Rozbudowa domu

Miejsce w zabudowie jednorodzinnej

Od wielu lat panuje przekonanie, że ludzie mieszkający w zabudowie jednorodzinnej żyją w korzystniejszych warunkach niż ci w budynkach wielorodzinnych. Trudno się nie zgodzić, gdy weźmiemy pod uwagę między innymi posiadanie ogrodu, gdzie można wypocząć. Na duży plus jest także ilość przestrzeni w samym domu. Trzeba jednak pamiętać, że wraz z upływem czasu, nasze potrzeby rosną. Możemy powitać na świecie nowego członka rodziny, kupować większą ilość rzeczy, którą gdzieś trzeba pomieścić. Co zrobić, gdy nawet w zabudowie jednorodzinnej zaczyna nam brakować miejsca? Odpowiedź jest prosta: rozbudowa domu. (pytania na egzamin ustny do uprawnień) (testy uprawnienia architektoniczne)

Rozbudowa domu a pozwolenie na budowę

Rozbudowa domu nie jest jednak wcale taka prosta, zwłaszcza pod względem finansowym i prawnym. Mogłoby się wydawać, że wokół swojego domu możemy robić wszystko, także dobudowywać elementy w razie takiej potrzeby. Niestety, polskie prawo przypomina o konieczności ubiegania się o pozwolenie na budowę, nawet w sytuacji rozbudowywania budynku. Czy jest o nie łatwiej niż w przypadku pozwolenia na budowę od zera? Ponownie: niestety nie. Cała procedura jest równie skomplikowana; warto mieć też na uwadze, że kosztowna. Jeżeli sąsiadujemy z inną działką, sytuacja pokomplikuje się jeszcze bardziej. Z tego powodu niezwykle ważne jest nasze dobre przygotowanie i zorientowanie się w obowiązujących przepisach. Pomocy możemy szukać w Internecie oraz w specjalistycznej prasie budowlanej. Pamiętajmy, że im lepiej się do tego zadania przygotujemy, tym mniej rzeczy może nas zaskoczyć. (program do egzaminu na uprawnienia na komputer)

Rozbudowa domu a finanse

Przedstawiona wyżej sytuacja jest na tyle skomplikowana, że zaplecze finansowe tej inwestycji może wydawać się problemem prozaicznym. Warto jednak go nie bagatelizować, ponieważ zapewnienie środków na cały okres rozbudowy domu jest istotne, jeśli chcemy zakończyć budowę w terminie. Nie powinniśmy też wyliczać wszystkich kosztów „na styk”. Proces budowy często niesie za sobą różne niespodzianki. Dobrze jest być przygotowanym na niespodziewane wydatki, a bez posiadania jakiejś rezerwy może być o to trudno. (akty zgodne z wykazem Izby Architektów)

Podziel się:

Ocena artykułu:

0
0

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.