fbpx
program
Uprawnienia Budowlane

Balastowanie płaskich dachów w budownictwie

Płaskie dachy, które pokrywa się żwirem są bardzo dobrze znane w branży budowlanej i stosowane już od wielu lat. Przykładem może być tu Pałac Kultury i Nauki, jaki znajduje się w Warszawie. Wykonany wiele lat temu balastowy dach przy zastosowaniu żwiru wpłynęło na powstanie siedliska ruderalnej roślinności. Balastowe dachy ze żwirem powinny mieć stosowane ochronne nienasiąkliwe geowłókniny, których budowa skutecznie utrudni proces zakorzeniania się roślin.  To powoduje, że zmniejszeniu ulegnie ryzyko związane z wegetacją ruderalnych roślinności, a przede wszystkim inwazyjnych gatunków, jakim jest np. brzoza. (uprawnienia budowlane 2022)  

Balastowanie płaskich dachów w budownictwie
Balastowanie płaskich dachów w budownictwie

Balast płaskiego dachu przy zastosowaniu dachu zielonego

Balastowanie płaskiego dachu może odbywać się poprzez zastosowanie metody polegającej na stworzeniu zielonego dachu. O tym, jaką metodę zastosować powinna zdecydować dokładna analiza związana z uwarunkowaniami, kosztami, a także z wadami i zaletami. Można spotkać budowle, gdzie dachy muszą zostać balastowane przy zastosowaniu zielonego dachu z powodu konieczności odtworzenia czynnej biologicznie powierzchni. Rozwiązanie to stosuje się również w związku z koniecznością oczyszczania opadowej wody, jaka zbierana jest do retencyjnych zbiorników, albo stawów, czy w związku z koniecznością ograniczenia ilości wody i opóźnienia jej spływu do deszczowej kanalizacji. (uprawnienia budowlane kontakt)  

Zastosowanie wielowarstwowej technologii

Technologię wielowarstwową można zastosować w sytuacji, gdy od dachu oczekujemy estetycznych walorów, lepszego wytłumienia hałasów, większego gromadzenia opadowej wody czy oczekując, że współczynnik związany ze spływem C będzie mniejszy.  (uprawnienia budowlane segregator )  Chcąc wykonać taką technologię należy wykorzystać aż pięć materiałów, które są tu materiałami podstawowymi. Jest to ochronna geowłóknina, drenażowe systemy, filtracyjna geowłóknina oraz substratów i roślin. Dobrej jakości geowłóknina z zakładami kosztuje około 6  zł/m² netto. Drenażowa warstwa to koszt od 10 zł do 25 zł/m², a filtracyjna geowłóknina kosztuje około 5zł/m². Ekstensywne substraty o minimalnej grubości 8 cm to koszt około 16 zł netto/m² a roślinność 20 zł/m². To wszystko sprawia, że koszt materiału podstawowego wynosi odpowiednio od 57 zł do 72 zł/m² i zależy on od zastosowanego drenażu. (uprawnienia budowlane) 

Zalety dachów wielowarstwowych

Zaletą wielowarstwowych dachów jest przede wszystkim skuteczność oraz bezpieczeństwo związane z przepływaniem wody w drenażowej warstwie. To pozwala instalować na dachu w dowolnych miejscach urządzenia, bez obowiązku wsparcia dodatkowego za pomocą żwirowych kanałów. Do zalet można zaliczyć też szybkość wykonania prac oraz cenę. Jednak taki dach nie jest wolny od wad. Na dachu sprawdzą się przede wszystkim rozchodniki oraz kilka gatunków ziół z sucholubnych siedlisk i traw. Tak więc wybór w roślinności jest bardzo ograniczony. Inną wadą jest obowiązek wspierania powierzchniowego spływu przy pomocy żwirowych kanałów, które umieszcza się w substracie, ponieważ nie ma tu możliwości przepływania wody pod fundamentami urządzeń, jakie zainstalowane zostają na dachu.  (uprawnienia budowlane program) 

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Znajdź na blogu
Kategorie artykułów
Nasze produkty
Darmowy poradnik

Nie zwlekaj i dołącz do nas już dziś i otrzymaj poradnik wraz z wypełnionym zbiorczym zestawieniem praktyk!

Uprawnienia-budowlane.com