fbpx
Przejdź do treści
uprawnienia budowlane na komputer_cennik
Na komputer
uprawnienia budowlane na telefon_cennik
Android
uprawnienia budowlane on-line_cennik_2
On-line
uprawnienia budowlane egzamin ustny na komputer_cennik
Na komputer
uprawnienia budowlane egzamin ustny telefon_cennik
Android
uprawnienia budowlane egzamin ustny on-line_cennik
On-line
uprawnienia budowlane akty prawne na komputer_cennik
Na komputer
uprawnienia budowlane akty prawne telefon_cennik
Android
uprawnienia budowlane akty prawne on-line_cennik
On-line
o egzaminie
O egzaminie
egzamin pisemny
Egzamin pisemny
egzamin ustny
Egzamin ustny
praktyka
Praktyka
Szczegółowy program Egzaminu
kontakt
Kontakt
o nas
O Nas
opinie
Opinie

Zmiany w praktyce zawodowej

Ustawa dotycząca inżynierów budownictwa wprowadza zmiany w praktyce zawodowej wszystkich kandydatów na uprawnienia budowlane. Oczywiście ciężko byłoby wskazać jedną najważniejszą zmianę, jednak niezwykle istotna jest z pewnością kwestia zmodyfikowania postrzegania patrona praktyki zawodowej. (program na uprawnienia budowlane w wersji android)

Patron praktyki zawodowej – kto może nim zostać?

Nadzór nad każdą praktyką musi pełnić patron praktyki zawodowej, a nie jak to było jeszcze do niedawna – kierownik praktyki. Patron jest zobowiązany do posiadania uprawnień budowlanych w zakresie i specjalności odpowiadającym uprawnieniom, o które ubiega się kandydat. Musi je posiadać od co najmniej 5 lat. Konieczna jest także przynależność do samorządu zawodowego oraz pełnienie samodzielnej funkcji technicznej przy projektowaniu lub na budowie. (materiały do nauki na egzamin do uprawnień budowlanych)

Zgłoszenie o rozpoczęciu praktyki

Ustawa wprowadziła też obowiązek powiadamiania okręgowej izby samorządu zawodowego o kandydacie rozpoczynającym praktykę. W zgłoszeniu oprócz imienia i nazwiska praktykanta zamieszcza się numer uprawnień patrona praktyki zawodowej oraz potwierdzenie wpisu na listę członków izby. Co to zmienia? Jest to pewnego rodzaju gwarancja dla kandydata na uprawnienia. Zyskuje on pewność, że osoba, która patronuje jego praktyce, na sam koniec ją zatwierdzi. Z pewnością przyniesie to wiele korzyści i przede wszystkim spokoju praktykantom. Niestety w przeszłości zdarzało się, że kierownicy praktyk będący równocześnie pracodawcami, opóźniali bądź nawet odmawiali podpisania odpowiednich dokumentów na zakończenie praktyki. (egzamin ustny na uprawnienia architektoniczne)

Patron praktyki zawodowej a akceptacja praktyki

Ustawa nakłada na samorząd zawodowy Polskiej Izby Inżynierów Budownictwa obowiązek wytyczenia standardów praktyki zawodowej. Jeszcze nie tak dawno temu każda z okręgowych komisji kwalifikacyjnych działała w pełni niezależnie. Skutkowało to odmiennymi wymaganiami, a to bezpośrednio przekładało się na akceptację (bądź nie) praktyki. Praktyka niezaakceptowana w jednej izbie, mogła być zaakceptowana w drugiej. Z tego powodu zdecydowano, że trzeba te standardy ujednolicić. Według nowych przepisów praktyka zawodowa może odbywać się także w konkretnych organach administracji rządowej. Trzeba jednak pamiętać, że w jednostkach, które zarządzają infrastrukturą lub w organach nadzoru budowlanego można przepracować wyłącznie połowę swojej praktyki. (programy do uprawnień budowlanych)

Podziel się:

Ocena artykułu:

0
0

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.