fbpx
program
Uprawnienia Budowlane

Rozbudowa domu

W sytuacji gdy potrzebujemy więcej miejsca, ponieważ np. powiększa nam się rodzina niekoniecznie musimy szukać większego domu, jeżeli istnieje taka możliwość możemy go rozbudować. Niektórzy decydują się na rozbudowę domu wzwyż to znaczy np. dobudowanie jednego piętra lub też rozbudowanie poddasza. Drugą opcją jest rozbudowa domu poprzez przygotowanie tzw. dobudówki. (szczegółowy program egzaminu na uprawnienia architektoniczne)

Można więc powiedzieć, że wyróżnia się pojęcia rozbudowy lub też nadbudowy. W tych dwóch przypadkach powiększa się powierzchnia użytkowa obiektu i jego kubatura.

W wyniku rozbudowy zwiększa się powierzchnia zabudowy obiektu, a przy nadbudowie zostaje ona bez zmian.

Co należy sprawdzić, aby rozpocząć rozbudowę domu?

Aby rozpocząć rozbudowę domu, pierwszym krokiem jest sprawdzenie, czy gmina posiada uchwalony miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego, który obejmuje działkę, na której znajduje się budynek. Miejscowy plan zagospodarowania zawiera warunki, które określają kształtowanie zabudowy, a także sposób i możliwość powiększenia domu. (informacje na temat egzamin na uprawnienia budowlane)

W tej sytuacji należy wystąpić do gminy z wnioskiem o wydanie wypisu oraz wyrysu z MPZP.

Jeżeli jednak nie ma takiego wyrysu, musimy przystąpić wystąpić do gminy z wnioskiem o wydanie decyzji o warunkach zabudowy. (egzamin na uprawnienia architektoniczne)

Po ustaniu przez gminę warunków zabudowy należy sporządzić projekt rozbudowy. Projektant powinien dostosować rozwiązania do istniejącej konstrukcji budynku i do planistycznych wymogów w gminie. Do opisu technicznego powinna być dołączona opinia geotechniczna, która określa warunki gruntowe na działce i możliwość posadowienia obiektu, a także jeżeli to potrzebne, odpowiednią ekspertyzę techniczną z wynikami badania geotechnicznego.

Przed rozpoczęciem budowy trzeba jeszcze ustanowić sobie kierownika budowy, następnie wszystkie działania są rejestrowane w dzienniku budowy, w dokumencie tym określa się przebieg robót i wszelkich zdarzeń okoliczności, które mają miejsce w toku prowadzonych prac, istotne jest także złożenie zawiadomienie o terminie rozpoczęcia robót. (uprawnienia architektoniczne – egzamin)

Miejsce w zabudowie jednorodzinnej

Od wielu lat panuje przekonanie, że ludzie mieszkający w zabudowie jednorodzinnej żyją w korzystniejszych warunkach niż ci w budynkach wielorodzinnych. Trudno się nie zgodzić, gdy weźmiemy pod uwagę między innymi posiadanie ogrodu, gdzie można wypocząć. Na duży plus jest także ilość przestrzeni w samym domu. Trzeba jednak pamiętać, że wraz z upływem czasu, nasze potrzeby rosną. Możemy powitać na świecie nowego członka rodziny, kupować większą ilość rzeczy, którą gdzieś trzeba pomieścić. Co zrobić, gdy nawet w zabudowie jednorodzinnej zaczyna nam brakować miejsca? Odpowiedź jest prosta: rozbudowa domu. (pytania na egzamin ustny do uprawnień) (testy uprawnienia architektoniczne)

Rozbudowa domu a pozwolenie na budowę

Rozbudowa domu nie jest jednak wcale taka prosta, zwłaszcza pod względem finansowym i prawnym. Mogłoby się wydawać, że wokół swojego domu możemy robić wszystko, także dobudowywać elementy w razie takiej potrzeby. Niestety, polskie prawo przypomina o konieczności ubiegania się o pozwolenie na budowę, nawet w sytuacji rozbudowywania budynku. Czy jest o nie łatwiej niż w przypadku pozwolenia na budowę od zera? Ponownie: niestety nie. Cała procedura jest równie skomplikowana; warto mieć też na uwadze, że kosztowna. Jeżeli sąsiadujemy z inną działką, sytuacja pokomplikuje się jeszcze bardziej. Z tego powodu niezwykle ważne jest nasze dobre przygotowanie i zorientowanie się w obowiązujących przepisach. Pomocy możemy szukać w Internecie oraz w specjalistycznej prasie budowlanej. Pamiętajmy, że im lepiej się do tego zadania przygotujemy, tym mniej rzeczy może nas zaskoczyć. (program do egzaminu na uprawnienia na komputer)

Rozbudowa domu a finanse

Przedstawiona wyżej sytuacja jest na tyle skomplikowana, że zaplecze finansowe tej inwestycji może wydawać się problemem prozaicznym. Warto jednak go nie bagatelizować, ponieważ zapewnienie środków na cały okres rozbudowy domu jest istotne, jeśli chcemy zakończyć budowę w terminie. Nie powinniśmy też wyliczać wszystkich kosztów „na styk”. Proces budowy często niesie za sobą różne niespodzianki. Dobrze jest być przygotowanym na niespodziewane wydatki, a bez posiadania jakiejś rezerwy może być o to trudno. (akty zgodne z wykazem Izby Architektów)

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Znajdź na blogu
Kategorie artykułów
Nasze produkty
Darmowy poradnik

Nie zwlekaj i dołącz do nas już dziś i otrzymaj poradnik wraz z wypełnionym zbiorczym zestawieniem praktyk!

Uprawnienia-budowlane.com