fbpx
Przejdź do treści
uprawnienia budowlane na komputer_cennik
Na komputer
uprawnienia budowlane na telefon_cennik
Android
uprawnienia budowlane on-line_cennik_2
On-line
uprawnienia budowlane egzamin ustny na komputer_cennik
Na komputer
uprawnienia budowlane egzamin ustny telefon_cennik
Android
uprawnienia budowlane egzamin ustny on-line_cennik
On-line
uprawnienia budowlane akty prawne na komputer_cennik
Na komputer
uprawnienia budowlane akty prawne telefon_cennik
Android
uprawnienia budowlane akty prawne on-line_cennik
On-line
o egzaminie
O egzaminie
egzamin pisemny
Egzamin pisemny
egzamin ustny
Egzamin ustny
praktyka
Praktyka
Szczegółowy program Egzaminu
kontakt
Kontakt
o nas
O Nas
opinie
Opinie

Pompa ciepła

Bez systemów związanych z magazynowaniem energii oraz bez OZE nie zbuduje się ekoenergetycznej efektywności. System magazynowania energii opiera się głównie na pompach ciepła. Wydaje się, że temat ogrzewania poprzez spalanie jest tak samo stary, jak ludzkość. (uprawnienia budowlane kontakt) W przyszłości będzie on jednak traktowany jako przeszłościowy relikt. Pierwotne rodzaje paliw są zbyt cennymi surowcami przy ogrzaniu pomieszczeń do poziomu 20°C. Obecnie zauważyć można rozwijanie się budowlano – instalacyjnych technologii. Wymagania stawiane przez inwestorów także uległy zwiększeniu, co do pracy projektantów i wykonawców. W procesie projektowo – budowlanym ważnym elementem stało się umiejętne połączenie tradycyjnych grzewczych technologii z technologią związaną z odnawialnymi źródłami energii. Gwałtowny wzrost rozwoju technologii OZE spowodował, że zaczęto dostrzegać możliwość korzystania z „darmowej” energii, która pochodzi ze środowiska. Taki rodzaj energii pozwala zmniejszyć koszty związane z eksploatacją budynku. (uprawnienia budowlane 2022)

Pompa ciepła
Pompa ciepła

Działanie pomp ciepła

W technicznej literaturze pompa ciepła jest to cieplna maszyna albo chłodnicze urządzenie, które służy do przekazu energii chłodu lub ciepła w związku z zachodzącym termodynamicznym procesem w ośrodkach o niższych temperaturach do ośrodków o temperaturze wyższej. W pompie ciepła konwersja energii może zachodzić na różnych egzergetycznych poziomach. Podczas jej pracy chłodniczy czynnik przechodzi przez zmiany stanu. Stan 1 – 2 to odparowanie. Chłodniczy czynnik odparowuje w zamkniętym układzie. Energię pozyskuje się z otoczenia. 2 -3 stan wiąże się ze sprężaniem. Sprężarka powoduje, że wzrasta ciśnienie, a w związku z tym wzrostowi ulega temperatura roboczego czynnika. Stan 3 -4 to skraplanie, czyli chłodniczy czynnik w układzie skrapla się w związku z kondensacją. Ostatni ze stanów 4 -5 jest to rozprężanie czynnika chłodniczego.(uprawnienia budowlane program)

Współczynnik COP

Najważniejszy parametr, jaki charakteryzuje pompy ciepła to współczynnik związany z efektywnością COP albo współczynnik wydajności. COP to współczynnik opisujący stosunek grzewczej mocy pompy ciepła a elektryczną mocą  potrzebną do napędu sprężarki. Norma EN 255 określa poziom tego współczynnika dla parametrów wynoszących: temperatura 0°C na wejściu z dolnego źródła do pompy oraz 35°C na grzewczym systemie zasilania. Czym wyższy poziom współczynnika COP pompy ciepła, tym efektywność jest większa. (segregator egzamin ustny uprawnienia)

Zapotrzebowanie energetyczne

W grzewczej branży można zauważyć, że energetyczne potrzeby ludzi stale wzrastają. W XX i XXI w. cywilizacyjny postęp doprowadził do sytuacji, że naturalne zasoby spustoszały, środowisko naturalne zaczęło ulegać degradacji a zanieczyszczenia atmosfery wzrastały. Ta sytuacja spowodowała, że w niektórych miastach na terenie Polski wprowadzono całkowity zakaz spalania stałych paliw w piecach oraz kotłach w centrum. Można to potraktować, jako jeden z ostatnich sygnałów dla ludzkości, aby zacząć wykorzystywać inne alternatywne źródła energii i modernizować obecne grzewcze systemy. W ten sposób będą one mniej obciążać środowisko. Pompa ciepła nie stanowi sama w sobie grzewczego urządzenia, ale jest transformatorem energetycznych stanów.

Podziel się:

Ocena artykułu:

0
0

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.