Prace murarskie

Organizacja prac murarskich

Aby prace murarskie zostały przeprowadzone w odpowiedni sposób, warto obmyślić plan ich organizacji. Po to rzut najniższej kondygnacji konstrukcji oddziela się na miejsca robocze indywidualne oraz brygadowe.  Odpowiednio do ilości miejsc określa się ekipę zespołu murarskiego. Robota potrafi zostać przygotowana na dwóch albo trzech terenach pracowniczych. W przypadku przygotowań dwuterenowych na tym pierwszym terenie działa zespół murarski, a na kolejnej cieśle rozmieszczają rusztowania, po czym pomocnicy murarzy szykują miejsca pracownicze murarzy. Rozpiętość terenu musi być tak założona, żeby murarze przechodzili na kolejny teren podczas pauzy na obiad albo na koniec dnia. (uprawnienia budowlane kontakt)

Prace murarskie
Prace murarskie

Rozpiętość terenu

Określając rozpiętość terenu warto pamiętać, iż z jednego poziomu da się stworzyć pasmo muru nie przekraczające 1,2 metra. Przez to mury wszystkich pięter oddziela się na pasma pracownicze o rosłości, jaka nie jest większa niż 1,2 metra. W sytuacji trójterenowej organizacji prac murarskich na pierwszym terenie działają murarze, a na kolejnej cieśle, a jeszcze następną szykują pomocnicy do prac. Najlepszą długością miejsca murarza są trzy metry, więc dla murarza, który pracuje sam przygotowano działkę w postaci dwóch murarzy. (uprawnienia budowlane 2021)

Wszyscy murarze mają określone do zrobienia w ciągu jednego dnia dwa pół-tereny jednego pasma ściany (odstępy a oraz b o długości 2X3,10). Po wybudowaniu połowy terenu murarze idą na kolejny teren, na jakim cieśle i pomocnicy zdążyli już umiejscowić rusztowanie i przygotowali potrzebne składy materiałów. Ekipę pracowniczą określa się pamiętając o liczbie prac do zrobienia, front prac i normy aktywności pracowników. Normy te wskazują, ile jednostek roboty (tutaj m*muru) może jeszcze przeprowadzić murarz do końca dnia.

Murowanie

Potrafi dziać się brygadowo lub samodzielnie. (uprawnienia budowlane program)

W przypadku drugiego sposobu murarz przeprowadza każde zadanie połączone z odpowiednim murowaniem, a pomocnicy przynoszą mu potrzebne tworzywa i zmieniają położenie rusztowania w miarę potrzeb.

W pierwszej sytuacji, przy stawianej ścianie widnieje pasmo robocze, po jakim murarz swobodnie chodzi. Za nim znajduje się pasmo materiałowe, na jakim odkłada się tworzywa transportowane po paśmie transportowym. Lepiej oszczędne będzie murowanie brygadowe. Do stworzenia ścian cieńszych od dwóch cegieł, słupów czy filarów, tworzone są brygady składające się z murarza oraz pomocnika. Murarz nanosi jedynie cegły, pomocnik za to zaprawę i podaje mu cegły. Przygotowanie miejsca roboczego takiej ekipy jest takie samo jak dla murarza samodzielnego, jedynie zmienia się jego długość, bo wynosi 5v6m. (akty prawne uprawnienia budowlane)

Grube mury

Ściany grubości dwóch cegieł i więcej tworzą ekipy złożone z trzech osób. Może składać się ona z jednego murarza rozstawiającego cegły i dwóch pomocników, gdzie jeden z nich będzie nanosił zaprawę, a drugi podawał cegły. Może być to też dwóch murarzy i jeden pomocnik. Murarze samodzielnie chwytają cegły z pryzmy i je umieszczają, pomocnik jedynie nanosi zaprawę. Długość takiego miejsca ekipy trójkowej to nawet dziesięć metrów. (segregator egzamin ustny uprawnienia)

Do tworzenia ścian grubszych od dwóch cegieł da się stworzyć nawet obszerniejsze ekipy. Dwójkowe oraz trójkowe ekipy da się dobierać w zespoły działające metodą potokową. W przypadku zespołu stworzonego z sześciu osób, składającej się z trzech ekip, pierwsza z nich (murarz i pomocnik) umiejscawia zewnętrzną warstwę cegieł, ekipa kolejna umiejscawia warstwę środkową, a trzecia zapełnia folę. (program egzaminu na uprawnienia)

Metoda potokowa równa się taśmowej, jaka jest  wykorzystywana w przemyśle. Rozbieżność składa się na to, że w metodzie taśmowej miejsca robocze są niezmienne, a na ruszającej się taśmie zmienia się położenie gotowych materiałów, ale w potokowej materiał jest niezmienny a przechodzą jedynie ekipy. Metoda potokowa, jaka sprawia że praca jest wydajniejsza, potrzebuje dużej ekipy przewozowej, jaka musi uchronić stałe dostawy kamienia oraz zaprawy.

Podziel się:

Ocena artykułu:

0
0

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.