Płyta fundamentowa

Płyta fundamentowa – Stosowanie

Płytę fundamentową stosuje się zamiast tradycyjnych fundamentów najczęściej w domach jednorodzinnych. W przypadku budynków niepodpiwniczonych, płyta fundamentowa jest szczególnie dobrym sposobem. Pozwala ona na znaczne ograniczenie robót ziemnych. W przeciwieństwie do tradycyjnych fundamentów przy wykonywaniu płyty nie wykonuje się głębokich wykopów. To znacznie ułatwia prace wykonawcze i ogranicza koszty. Wybór płyty fundamentowej jako rodzaju fundamentu pod dany obiekt ogranicza również błędy wykonawcze. Występują one bowiem często przy izolacji i ociepleniu ścian fundamentowych. Fundament wykonany tą technologią staje się od razu podłogą pierwszej kondygnacji budynku. Dodatkowo może być ona już wyposażona w ogrzewanie, co oszczędza zachodu przy dodatkowym montowaniu tradycyjnego ogrzewania podłogowego.  Budowa fundamentowych płyt trwa zazwyczaj nie dłużej niż tydzień. W porównaniu z normalnymi fundamentami ten czas jest bardzo krótki. Dla nowoczesnych domów i przy obecnym tempie życia to bardzo duża zaleta. (o egzaminie na uprawnienia budowlane)

płyta fundamentowa

płyta fundamentowa

Płyta fundamentowa jest także dobrym rozwiązaniem dla budynków, które mają stać na trudnym podłożu (niepewnym gruncie lub nierównym ukształtowaniu terenu).  W takim przypadku ruchy gruntu lub jego nierównomierne osiadanie są mniej groźne. Dlatego jest najlepszym rozwiązaniem w niesprzyjających warunkach. (testy uprawnienia budowlane)

Wykonanie płyty fundamentowej

Płyta fundamentowa jest wykonana ze zbrojonego betonu (żelbetu). Wykonywane są różne konstrukcje fundamentów w zależności od potrzeb. Płyty różnią się grubością, stopniem zbrojenia oraz klasą betonu. Muszą być indywidualnie zaprojektowane, z uwzględnieniem nośności gruntu, a także układu ścian wewnętrznych i innych elementów budynku (słupy, kominy), które będą się na niej opierać, gdyż w miejscu ich oparcia konieczne jest dodatkowe zbrojenie. (egzamin ustny podczas uprawnień 2019)

Wykonując fundament należy zdjąć warstwę humusu i warstwy nienośne gruntu.W przypadku gdy pod humusem znajduje się piasek lub inny grunt niewysadzinowy dopuszcza się wylanie chudego betonu bezpośrednio na gruncie.  Natomiast, gdy pod ziemią roślinną znajdują się grunty wysadzinowe (gliny, iły), należy najpierw ułożyć warstwę zagęszczonego piasku, żwiru , tłucznia (co najmniej 15 cm). Na obrzeżach do głębokości przemarzania gruntu wykonuje się tzw. „ostrogi” z chudego betonu, a na zakończenie podkład. Następnie rozkłada się zbrojenie i betonuje płytę – betonem klasy co najmniej C 20/25. (cennik z programami na uprawnienia budowlane)

Podziel się:

Ocena artykułu:

0
0

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.