fbpx
Przejdź do treści
uprawnienia budowlane na komputer_cennik
Na komputer
uprawnienia budowlane na telefon_cennik
Android
uprawnienia budowlane on-line_cennik_2
On-line
uprawnienia budowlane egzamin ustny na komputer_cennik
Na komputer
uprawnienia budowlane egzamin ustny telefon_cennik
Android
uprawnienia budowlane egzamin ustny on-line_cennik
On-line
uprawnienia budowlane akty prawne na komputer_cennik
Na komputer
uprawnienia budowlane akty prawne telefon_cennik
Android
uprawnienia budowlane akty prawne on-line_cennik
On-line
o egzaminie
O egzaminie
egzamin pisemny
Egzamin pisemny
egzamin ustny
Egzamin ustny
praktyka
Praktyka
Szczegółowy program Egzaminu
kontakt
Kontakt
o nas
O Nas
opinie
Opinie

Rozporządzenie dotyczące samodzielnych funkcji technicznych w budownictwie jasno określa, kiedy należy rozpocząć praktyki pozwalające uzyskać uprawnienia budowlane. Aby móc rozpocząć praktyki zawodowe należy spełnić kilka czynników (nauka do uprawnień budowlanych). Przede wszystkim należy posiadać dyplom ukończenia studiów wyższych lub być na trzecim roku takich studiów. Wymagany jest odpowiedni kierunek studiów, to znaczy taki, który jest odpowiedni lub pokrewny dla wybranej specjalności uprawnień, o które zabiegamy.

Jeżeli natomiast staramy się o uprawnienia bez ograniczeń w specjalności konstrukcyjno-budowlanej, wówczas odpowiednim kierunkiem studiów jest budownictwo.

Kto jeszcze może przystąpić do praktyki zawodowej?

Niemniej jednak praktykę zawodową mogą rozpocząć także ci, którzy posiadają tytuł zawodowy technika lub tytuł zawodowy mistrza (program na uprawnienia budowlane w wersji android). Co więcej, jest to możliwe również w przypadku posiadania dyplomu, który potwierdza kwalifikacje zawodowe na poziomie technika w nauczanym zawodzie.

Pamiętajmy jednak o tym, że zarówno tytuł zawodowy, jak i dyplom muszą być zgodne z wykazem zawodów znajdujących się w rozporządzeniu. Taką specjalnością jest na przykład specjalność konstrukcyjno-budowlana. Odpowiednim dla niej zawodem są: murarz, murarz-tynkarz, cieśla, technik budownictwa.

Co zrobić, jeśli rozpocząłeś praktykę zawodową?

Przede wszystkim warto poznać obowiązujące przepisy (akty zgodnie z wykazem Izby Inżynierów). Wielu praktykantów zastanawia się bowiem, czy powinno zgłosić rozpoczęcie praktyki zawodowej okręgowej izbie inżynierów budownictwa. Otóż, zgodnie z aktualnymi przepisami nie istnieje taki obowiązek.

Jak było kiedyś?

Fakt rozpoczęcia praktyki zawodowe należało jednak zgłaszać w przeszłości. Było tak dlatego, ponieważ istniał obowiązek prowadzenia książki praktyki zawodowej. Wtedy taką książkę należało zarejestrować oraz opieczętować przez członka komisji kwalifikacyjnej.

Co więcej, praktykę można było wówczas rozpocząć tylko wtedy, kiedy książka została już zarejestrowana (dowiedź się więcej na temat uprawnień budowlanych). Książkę zastąpiono z czasem oświadczeniem, którego nie trzeba rejestrować w izbie, dzięki czemu rozpoczęcie praktyki zawodowej stało się znacznie prostsze.

Podziel się:

Ocena artykułu:

0
0

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.