fbpx
program
Uprawnienia Budowlane

Czym zajmuje się projektant budowlany?

Każde prace budowlane muszą zacząć się od przygotowania projektu. jego wykonanie nie należy do specjalnie prostych zadań, dlatego też potrzebny jest do tego specjalista. Projektant budowlany jest więc niezbędnym ogniwem w procesie wznoszenia budynków. Aby móc pełnić taką funkcję na budowie, trzeba posiadać oczywiście odpowiednie wykształcenie wyższe, zdobyć praktykę zawodową, a także posiadać uprawnienia budowlane. (testy uprawnienia architektoniczne)


Przygotowanie projektu budowlanego

Przygotowanie projektu budowlanego powinno odbywać się z normami, które określone zostały w Prawie budowlanym. Nie są to jednak jedyne przepisy, do jakich ma obowiązek zastosować się projektant budowlany. W procesie projektowania obiektu budowlanego obligatoryjnie należy mieć na uwadze wszelkie przepisy BHP. Projektant budowlany musi także posiadać wiedzę techniczną oraz tę z zakresu administracyjnego. ( informacje na temat egzamin na uprawnienia budowlane )

Obiekty wielkopowierzchniowe a projektant budowlany

Funkcję projektanta budowlanego w przypadku obiektów, o bardzo dużych powierzchniach, pełni najczęściej architekt. Jest on jednak głównym projektantem. W przypadku większości obiektów, szczególnie tych użyteczności publicznej, pracę nad pełnym planem budynku pełnić może nawet kilku projektantów. Mowa tutaj na przykład o rozbudowie sieci telekomunikacyjnej. Trzeba pamiętać o tym, że projekt takiej rozbudowy, może wykonać jedynie projektant, który posiada niezbędne uprawnienia budowlane w zakresie instalacji sieci oraz urządzeń telekomunikacyjnych. (szczegółowy program egzaminu na uprawnienia budowlane)

Dokumentacja związana z projektowaniem obiektów budowlanych

Projekt budowlany obwarowany też jest niezbędną dokumentacją. Zalicza się do niej między innymi informację na temat obszaru oddziaływania obiektu. Musi znaleźć się w niej forma graficzna lub opisowa. Obszar oddziaływania powinien być określony przy pomocy dostępnych przepisów.

Ważną formalnością, jakiej musi dopełnić projektant budowlany, jest zebranie opinie na temat zastosowanych rozwiązań projektowych z różnych dziedzin, między innymi zakresu ochrony pożarowej. (jak wygląda egzamin na uprawnienia budowlane)

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Znajdź na blogu
Kategorie artykułów
Nasze produkty
Darmowy poradnik

Nie zwlekaj i dołącz do nas już dziś i otrzymaj poradnik wraz z wypełnionym zbiorczym zestawieniem praktyk!

Uprawnienia-budowlane.com