fbpx
program
Uprawnienia Budowlane

Akustyczne sufity na terenie szkół

Wiele przeprowadzonych badań wskazuje, że zastosowanie akustycznych sufitów daje wiele pozytywnych efektów. Stosując na pełniej powierzchni stropu dźwiękochłonne sufity, czas związany z pogłosem w szerokim częstotliwościowym zakresie może ulec zmniejszeniu aż o 50%. W wielu wypadkach w związku z tym zostają spełnione wszystkie wymagania ujęte w normie. Bardzo ważną kwestią jest dobranie poprawnego materiału i jego grubości, czy konstrukcji, aby ustrój skutecznie funkcjonował, nawet w przypadku oktawowego pasma o środkowej częstotliwości wynoszącej 125 Hz. Wykorzystanie materiału, który jest grubszy, np. mineralna wełna o grubości 100 m, jaką instaluje się w bezpośredni sposób do stropu, przynosi o wiele większe efekty przy małych częstotliwościach, niż ma to miejsce w systemowych rozwiązaniach z płyt. Takie płyty mają  grubość, która wynosi 15 – 20mm, a odległość od stropu osiąga wartość 200 mm. (uprawnienia budowlane 2022)  

Akustyczne sufity na terenie szkół
Akustyczne sufity na terenie szkół

Zastosowanie dywanowej wykładziny

Wykorzystanie dywanowej wykładziny bądź dywanu, który będzie posiadać dużą powierzchnię może skutecznie wpłynąć na zmniejszenie się czasu związanego z pogłosem przy dużych i średnich częstotliwościach o 25%. Nie zauważono tu jednak wpływu na małe częstotliwości, co jest skutkiem zastosowania niewielkiej grubości materiału. Stosując wykładzinę dywanową przynosi ona efekty, jednak są one bardzo małe i obejmują wąski zakres. Nie może być to jedyny materiał, który miałby zapewnić spełnienie wszystkich wymagań ujętych w normach.  (uprawnienia budowlane program) 

Rozwiązania proponowane przez akustyka

Doboru odpowiednich rozwiązań powinien podjąć się akustyk. (uprawnienia budowlane) Przeprowadzi on odpowiednie akustyczne analizy oraz pokaże lokalizacje, dobranie oraz sposób montowania akustycznych ustrojów. Te działania mają na celu spełnić wszystkie stawiane w normach wymagania. Niekiedy należy mieszać ze sobą różne rozwiązania, które sprawią, że zostaną osiągnięte wszystkie wymagane wartości. Nie ma tu jednej metody, która mogłaby być uniwersalna. Bardzo ciekawym przykładem pokazującym walkę w pomieszczeniach z hałasem jest zastosowanie wizualnych rodzajów wskaźników hałasu. Takie urządzenie umieszczone w klasie informuje wizualnie, czy hałas panujący w pomieszczeniu jest duży. Nie wpływa to jednak na pogłosowe warunki w pomieszczeniu. (uprawnienia budowlane kontakt)  

Panele w narożnikach sufitów i ścian

Skutecznym rozwiązaniem jest zastosowanie paneli w niedalekiej odległości od narożników sufitu oraz ścian. Tak rozmieszczona okładzina może skutecznie spełnić wymagania ujęte w normach, przy zastosowaniu w niewielkiej ilości akustycznych materiałów. Minusem jest tu jednak wizualny efekt. Dobre wyniki można zaobserwować również stosując dźwiękochłonne panele na ścianie znajdującej się z tyłu klasy. Poprzez takie działanie redukuje się odbicie, które powstaje przeważnie wzdłuż ściany, która jest najdłuższa w klasie. Generuje ona długi czas związany z pogłosem. Jest to również istotna kwestia w przypadku korytarzy, ponieważ są one długie. Tutaj sam dźwiękochłonny sufit nie będzie wystarczającym rozwiązaniem.  (uprawnienia budowlane segregator )  

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Znajdź na blogu
Kategorie artykułów
Nasze produkty
Darmowy poradnik

Nie zwlekaj i dołącz do nas już dziś i otrzymaj poradnik wraz z wypełnionym zbiorczym zestawieniem praktyk!

Uprawnienia-budowlane.com