fbpx
program
Uprawnienia Budowlane

Akumulatory w hybrydowych instalacjach PV

Każda z hybrydowych instalacji posiada nieodłączny element, jakim jest akumulator.  (uprawnienia budowlane 2022) Najczęściej w nich znajdują się baterie ołowiowych akumulatorów. Nie jest to dobrym rozwiązaniem, a oszczędności jakie widzi inwestor są złudne. Przy cyklicznej pracy nie należy stosować rozruchowych akumulatorów, które są jednocześnie tanie. W praktyce widać, że pojemność akumulatora podczas cyklicznej pracy bazująca na 30% poziomie rozładowania, po upływie kilkudziesięciu cykli gwałtownie spada. Kilkadziesiąt cykli jest równe zaledwie kilku miesiącom pracy. (uprawnienia budowlane)

Akumulatory w hybrydowych instalacjach PV
Akumulatory w hybrydowych instalacjach PV

Akumulatory przy panelach fotowoltaicznych

Przy panelach fotowoltaicznych stosuje się akumulatory Pb, jakie są dedykowane. Ich cena jest bardzo zbliżona do trakcyjnych akumulatorów ołowiowych. Chcąc, żeby taki rodzaj akumulatora pracował nieustannie przez okres około 5 lat przy cyklicznej pracy bazuje się tylko na pojemności wynoszącej zaledwie 30%. Cena akumulatora za 1 kWh kształtuje się na poziomie około 1000 złotych. Chcąc zbudować system o pojemności energii dostępnej i jednocześnie rzeczywistej, która będzie wynosić 3kWh, trzeba dokonać inwestycji wynoszącej około 9 tysięcy złotych w magazyn Pb. Należy w tej sytuacji pamiętać, że po upływie od 5 do 7 lat taki magazyn będzie wykazywać zaledwie 30% pojemności pierwotnej energii. (uprawnienia budowlane program)

Wysokonapięciowe akumulatory HVS

Niskie napięcie w elektrotechnice to napięcie wynoszące maksymalnie 1 kV.  W akumulatorowej technice magazyn, który posiada wyższe napięcie od nominalnego 48V nazywa się wysokonapięciowymi akumulatorami. Obecnie na rynku dostępne są hybrydowe falowniki, które dobrze współpracują z wysokonapięciowymi magazynami HVS. Dużo rzadziej są to markowe falowniki. Zazwyczaj są to produkty pochodzące z Chin, ale nie ma to trwałej  tendencji. Dobrze znani producenci na ryku ze sprzętem PV chcą dopasowywać swoje produkty do magazynów wysokonapięciowych energii. Takie magazyny buduje się w sposób modułowy za pomocą pakietów LFP. Mają one nominalne napięcie na poziomie 48V, albo rzadziej buduje się je z pakietów NMC, których nominalne napięcie wynosi 51V. (uprawnienia budowlane kontakt)

Niskonapięciowe akumulatory LVS

W magazynach akumulatorowych najczęściej stosuje się nominalne napięcie wynoszące 48V. Hybrydowe rodzaje falowników o takim napięciu są polecane do ołowiowych akumulatorów i akumulatorów litowych. Takie zastosowanie pozwoli na zmniejszenie aż czterokrotnie prądu, który pobiera się z baterii, od tego który wynosi 12V. Taki rodzaj akumulatorów można łączyć w bezproblemowy sposób równolegle w większe pojemności. Takie rozwiązanie z pewnością jest bardziej trwałe, niż bazujący na ołowiu magazyn. Pod względem inwestycyjnym takie rozwiązanie jest jednak tańsze. Akumulator posiada magistralę CAN i RS485. Zawarty w nim układ BMS sprawia, że można komunikować go z każdym hybrydowym falownikiem, jaki jest dostępny na rynku. Warto zaznaczyć, że na rynku obecnie jest wielu producentów magazynów o typie LFP. Tego typu rozwiązania cechują się uniwersalnością i pozwalają mieszać połączenia w sprzętach pochodzących od wielu producentów. (segregator egzamin ustny uprawnienia)

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Znajdź na blogu
Kategorie artykułów
Nasze produkty
Darmowy poradnik

Nie zwlekaj i dołącz do nas już dziś i otrzymaj poradnik wraz z wypełnionym zbiorczym zestawieniem praktyk!

Uprawnienia-budowlane.com