fbpx
program
Uprawnienia Budowlane

Betonowe podłogi monolityczne

Przemysłowe rodzaje podłóg są konstrukcyjnym elementem, jako podlega bardzo dużym obciążeniom. Przed rozpoczęciem prac trzeba odpowiednio zadbać o to żeby budynek w całości był zamknięty od wszelkich przecieków opadowych wód oraz od przeciągów.  Chcąc uniknąć rozsegregowania betonowej mieszanki teren, na którym mają być wykonane prace zabezpiecza się od mechanicznych uszkodzeń. Do takich uszkodzeń zalicza się przypadkowe wstrząsy, jakie przenoszone są przez grunt, wstrząsy związane z transportowaniem materiałów, nieodpowiednią pracą ludzi itp. Podłogę zabezpiecza się od działania niskich temperatur i chroni się ją jednocześnie przed oddziaływaniem promieni UV.  (uprawnienia budowlane program) 

Betonowe podłogi monolityczne
Betonowe podłogi monolityczne

Bezspoinowe podłogi

Podczas betonowania i tworzenia podłóg bezspoinowych zapewnia się ciągłość w dostawach betonu. Nieplanowane przerwy mogą stanowić potencjalne zagrożenie, które wiążą się z pojawianiem rys. Zarówno temperatura podłoża, jak i otoczenia podczas przeprowadzania prac oraz przez kolejne 5 dni musi kształtować się na poziomie wynoszącym od +5°C do +30°C. Stworzona posadzka chroniona musi być od szybkiej utraty wilgoci w związku z oddziaływaniem np. promieni słonecznych, przeciągu czy wysokich temperatur. Każde z prac wykonuje się za pomocą odpowiednich narzędzi w otoczeniu, które jest zabezpieczone od pyłu, kurzu i innych rodzajów zanieczyszczeń. (uprawnienia budowlane segregator)  

Zabiegi pielęgnacyjne

Rozpoczęcie jak najszybciej pielęgnacyjnych zabiegów w znacznym stopniu powoduje ograniczenie zjawiska polegającego na skurczu. Skurcz betonu, który jest na bazie takiego samego cementu jest na kilkukrotnie większym poziomie, niż na bazie cementu, jaki jest w intensywny sposób pielęgnowany przy występowaniu wilgotnych warunków. Norma PN-EN 13670:2011 w załączniku F zawiera minimalne okresy związane z pielęgnowaniem betonu, które zależą od temperatury na betonowej powierzchni, klasy przyjętej w związku z pielęgnacją oraz rozwijaniem się wytrzymałości na ściskanie. (uprawnienia budowlane 2022) 

Zacieranie podłogi

Bardzo ważnym etapem jest podczas tworzenia podłogi jej odpowiednie zacieranie.   (uprawnienia budowlane kontakt) W tym wypadku uwagę zwraca się na dopilnowanie odpowiedniego momentu, w którym rozpocznie się zacieranie. Podczas usuwania zanieczyszczeń na betonie należy zachować dokładność. Technika zacierania musi być również odpowiednio utrzymana, tak samo jak tor pracy mechanicznej zacieraczki. Krawędzie muszą zostać obrobione poprzez ręczne prace, a na świeżej posadzce zacieraczka nie może mieć postojów. Na jakość podłogi wpływa jej odpowiednia pielęgnacja. W normie PN-EN 13670:2011 ujęte jest pięć metod, a cztery z nich można wykorzystać w przypadku przemysłowych podłóg. Pierwsza to pokrycie betonowej powierzchni powłokami paroszczelnymi, jakie zabezpieczone są na krawędziach od wysychania. Na powierzchni można utrzymywać mokre maty zabezpieczając beton od wysychania. Betonową powierzchnię utrzymywać można również w wilgotnym stanie poprzez odpowiednie użycie wody. Ostatnią metodą jest zastosowanie pielęgnacyjnych preparatów, które posiadają odpowiednią skuteczność. (uprawnienia budowlane cennik)

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Znajdź na blogu
Kategorie artykułów
Nasze produkty
Darmowy poradnik

Nie zwlekaj i dołącz do nas już dziś i otrzymaj poradnik wraz z wypełnionym zbiorczym zestawieniem praktyk!

Uprawnienia-budowlane.com