fbpx
Przejdź do treści
uprawnienia budowlane na komputer_cennik
Na komputer
uprawnienia budowlane na telefon_cennik
Android
uprawnienia budowlane on-line_cennik_2
On-line
uprawnienia budowlane egzamin ustny na komputer_cennik
Na komputer
uprawnienia budowlane egzamin ustny telefon_cennik
Android
uprawnienia budowlane egzamin ustny on-line_cennik
On-line
uprawnienia budowlane akty prawne na komputer_cennik
Na komputer
uprawnienia budowlane akty prawne telefon_cennik
Android
uprawnienia budowlane akty prawne on-line_cennik
On-line
o egzaminie
O egzaminie
egzamin pisemny
Egzamin pisemny
egzamin ustny
Egzamin ustny
praktyka
Praktyka
Szczegółowy program Egzaminu
kontakt
Kontakt
o nas
O Nas
opinie
Opinie

Patron praktyki zawodowej

Powyższe zagadnienie do przepisów Prawa budowlanego wprowadzono za pośrednictwem „Ustawy deregulacyjnej”. Z pewnością trzeba zwrócić uwagę na to, że między patronem a kierownikiem praktyki występują różnice. Głównie chodzi tutaj o różnice w kwestii zależności formalno-prawnej między opiekunem/kierownikiem a osobą odbywającą praktykę (jak wygląda egzamin na uprawnienia budowlane). Otóż taka zależność występuje jedynie w przypadku kierownika praktyki. Przykładowo, jeżeli  kandydat pracuje w firmie na podstawie umowy o pracę, stażu  lub praktyki pod kierunkiem kierownika robót budowlanych, kierownika budowy lub projektanta potwierdzającego praktykę. Istotnie w przypadku braku zależności formalnoprawnej, mówi się o patronie praktyki.

Patron praktyki zawodowej

Kim jest patron praktyki zawodowej?

Oczywiście w tej kwestii należy posilić się słownikiem. Zgodnie z jego definicją patronem określa się osobę, które sprawuje nad czymś lub nad kimś opiekę. Istotnie za przykład można podać tutaj pracę u projektanta będącego znajomym lub krewnym kandydata na uprawnienia budowlane. W takiej sytuacji zawieranie umowy nie jest konieczne (egzamin na uprawnienia budowlane). Jednak w świetle prawa odbycie praktyki pod patronatem jest dopuszczalne tylko w przypadku praktyki projektowej. Ważnym aspektem jest również to, że rok praktyki jest uznawany za rok bezpośredniego uczestniczenia w pracach projektowych. Aby zostać patronem trzeba również posiadać niezbędne uprawnienia oraz być członkiem izby samorządu zawodowego (więcej ciekawostek znajdziesz na naszym blogu).

Doświadczenie zawodowe, które musi posiadać patron

Godnym uwagi jest fakt, że patron musi posiadać przynajmniej pięcioletnie doświadczenie zawodowe w wykonywaniu projektów w zakresie swoich uprawnień budowlanych. Z pewnością odbywanie praktyki pod patronatem  jest bardziej komfortowe, dlatego że nie wymaga zawierania umowy. Głównym celem wprowadzenia patronatu było ułatwienie dostępu do zawodu (program do egzaminu na uprawnienia na komputer). Obecnie więcej podmiotów może realizować praktyki zawodowej. Jednakże trzeba pamiętać, iż niektóre izby nie uznają takich praktyk. Uzasadniają to trudnością ze zweryfikowaniem takich praktyk. W każdym razie warto w tej kwestii zasięgnąć opinii w swojej izbie. Takie działanie nie jest bowiem zgodne z treścią ustawy.

Podziel się:

Ocena artykułu:

0
0

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.