fbpx
program
Uprawnienia Budowlane

Absorpcyjne gazowe pompy ciepła

Gazowe pompy ciepła o typie absorpcyjnym zastosowano w Szkole Podstawowej znajdującej się w Lipnicy Wielkiej. W roku szkolnym 2014/2015 szkoła po raz pierwszy korzystała z zestawu gazowych pomp o typie powietrze/woda oraz z kondensacyjnych kotłów i słonecznych kolektorów. Taki system zastąpił wcześniejsze węglowe kotły, jakie się tam znajdowały. Przy tej inwestycji korzystano z możliwości, jakie daje ziemny gaz, który stanowił tu paliwo. Szkoła wraz z salą gimnastyczną potrzebowała ciepła na poziomie 221,9 kW. Ogrzewanie jej wcześniej węglowym kotłem było drogie, i nie spełniało również wymogów odnośnie emisyjności spalin. (uprawnienia budowlane program) 

Absorpcyjne gazowe pompy ciepła
Absorpcyjne gazowe pompy ciepła

Nowy cieplny system

Nowy system ciepła składał się z układu czterech absorpcyjnych gazowych grzewczych pomp ciepła powietrze/woda. Takie urządzenie o typie monoblok opierało się o zamknięty hermetycznie obieg woda-amoniak, który to był jednocześnie absorpcyjny oraz termodynamiczny. Dolne źródło stanowiło tu zewnętrzne powietrze, a źródłem pierwotnej energii był ziemny gaz bądź LPG, który spalał się w komorze wodoszczelnej spalania. To pozwalało zainstalować urządzenie na zewnątrz budynku. Duży poziom energetycznej efektywności pomp gazowych ciepła związany jest nie tylko z uzyskiwaniem z powietrza energii, lecz także z odzyskiwaniem ze spalin ciepła. Dostarczone do szkoły podstawowej pompy były w wyciszonej wersji. Osiowy wentylator miał niższą akustyczną moc oraz mniejszy pobór elektrycznej energii. Takie pompy są również bardzo dobrze przygotowane do pracy w warunkach podwyższonego poziomu temperatur. (uprawnienia budowlane)

Techniczne i ekonomiczne aspekty związane z wyborem gazowej absorpcyjnej pompy

Dokonanie wyboru gazowej absorpcyjnej pompy wiązało się nie tylko z ekonomicznymi oraz technicznymi warunkami, lecz też duży wpływ miały tu względy o charakterze prawno – organizacyjnym.  (uprawnienia budowlane 2022)   Są to głównie zaostrzone wymogi, jakie należy spełnić w związku z Warunkami Technicznymi 2021. Można było tego dokonać poprzez zastosowanie gazu, jako źródła pierwotnej nieodnawialnej energii. Kolejny z aspektów to charakter, jaki spełnia roboczy czynnik. W takim układzie prace wykonuje mieszanka wody i amoniaku, a nie syntetyczny chłodniczy czynnik. To pozwala absorpcyjnym gazowym pompom na to, że nie dotyczą ich zapisy znajdujące się w ustawie F-gazowej, które są związane z rejestrowaniem urządzeń albo z kontrolą szczelności. Wymagane jest natomiast przeprowadzanie regularne kontroli cieplnych pomp, jako grzewczych urządzeń. Obejmuje ona prace związane z czyszczeniem palnika oraz dokonaniem analizy spalin. Nie można pominąć tu przeglądu wentylatora i olejowej pompy. (uprawnienia budowlane kontakt)  

Grzewcza moc urządzenia

Grzewcza moc jednego urządzenia kształtuje się na poziomie 41,3 Kw. Jej energetyczna efektywność osiąga 152% co sprawia, że urządzenie posiada energetyczną klasę A+. Zaletą pomp gazowych ciepła są wysokie poziomy parametrów grzewczej wody. To powoduje, że urządzenia mogą wykonywać swoją pracę nawet w wysoko temperaturowej instalacji. Patrząc na modernizowaną szkołę podstawową w Lipnicy Wielkiej miało to duże znaczenie.  (uprawnienia budowlane segregator )  

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Znajdź na blogu
Kategorie artykułów
Nasze produkty
Darmowy poradnik

Nie zwlekaj i dołącz do nas już dziś i otrzymaj poradnik wraz z wypełnionym zbiorczym zestawieniem praktyk!

Uprawnienia-budowlane.com