wskutek błędnych harmonogramów. W jednym czasie i miejscu spotykają się różne ekipy na tej samej przestrzeni. Muszą na siebie czekać, ponieważ jedni przeszkadzają w pracach drugim.

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Znajdź na blogu
Kategorie artykułów
Nasze produkty
Darmowy poradnik

Nie zwlekaj i dołącz do nas już dziś i otrzymaj poradnik wraz z wypełnionym zbiorczym zestawieniem praktyk!

Uprawnienia-budowlane.com