fbpx
program
Uprawnienia Budowlane

Uprawnienia budowlane- egzamin

Egzamin na uprawnienia budowlane odbywa się w dwóch formach – pisemnej, w formie testu  i ustnej. Ważne jest to, że egzamin weryfikuje znajomość z ustawy Prawo Budowlane i innych ustaw, które są powiązane zakresem tematycznym z wybraną specjalnością i stanowią 70% wszystkich pytań. Sprawdza wiedzę na temat warunków bezpieczeństwa i higieny praca przy pracach budowlanych te pytania stanowią 20% pytań. Egzekwuje wiedzę z czynności administracyjnych i te pytania stanowią 10% wszystkich pytań.(materiały do nauki na egzamin do uprawnień budowlanych)

Warto wiedzieć, że ilość pytań z testu jest zależna od zakresu i rodzaju wybranych przez kandydata uprawnień. Ponieważ największa ilość pytań obejmuje test na uprawnienia do projektowania i kierowania robotami budowlanymi bez ograniczeń każdej specjalności i jest ich aż 90.

Egzamin ustny polega na wylosowaniu przez kandydata zestawu pytań. Dlatego każdy zestaw składa się z 5 lub 10 pytań w zależności od rodzaju wybranych uprawnień. Egzamin ustny weryfikuje umiejętności zastosowania wiedzy teoretycznej w praktyce dotyczącej wybranej specjalności. Jedno z pytań jest tzw.częścią praktyczną i polega na rozwiązaniu zadania projektowego i wyjaśnieniu zagadnienia dotyczącego prac na budowie.(szczegółowy program egzaminu na uprawnienia budowlane)

Każde pytanie w półtorej minuty

Godne uwagi jest to, że każde z pytań tak samo jak do części pisemnej i ustnej jest przygotowane osobno dla poszczególnych specjalności i rodzaju uprawnień. Komisja egzaminacyjna przygotowuje listę osób uwzględniając podział na specjalności, które podchodzą do egzaminu.

Reasumując, część pisemna polega na zaznaczeniu jednej odpowiedzi w teście. Dlatego, aby zostać dopuszczonym do egzaminu ustnego należy odpowiedzieć poprawnie na 75% pytań. Zaplanowany czas na każde pytanie testowe to 1,5 minuty i 25 minut na przygotowanie do odpowiedzi ustnej.(egzamin ustny na uprawnienia budowlane)

Charakteryzacja egzaminu na uprawnienia budowlane

Egzamin jest jednym z ostatnich etapów procesu zdobywania uprawnień budowlanych. Odbywa się on dwa razy w roku – w sesji letniej oraz w sesji zimowej. Termin części pisemnej egzaminu pisemnego na uprawnienia budowlane wyznacza Krajowa Komisja Kwalifikacyjna. Data i godzina przeprowadzenia testu pisemnego będzie identyczna dla każdego z okręgów komisji kwalifikacyjnej. Termin musi dotrzeć do wiadomości publicznej przynajmniej na 90 dni przed zaplanowaną datą egzaminu. ( egzamin na uprawnienia budowlane )

Forma podania terminu egzaminu na uprawnienia budowlane go wiadomości publicznej

Forma podania terminu egzaminu na uprawnienia budowlane do wiadomości publicznej jest tak naprawdę zależna od danej okręgowej izby samorządu zawodowego. Kandydat zostanie jednak powiadomiony specjalnie do niego zaadresowanym listem poleconym. Określona została również data, do jakiej list ten ma zostać dostarczony. Doręczenie listu musi nastąpić nie później niż 30 dni przed terminem egzaminu pisemnego.

Po otrzymaniu terminu egzaminu, kandydat musi dopełnić jeszcze kilku niezbędnych formalności. Jest to między innymi dostarczenie w ręce komisji wybranych przez kandydata prac projektowych. Prace te wybiera się spośród wszystkich projektów, które kandydat wykonał w czasie swojej praktyki zawodowej. ( program na uprawnienia budowlane )

Skład zespołu egzaminacyjnego

W składzie zespołu egzaminacyjnego musi znaleźć się od 3 do 5 osób. Spośród wybranych należy wskazać sekretarza, który sporządzi protokół z procesu kwalifikacyjnego.

