fbpx
program
Uprawnienia Budowlane

Prace murarskie

Elementem, który niewątpliwie każdy murarz powinien posiadać są kielnie oraz pace murarskie. Kielnie służą do sprawnego, i przede wszystkim bezproblemowego nałożenia zaprawy, a pace murarskie umożliwiają równomierne rozprowadzenie zaprawy na wybranej przez murarza powierzchni. Nie należy przy tym zapominać, że zarówno kielnie, jak i pace murarskie cechują  się wysoką jakością materiałów, z których się je wykonuje. Albowiem akcesoria murarskie wykonane z niskiej jakości materiałów same też są niskiej jakości, a zatem nietrwałe, być może jednorazowe, zaś te wykonane z materiałów wysokiej jakości są zdolne służyć jako wyposażenie murarza przez wiele lat. Murarz powinien także posiadać dobrej jakości wiadro murarskie , ponieważ od jakości wiadra zależy bezpieczeństwo i jakość prac murarskich. Wiadro murarskie służy murarzowi do sprawnego transportu materiałów i narzędzi podczas prac budowlanych. Pozwala na transportowanie zarówno w pionie, jak i w poziomie.

Prace murarskie – wymagania

Murowanie elementów ściennych z betonu komórkowego wymaga dużej dokładności. Zaprawa klejowa służy jedynie spajaniu bloczków, a jej grubość nie może przekraczać trzech milimetrów. Zaprawa nie może być sposobem na wyrównywanie poziomów poszczególnych warstw muru. Do nakładania zaprawy klejowej używa się specjalnych dozowników lub pacy zębatej, rozprowadzającej klej w formie wąskich pasków. Zaprawy klejowe mają krótki czas wiązania, dlatego najlepiej przygotowywać je partiami, bezpośrednio w miejscu murowania. Murowanie jest znacznie ułatwione, a przez to przyspieszone, gdy materiał ścienny ma po bokach ukształtowane pióro i wpust. Nie ma wtedy konieczności nakładania zaprawy w pionowe spoiny. Większość materiałów ściennych jest przystosowana do takiego murowania.

Organizacja prac murarskich

Aby prace murarskie zostały przeprowadzone w odpowiedni sposób, warto obmyślić plan ich organizacji. Po to rzut najniższej kondygnacji konstrukcji oddziela się na miejsca robocze indywidualne oraz brygadowe.  Odpowiednio do ilości miejsc określa się ekipę zespołu murarskiego. Robota potrafi zostać przygotowana na dwóch albo trzech terenach pracowniczych. W przypadku przygotowań dwuterenowych na tym pierwszym terenie działa zespół murarski, a na kolejnej cieśle rozmieszczają rusztowania, po czym pomocnicy murarzy szykują miejsca pracownicze murarzy. Rozpiętość terenu musi być tak założona, żeby murarze przechodzili na kolejny teren podczas pauzy na obiad albo na koniec dnia. (uprawnienia budowlane kontakt)

Prace murarskie
Prace murarskie

Rozpiętość terenu

Określając rozpiętość terenu warto pamiętać, iż z jednego poziomu da się stworzyć pasmo muru nie przekraczające 1,2 metra. Przez to mury wszystkich pięter oddziela się na pasma pracownicze o rosłości, jaka nie jest większa niż 1,2 metra. W sytuacji trójterenowej organizacji prac murarskich na pierwszym terenie działają murarze, a na kolejnej cieśle, a jeszcze następną szykują pomocnicy do prac. Najlepszą długością miejsca murarza są trzy metry, więc dla murarza, który pracuje sam przygotowano działkę w postaci dwóch murarzy. (uprawnienia budowlane 2021)

Wszyscy murarze mają określone do zrobienia w ciągu jednego dnia dwa pół-tereny jednego pasma ściany (odstępy a oraz b o długości 2X3,10). Po wybudowaniu połowy terenu murarze idą na kolejny teren, na jakim cieśle i pomocnicy zdążyli już umiejscowić rusztowanie i przygotowali potrzebne składy materiałów. Ekipę pracowniczą określa się pamiętając o liczbie prac do zrobienia, front prac i normy aktywności pracowników. Normy te wskazują, ile jednostek roboty (tutaj m*muru) może jeszcze przeprowadzić murarz do końca dnia.

