Awaria w elektrycznych instalacjach
Awaria w elektrycznych instalacjach to nagłe jej uszkodzenie, które powoduje przerwę w dostawie prądu. Istnieje także niebezpieczeństwo zniszczenia odbiorników, przyłączonych do siebie albo niebezpieczeństwo porażenia prądem. Awaria elektrycznych przewodów następuje, gdy przez przewody płynie większy prąd niż jego wartość nominalna (nauka do uprawnień budowlanych). Konsekwencje awarii mogą być groźne i zagrażać zdrowiu i życiu.
Czym jest zwarcie?
Zwarcie to zetknięcie się w bezpośredni sposób gołych dwóch przewodników o różnych fazach albo połączenie się dwóch przewodników o różnych fazach przez mały opór. Skutkiem zwarcia jest przepływ prądu zwarcia na całej linii, która łączy źródło prądu i miejsce zwarcia. W konsekwencji bezpieczniki przepalają się, albo też poprzez samoczynne wyłączniki obwód odłącza się od sieci. Jeżeli bezpieczniki były wcześniej naprawiane, i ich naprawa nie przebiegła poprawnie, mogą nie wyłączyć zwartego obwodu. W konsekwencji zwarcie doprowadzić może do wyłączenia prądu w całym budynku, a nawet do pożaru (testy 2021 uprawnienia). W takim przypadku nastąpi nie tylko przerwa w dostarczaniu energii, ale też istnieje tu ryzyko porażenia prądem. Kiedy awaria będzie mieć miejsce w miejscowej instalacji, administracja budynku powinna natychmiast zarządzić wyłączenie spod napięcia uszkodzonego obwodu i zabrać się za jego naprawę. To najbezpieczniejsze działania, jakie należy podjąć.
Projektowanie elektrycznych instalacji
Elektryczne instalacje zakłada się w mieszkalnych domach (program egzamin uprawnienia 2021). Projektuje się je na małe obciążenia, które sięgają 500 W na pomieszczenie, ale nie mniej niż 2kW na całe mieszkanie. Jeżeli moc oświetleniowych odbiorników zostanie przekroczona, przewody pod wpływem nadmiaru prądu przeciążają się, grzeją i powodują niszczenie instalacji. Często też dochodzi do przepalenia bezpieczników. Jego naprawa polega na wymianie uszkodzonej topikowej wkładki na nową. Niedopuszczalna jest ich naprawa przy pomocy drucików, ponieważ bezpiecznik nie spełni swojego zadania.
Co powoduje zanik napięcia?
Zanik napięcia w jednej z faz elektrycznej trójfazowej linii powoduje awaria w siłowych odbiornikach albo w oświetleniowych obwodach, które są przyłączone do tych linii. W siłowej linii zanik napięcia w jednej z faz jest niebezpieczny dla elektrycznych trójfazowych silników, które to pracują bez samoczynnych wyłączników ochronnych. Gdy podczas pracy trójfazowego silnika wystąpi zanik napięcia w jednej z faz, silnik zacznie pobierać większą ilość prądu z pozostałych dwóch, i po pewnym czasie izolacja może ulec zniszczeniu. Samoczynny wyłącznik z termicznymi przekaźnikami i zanikową cewką odpowiednio dobrany i wyregulowany do silnika skutecznie zabezpiecza silnik przed takimi zdarzeniami (pytania na egzamin ustny do uprawnień).