Uprawnienia budowlane w specjalności wyburzeniowej

Uprawnienia budowlane w specjalności wyburzeniowej

Wśród budowlańców, inżynierów czy architektów Prawo budowlane wyodrębniło szczególną rolę jaką można by porównać do roli sapera. Chodzi mianowicie o wyburzeniowców.

uprawnienia budowlane w specjalności wyburzeniowej

uprawnienia budowlane w specjalności wyburzeniowej

Praca wyburzeniowców

Ich pojawienie się w obliczu prawa miało miejsce kilkanaście lat temu. Posiadają oni uprawnienia by oczyszczać działki pod budowę za pomocą metod wybuchowych z najczęściej niebezpiecznych pozostałości po czasach wojny. Swoja prace wykonują i na lądzie i na wodzie.

Przykład prac prowadzonych przez osoby posiadające uprawnienia wyburzeniowe

Jednym z największych wyzwań jest obecnie Gazoport w Świnoujściu. Specjalista z tej dziedziny twierdzi iż jest to wyjątkowe przedsięwzięcie które poziomem swej trudności jak dotąd nie miało sobie równych.  Wszystko to z powodu występujących tam min, bomb, pocisków i innych podobnych uniedogodnień. Praca w takim miejscu wymaga dużej logiki i wkładu pracy od wszystkich uczestników przedsięwzięcia.  Współpraca z saperami jest również nieunikniona. Przejmują oni bowiem niebezpieczne przedmioty  i neutralizują po uprzednim wywiezieniu. Rozpoznają również ich rodzaj dzięki czemu łatwiej jest zdecydować w jaki sposób i czym wydobyć takie niebezpieczne urządzenie.  Jest to na tyle niebezpieczne, że większość przedmiotów musi zostać transportowana ze szczególną ostrożnością, a nie jest to proste, gdy leży ona w otoczeniu innych przedmiotów o podobnym charakterze i jej waga potrafi przekroczyć nawet pół tony. Dlatego tak ważne  jest by osoby biorące udział w tego typu akcjach były odpowiednio przeszkoleni i nie robiły niczego pochopnie, czy tym bardziej szybko.  Często do rozpoznawania niektórych pocisków angażuje się specjalistów z Akademii Marynarki Wojennej  lub szefostwo Inżynierii Morskiej MW. Teren obecnego Gazopolu za czasów drugiej wojny światowej był wyjątkowo strategicznym miejscem dla Niemców. W obecnym stanie jest on miejscem gdzie znajdują się dosłownie wszystkie rodzaje bomb i min. Wrogowie ówcześni bombardowali to miejsce by pozbawić nas możliwości dostępu do morza. Obecny stan podwodny przy Świnoujściu stanowi niemały problem zarówno dla wyburzeniowców czy nawet saperów. Nie łatwo jest usunąć efekt wieloletniego bombardowania, niczego przy tym nie niszcząc oraz nie doprowadzając do katastrofy. Najtrudniejszym zadaniem jest odpowiedni transport owych bomb, gdyż stanowią one taki ciężar, a zarazem muszą być traktowane delikatnie i z dbałością o inne przedmioty wokół. Rodzaj tych pocisków często stanowi nie małą zagadkę la specjalistów i ustalenie jej pochodzenia lub wieku przysparza dużo problemów. Tak ważną rolę odgrywają wyburzeniowcy, gdyż niewiele innych osób byłyby w stanie zając się podobnym zleceniem.

 

Podziel się:

Ocena artykułu:

0
0

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.