fbpx
program
Uprawnienia Budowlane

Beton z dodatkiem domieszek

Dodawane w małych ilościach domieszek do betonu znacznie wpływają na modyfikacje właściwości betonowej mieszanki. Z tego względu bardzo ważną kwestią jest kompatybilność domieszek zarówno z cementem, jak i z innymi rodzajami dodatków. Obecnie bardzo trudno jest wyobrazić sobie nowoczesne technologie związane z betonem, bez zastosowania chemicznych domieszek, które są bardzo istotnym i ważnym składnikiem. Mimo, że dodaje się go w niewielkich ilościach, która wynosi zazwyczaj 5% cementowej masy, to w znaczny sposób wpływają one modyfikująco na właściwości betonowej mieszanki albo stwardniałego już betonu. Choć już od lat 30 w poprzednim wieku stosowano takie domieszki, to jednak dopiero w latach 90 zostały one upowszechnione. (uprawnienia budowlane 2022)  

Beton z dodatkiem domieszek
Beton z dodatkiem domieszek

Wzrastające wymagania odnośnie betonu

Na ten moment wzrastające wymagania traktujące beton jako konstrukcyjny materiał, a także wymagania dotyczące jego trwałości wpłynęły na powstanie norm, w których dokonano sformułowania granicznych warunków. Obejmują one wartości wskaźnika w/c albo odpowiedniego napowietrzenia struktury, co ma na celu zapewnić mrozoodporność betonu. Jeżeli nie będzie on posiadać domieszek, w takiej sytuacji nie da się zrealizować tego założenia wynikającego z normy. Modyfikacji poddaje się również inne właściwości betonu, co określa norma PN-EN 934-2. Obejmuje to właściwości związane z redukcją ilości wody, mające charakter uplastyczniający bądź upłynniający, zwiększając poziom więżliwości wody. Modyfikacji podlegają również właściwości napowietrzające, uszczelniające, przyśpieszające twardnienie i wiązanie oraz opóźniające wiązanie. Zastosowanie każdej z domieszek stanowi samodzielną chemiczną substancję, albo też jest mieszanką różnych substancji. (uprawnienia budowlane kontakt)  

Nowoczesne domieszki do betonu

Nowoczesne domieszki do betonu są to w znacznej części substancje posiadające wewnątrz złożoną budowę, a jeżeli mamy do czynienia z polimerami, posiadają one budowę międzycząsteczkową. Razem z cementowymi składnikami tworzą się w zaczynach układy o skomplikowanym charakterze. Oprócz pożądanych oraz zakładanych zjawisk, zachodzi tu również wiele procesów, jakich nie szło wcześniej przewidzieć, które to niekoniecznie są korzystne. Posiadanie dużego wyboru modyfikatorów pozwala uwzględnić też duży stopień różnorodności cementów, jakie są dostępne na rynku budowlanym. (uprawnienia budowlane) 

Kompatybilność betonowych domieszek

Słowo kompatybilność oznacza w tym wypadku współpracowanie domieszek z innymi składnikami, jakie zawiera beton. Jest to inaczej możliwość współgrania bez zakłóceń z innymi czynnikami, powodując wzajemne uzupełnianie się.  (uprawnienia budowlane segregator )  Tworząc materiałowy zestaw dla wybranej betonowej receptury należy zestawić względem siebie nieobojętne składniki. Muszą być one nieobojętne pod względem fizycznym, jak i chemicznym. Składnikami tymi jest cement oraz jego domieszki. Dodatki, takie jak lotny popiół, mielony albo krzemionkowy pył czy wielkopiecowy żużel granulowany mogą wpłynąć na wywołanie różnych kontrakcji jakie zajdą w związku z domieszkami. Zarówno znaczenie kruszywa, jak i wody jest w zasadzie również bardzo ważną kwestią.  (uprawnienia budowlane program) 

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Znajdź na blogu
Kategorie artykułów
Nasze produkty
Darmowy poradnik

Nie zwlekaj i dołącz do nas już dziś i otrzymaj poradnik wraz z wypełnionym zbiorczym zestawieniem praktyk!

Uprawnienia-budowlane.com