Okręgowa komisja kwalifikacyjna prowadzi rejestr osób, które posiadają uprawnienia budowlane. Jedną kopię każdej wydanej decyzji wysyła się do okręgowej izby inżynierów. (uprawnienia budowlane)

Druga kopia natomiast trafia do Głównego Inspektora Nadzoru Budowlanego. Należy dołączyć do niej również kwestionariusz osobowy. Zabieg ten ma na celu umożliwienie administracji okręgowej izby inżynierów budownictwa wpisanie decyzji do rejestru centralnego. (testy 2020 uprawnienia)

Egzamin na uprawnienia budowlane – część ustna

Zwieńczeniem egzaminów na uprawnienia budowlane jest ich zdobycie. To ostatnia prosta na drodze do posiadania uprawnień, które otwierają wiele drzwi w branży budowlanej. O tyle, o ile etap pisemny egzaminu nie jest niczym stresującym, o tyle część pisemna może wywoływać u niektórych stres, a nawet strach. W końcu należy stanąć przed komisją i na bieżąco opowiadać na pytania. Myślenie pod presją wpatrzonych w nas oczu dla większości będzie wyzwaniem. Dlatego też warto zaznajomić się odpowiednio wcześniej z techniczną stroną egzaminu ustnego na uprawnienia budowlane. Dzięki temu zyskamy przewagę panowania nad sytuacją. (programy do uprawnień budowlanych)

Ilość pytań na egzaminie ustnym

Ilość pytań na egzaminie ustnym na uprawnienia budowlane mieści się w przedziale od 5 do 10. Skąd taka rozbieżność? Otóż wszystko rozbija się o rodzaj uprawnień, o jak ubiega się egzaminowany. W przypadku uprawnień budowlanych w stopniu ograniczonym liczba pytań będzie bliższa 5. Kiedy jednak osoba ubiegająca się o uprawnienia budowlane chce je posiadać w stopniu nieograniczonym, musi odpowiedzieć na więcej pytań. Właśnie wtedy liczba pytań w zestawie może sięgnąć 10.

Należy jednak pamiętać o tym, że liczba wymienionych wyżej pytań dotyczy jedynie tych, które są umieszczone w zestawie. W przypadku egzaminu ustnego, komisja ma prawo zadać egzaminowanemu pytania nawiązujące do wylosowanego zestawu. Ich liczba jest nieograniczona. Nie należy się jednak nastawiać na kilkanaście dodatkowych pytań. Zazwyczaj będzie to kilka pytań uzupełniających. Z racji tego, że muszą one obejmować ten sam zakres wiedzy, który zawiera się w wylosowanym przez kandydata zestawie, nie trzeba się ich obawiać. (dowiedź się więcej na temat uprawnień budowlanych)

Pytanie obejmujące wiedzę praktyczną

W egzaminie ustnym na uprawnienia budowlane, musi znaleźć się miejsce na sprawdzenie wiedzy praktycznej kandydata. Jest to zadanie, które opiera się o rozwiązanie problemu dotyczącego danego projektu. Zadanie te będzie oczywiście uzależnione od stopnia uprawnień, jakie chce uzyskać egzaminowany.

Czas na przygotowanie

W czasie trwania części ustnej egzaminu na uprawnienia budowlane, znajdzie się oczywiście miejsce na przygotowanie kandydata. Zazwyczaj egzamin ustny, bez względu na liczbę pytań, trwa około 60 minut. Z tego czasu prawie połowa, bo 25 minut, przeznaczonych jest właśnie na przygotowanie się do odpowiedzi. (materiały do egzaminu na uprawnienia budowlane)

Pomoce naukowe dostępne na sali

Warto również wspomnieć o tym, że egzaminowany, w czasie przygotowywania odpowiedzi, ma prawo korzystać z tekstów aktów prawnych. Znajdują się one w każdej sali, w której odbywa się egzamin ustny. (uprawnienia budowlane)

Nie są to jednak jedyne pomoc naukowe, jakie znajdują się na sali, w której przebiega egzamin. Komisja egzaminacyjna ma za zadanie obligatoryjnie udostępnić kandydatowi Polskie Normy oraz Eurokody. W niektórych okręgach dopuszczalne jest, aby egzaminowany posiadał własne materiały.

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Znajdź na blogu
Kategorie artykułów
Nasze produkty
Darmowy poradnik

Nie zwlekaj i dołącz do nas już dziś i otrzymaj poradnik wraz z wypełnionym zbiorczym zestawieniem praktyk!

Uprawnienia-budowlane.com