Urok wnętrz w stylu glamour
Styl glamour oznacza przepych, blask i urok. Jest to nazwa idei, jak również stylu aranżacji wnętrz. Wykorzystany jest tutaj ekstrawagancki charakter z dużą ilością bogatych ozdób.
Najważniejsze cechy stylu glamour
Jedną z ważnych cech stylu glamour są masywne, pełne przepychu barokowe meble, wygodne kanapy skórzane i krzesła. Uroku dodają kryształowe żyrandole i lampy oraz lustra w wyrzeźbionych ramach.
Wśród dominujących kolorów wyróżnia się palety fioletów i różu a także purpury i turkusowego. Często łączy się również czerń i biel.
Do dekoracji ścian wykorzystuje się różnorodne tapety, liczy się blask i świetlistość w dodatkach. (pytania na egzamin ustny do uprawnień)
We wnętrzach w stylu glamour to nie tylko bogactwo ozdób i ekstrawaganckich dodatków, można w ten sposób uzyskać eleganckie, klasyczne pomieszczenia przyozdobione wyrazistymi bibelotami. (akty prawne do egzaminu na uprawnienia architektoniczne)
Bardzo często meble w takich wnętrzach to barokowe antyki. Można również wykorzystać nowoczesne sprzęty i meble do takich zestawień. Ładnie będzie komponował się z takim otoczeniem wygodny komplet wypoczynkowy ze skóry lub pikowana sofa.
Tkaniny w stylu glamour
Wśród różnorodnych tkanin dominują kotary, zasłony, poduszki np. z atłasu. Dąży się bowiem do uzyskania efektu połysku i przepychu. Należy pamiętać jednak o zasadzie zrównoważenia kolorów i dodatków, by nie przesadzić z nimi. Nadmierna kolorystyka różu i fioletu może przytłoczyć całe pomieszczenie i nadać mu ciężkiego klimatu. (egzamin ustny na uprawnienia architektoniczne)
Odpowiednio dobrane lampy, lustra dodadzą przestrzeni, jasności i lekkości danemu wnętrzu.
Elegancka sypialnia
W sypialni w stylu glamour nie może zabraknąć dużego łóżka z pikowanym zagłówkiem lub też wyrazistej wzorzystej, tapety. Koce narzuty i poduszki powinny być w jednolitym, mocnym kolorze.
Niewątpliwie styl lagmour jest dedykowane dla osób, które nie boją się eksperymentować i zestawiać różnorodność wzorów i kolorów. Jest to idealny styl dla osób, które chcą przerwać monotonny, surowy charakter minimalizmu. (akty zgodnie z wykazem Izby Architektów)