fbpx
program
Uprawnienia Budowlane

Amortyzowanie budynków – co to oznacza?

W czasie zużywania się danych elementów oraz urządzeń w budynku obniża się ich ogólna jakość i maleje pierwotna wartość. Abu odtworzyć całkowitą wartość budynku, który jest zużyty, corocznie w banku odkłada się pieniężne sumy podczas używania budynku. Stanowią one pewien procent pierwotnej wartości budynku, który zależy od planowanego okresu użytkowania. Przy budynku wykonanym z cegły jest to 1% pierwotnej wartości a dla drewnianych – 2I%. Tak gromadzone pieniężne sumy stanowią tzw. amortyzacyjny fundusz (egzamin na uprawnienia budowlane).


Amortyzowanie budynków
Amortyzowanie budynków

Amortyzowanie budynków

Administracja budynków – dokumenty techniczne

Administracja budynku, która sprawuje techniczny nadzór nad budynkiem musi rozporządzać danymi związanymi z konstrukcją fundamentów. Dotyczy to materiału, z jakiego wykonane są fundamenty, charakterystyki gruntu, który przyjmuje obciążenia fundamentowe, a także wielkości obciążeń. Wyżej wymienione dane muszą być zawarte w metryce danego budynku. Jeżeli nie mamy technicznej dokumentacji budynku, trzeba wykonać rysunki fundamentu z natury. Dodatkowo dołącza się opis konstrukcji oraz statyczne wyliczenia (testy 2021 uprawnienia).

Bieżące remonty w budynku

Jeśli podwalina albo słupy nie są zakryte, okresowo dokonuje się przeglądu, w celu określenia ich stanu faktycznego. Największe ze zmian w wkopanym słupie zachodzą tam, gdzie styka się on z powierzchnią terenu. Jeżeli murszenie słupa stwardnieje, odkopuje się go na głębokość wynoszącą 30 cm, oczyszcza się słup i 30 cm ponad linię terenu pokrywa się przeciwgnilnym środkiem. Ziemię ponownie zasypuje się i dobrze ubija (program egzamin uprawnienia 2021). Podwalinę od zewnętrznej strony także oczyszcza się i pokrywa przeciwgnilnym środkiem albo przeciwgrzybowym. Chcąc zabezpieczyć drewno od gnicia pokrywa się je czasami warstwą smoły o grubości 1 mm albo opala się warstwę wierzchnią słupa. Drewno zabezpiecza się w tym wypadku na całej długości, która pozostaje w ziemi i na wysokość ponad terenem wynoszącą 30 cm.

Karbolineum – właściwości

Dobre wyniki osiąga się także smarując dobrze osuszone drewno przy pomocy karbolineum oraz innymi pochodnymi środkami z kamiennego węgla albo bitumicznymi (programy do uprawnień budowlanych). Dobrej jakości karbolineum powinno w łatwy sposób wsiąkać w tkanki drewna, nie może mieć niemiłego zapachu i zabarwiać na ciemnobrązowy kolor. Sam teren otaczający budynek na szerokości przynajmniej 2 m musi mieć spadek w kierunku od ścian. Woda w takim wypadku odpływa bezpośrednio na ziemię i nie przedostaje się do słupów. Takie rozwiązanie bardzo dobrze wpływa na ogólną trwałość budynku i skutecznie ogranicza w czasie zużycie się go.

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Znajdź na blogu
Kategorie artykułów
Nasze produkty
Darmowy poradnik

Nie zwlekaj i dołącz do nas już dziś i otrzymaj poradnik wraz z wypełnionym zbiorczym zestawieniem praktyk!

Uprawnienia-budowlane.com