Murowanie

Potrafi dziać się brygadowo lub samodzielnie. (uprawnienia budowlane program)

W przypadku drugiego sposobu murarz przeprowadza każde zadanie połączone z odpowiednim murowaniem, a pomocnicy przynoszą mu potrzebne tworzywa i zmieniają położenie rusztowania w miarę potrzeb.

W pierwszej sytuacji, przy stawianej ścianie widnieje pasmo robocze, po jakim murarz swobodnie chodzi. Za nim znajduje się pasmo materiałowe, na jakim odkłada się tworzywa transportowane po paśmie transportowym. Lepiej oszczędne będzie murowanie brygadowe. Do stworzenia ścian cieńszych od dwóch cegieł, słupów czy filarów, tworzone są brygady składające się z murarza oraz pomocnika. Murarz nanosi jedynie cegły, pomocnik za to zaprawę i podaje mu cegły. Przygotowanie miejsca roboczego takiej ekipy jest takie samo jak dla murarza samodzielnego, jedynie zmienia się jego długość, bo wynosi 5v6m. (akty prawne uprawnienia budowlane)

Grube mury

Ściany grubości dwóch cegieł i więcej tworzą ekipy złożone z trzech osób. Może składać się ona z jednego murarza rozstawiającego cegły i dwóch pomocników, gdzie jeden z nich będzie nanosił zaprawę, a drugi podawał cegły. Może być to też dwóch murarzy i jeden pomocnik. Murarze samodzielnie chwytają cegły z pryzmy i je umieszczają, pomocnik jedynie nanosi zaprawę. Długość takiego miejsca ekipy trójkowej to nawet dziesięć metrów. (segregator egzamin ustny uprawnienia)

Do tworzenia ścian grubszych od dwóch cegieł da się stworzyć nawet obszerniejsze ekipy. Dwójkowe oraz trójkowe ekipy da się dobierać w zespoły działające metodą potokową. W przypadku zespołu stworzonego z sześciu osób, składającej się z trzech ekip, pierwsza z nich (murarz i pomocnik) umiejscawia zewnętrzną warstwę cegieł, ekipa kolejna umiejscawia warstwę środkową, a trzecia zapełnia folę. (program egzaminu na uprawnienia)

Metoda potokowa równa się taśmowej, jaka jest  wykorzystywana w przemyśle. Rozbieżność składa się na to, że w metodzie taśmowej miejsca robocze są niezmienne, a na ruszającej się taśmie zmienia się położenie gotowych materiałów, ale w potokowej materiał jest niezmienny a przechodzą jedynie ekipy. Metoda potokowa, jaka sprawia że praca jest wydajniejsza, potrzebuje dużej ekipy przewozowej, jaka musi uchronić stałe dostawy kamienia oraz zaprawy.

Podsumowanie

Przy murowaniu tradycyjnym stosuje się kilka rodzajów zapraw, w zależności od potrzeb. Istnieją zaprawy cementowe, wapienne, cementowo-wapienne, ciepłochłonne czy wspomniane powyżej klejowe. Cementowe są najbardziej popularne. Składają się z cementu i kruszywa mineralnego.

Bez względu na technikę murowania, pierwszą warstwę muru kładzie się na warstwie zaprawy o grubości od dwóch do trzech centymetrów. Jej zadaniem jest zniwelowanie ewentualnych nierówności i różnic wysokości fundamentu. Murowanie ściany zaczyna się od narożników zewnętrznych, potem wyznacza się otwory.

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Znajdź na blogu
Kategorie artykułów
Nasze produkty
Darmowy poradnik

Nie zwlekaj i dołącz do nas już dziś i otrzymaj poradnik wraz z wypełnionym zbiorczym zestawieniem praktyk!

Uprawnienia-budowlane.com