fbpx
Przejdź do treści
uprawnienia budowlane na komputer_cennik
Na komputer
uprawnienia budowlane na telefon_cennik
Android
uprawnienia budowlane on-line_cennik_2
On-line
uprawnienia budowlane egzamin ustny na komputer_cennik
Na komputer
uprawnienia budowlane egzamin ustny telefon_cennik
Android
uprawnienia budowlane egzamin ustny on-line_cennik
On-line
uprawnienia budowlane akty prawne na komputer_cennik
Na komputer
uprawnienia budowlane akty prawne telefon_cennik
Android
uprawnienia budowlane akty prawne on-line_cennik
On-line
o egzaminie
O egzaminie
egzamin pisemny
Egzamin pisemny
egzamin ustny
Egzamin ustny
praktyka
Praktyka
Szczegółowy program Egzaminu
kontakt
Kontakt
o nas
O Nas
opinie
Opinie

Pneumatyczne rodzaje hal

Coraz częściej na terenie Polski do zadaszenia boisk, kortów czy magazynowych obiektów wykorzystuje się hale z pneumatyczną obudową bądź hale pneumatyczne. W przypadku hali z pneumatyczną obudową projektuje się je jako hale o dwuspadowych albo łukowych dachach. Nośną konstrukcję w tym wypadku wytwarza się z klejonego drewna, ze stali albo z aluminiowych profili, Nadmuchiwane powietrze pomiędzy dwie warstwy materiału, które są wykonane z PCV sprawia, że materiały ulegają rozdzieleniu i tworzy się tzw. powietrzna poduszka. Hale z pneumatycznymi obudowami buduje się w sytuacji, kiedy zachodzi potrzeba lekkiego i jedocześnie stałego zadaszenia, które ma zapewnić minimalny stopień termicznej izolacyjności. Do takich obiektów zalicza się m.in. lodowisko czy hala do grania w piłkę. (uprawnienia budowlane kontakt)

Pneumatyczne rodzaje hal
Pneumatyczne rodzaje hal

Hale pneumatyczne

Hala pneumatyczna to obiekt, w którym pompowana jest jej całkowita kubatura. Taki rodzaj hali cechuje się dużym stopniem bezwładności kształtu, porównując je do hal z pneumatyczną obudową. W tym drugim przypadku hali pompuje się tylko warstwę zewnętrzną, której grubość wynosi od 10 do 40 cm. Na ten moment w naszym kraju istnieje kilkaset pneumatycznych hal, a same obiekty istnieją i prosperują od kilkudziesięciu lat. Nowoczesne rodzaje pneumatycznych hal powstają często jako zadaszenia sportowych obiektów. W związku z tym można je użytkować przez cały rok, ponieważ można utrzymać w nich odpowiednie poziom temperatury. (uprawnienia budowlane 2022)

Warunki techniczne obejmujące hale pneumatyczne

Dział VI rozdział 10 w rozporządzeniu wydanym przez Ministra Infrastruktury odnośnie technicznych warunków dla budynków oraz ich usytuowania mówi o przeciwpożarowych wymaganiach dla tymczasowych budynków. Zarówno §288, jak i §289 dopuszcza możliwość stosowania pomieszczeń z pneumatyczną obudową, kiedy zostaną spełnione wszelkie wymagania. Podczas wykonywania projektu pneumatycznych hal należy pogłębić analizy związane z przeciwpożarowymi zabezpieczeniami. Dotyczy to przede wszystkim zastosowania wsporczych dodatkowych konstrukcji dla podwieszania awaryjnego pneumatycznej powłoki, zachowując odległość od innych budowlanych obiektów wynoszącą minimum 20 metrów. (segregator egzamin ustny uprawnienia) 

Konstrukcja nośna hali pneumatycznej

Potocznie halę pneumatyczną nazywa się tzw. balonem.  (uprawnienia budowlane program) Nie posiada ona stałej nośnej konstrukcji. Utrzymuje się ona w górze poprzez panujące w środku nadciśnienie, które zapewnia nadmuch powietrza do wnętrza hali z wentylatorów. Taka różnica ciśnień pozwala naprężyć membranowe poszycie. Budowlane nadciśnienie nazywa się też pneumatycznymi powłokami. Definiuje się je jako tymczasowy obiekt, który powstaje przeważnie w sezonie jesiennym i zimowym. Prawo budowlane wskazuje, że pneumatyczne hale to obiekty o charakterze tymczasowym, które wznosi się bez uzyskiwania pozwolenia na budowę, na czas 180 dni. Należy dokonać zgłoszenia jedynie montażu takiej hali. Obecnie nie ma krajowych norm regulujących przepisy związane z halami pneumatycznymi. Podczas wykonywania ich projektu korzysta się z ogólnej normy PN-EN 13782:2015.  (program egzaminu na uprawnienia)  

Podziel się:

Ocena artykułu:

0
0

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.