fbpx
program
Uprawnienia Budowlane

Panele fotowoltaiczne to forma instalacji elektrycznej, która wytwarza energię elektryczną. Jest to źródło wytwórcze, tworzące energię. W związku z pojawianiem się dużych wartości prądów oraz napięć możemy mówić o zagrożeniu czy tez niebezpieczeństwie.  (uprawnienia budowlane kontakt) Do najbardziej powszechnych należy zagrożenie porażenia prądem, pożar, usterki mechaniczne oraz ryzyko katastrofy budowlanej.

Bezpieczeństwo paneli fotowoltaicznych
Bezpieczeństwo paneli fotowoltaicznych

Ryzyko wystąpienia pożaru

Ryzyko zagrożenia pożarem statystycznie może wystąpić jedynie w 0,016 % . Jednak nie mówimy tu o pożarach występujących samoistnie. Najczęstszą przyczyną są czynniki zewnętrzne. Jednym z występujących najczęściej są przegryzienia kabli przez zwierzęta oraz wyładowania atmosferyczne. Możesz się również spotkać z opisami pożarów którego przyczyną były błędy w montażu konstrukcji, pomyłki projektowe oraz uszkodzenia poszczególnych komponentów.

Zdaniem ekspertów obecnie stosuje się coraz lepsze standardy montażu oraz  jakości komponentów. Co za tym idzie zmalała liczba pożarów powstałych z tej właśnie przyczyny. Fotowoltaika staje się więc bezpieczną technologią. Dla porównania według ekspertów straży pożarnej na każde 11 tysięcy wyjazdów jednostek ratowniczych z powody płonącej choinki bożonarodzeniowej przypada jedynie 33 wyjazdy do pożaru wywołanego przez instalację fotowoltaiczną.(uprawnienia budowlane 2022)

Profesjonalny montaż instalacji

Podstawowym czynnikiem zapewniającym bezpieczeństwo instalacji jest jej prawidłowy i solidnie wykonany montaż. Aby taka instalacja mogła być bezpieczna musisz dopilnować, aby spełniła określone wymagania. Jest to złożone połączenie prądu stałego i przemiennego. Ustawodawca wskazuje tzw. granicę umowną czyli 6.5kWp.

Najbezpieczniej skorzystać z pomocy profesjonalisty, który posiada solidną wiedzę techniczną. Posiada doświadczenie, znajomość norm oraz wytycznych branżowych. Taki projektant zadba o bezpieczeństwo mienia oraz ludzi przewidując i niwelując ryzyko wystąpienia zagrożeń.  Profesjonalnych wykonawców cechuje nie tylko wieloletnie doświadczenie. Zwróć uwagę na środki ochrony osobistej oraz odpowiednie narzędzia przez nich używane. (uprawnienia budowlane program)

Wysoka jakość komponentów

Dokonując zakupu poszczególnych komponentów sprawdź dobrze źródło. Wysoka cena nie gwarantuje wysokiej jakości oraz trwałości. Wybieraj producentów z pokaźną historią na rynku. Po zakończeniu instalacji dopilnuj dokumentacji oraz protokołów odbioru. Przeanalizuj wszelkie instrukcje, wskazówki oraz wytyczne dotyczące cyklicznych przeglądów instalacji. (segregator egzamin ustny uprawnienia)

Przygotuj się odpowiednio do takiej inwestycji. Zapoznaj się z możliwymi zagrożeniami, przyczynami pożarów, szkodami itp. Dzięki temu unikniesz błędów przy montażu. Zabezpiecz i dopilnuj aby odsłonięte połączenia wtykowe w obszarze modułów zostały zabezpieczone przed wilgocią i  zwierzętami.

Redukcja i prostota systemu

Przemyśl zagadnienie urządzeń wyłączających na poziomie modułów. Zwiększa to ryzyko pożarowe w związku z większą liczbą połączeń wtykowych. Spokojnie można  z tego zrezygnować. Wybierz prosty system bez dodatkowych połączeń i mocno zaawansowanej elektroniki. Redukuj i upraszczaj projekt systemu do minimum. Zbyt skomplikowane systemy bowiem zwiększają ryzyko wystąpienia zagrożenia. Pamiętając o zagrożeniach pożarowych zwróć uwagę czy wybrana przez ciebie firma zatrudnia przeszkolonych fachowców w dziedzinie przeciwpożarowej. Co więcej warto aby firma współpracowała ze Stowarzyszeniem Inżynierów i Techników pożarnictwa.  Dzięki temu będziesz miał pewność, iż firma dba o odpowiednie przeszkolenie zespołów w zakresie gaszenia ewentualnie powstałych pożarów instalacji fotowoltaicznej. Równie ważnym zagadnieniem jest dobry plan poglądowy instalacji znajdujący się w skrzynce licznikowej. Zabezpieczy to strażaków przed  dodatkowym ryzykiem.

Wszystkie te zalecenia i wskazówki pozwolą zminimalizować ryzyko powstania pożaru. Dzięki nim ograniczysz również inne zagrożenia.

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Znajdź na blogu
Kategorie artykułów
Nasze produkty
Darmowy poradnik

Nie zwlekaj i dołącz do nas już dziś i otrzymaj poradnik wraz z wypełnionym zbiorczym zestawieniem praktyk!

Uprawnienia-budowlane.com