fbpx
Przejdź do treści
uprawnienia budowlane na komputer_cennik
Na komputer
uprawnienia budowlane na telefon_cennik
Android
uprawnienia budowlane on-line_cennik_2
On-line
uprawnienia budowlane egzamin ustny na komputer_cennik
Na komputer
uprawnienia budowlane egzamin ustny telefon_cennik
Android
uprawnienia budowlane egzamin ustny on-line_cennik
On-line
uprawnienia budowlane akty prawne na komputer_cennik
Na komputer
uprawnienia budowlane akty prawne telefon_cennik
Android
uprawnienia budowlane akty prawne on-line_cennik
On-line
o egzaminie
O egzaminie
egzamin pisemny
Egzamin pisemny
egzamin ustny
Egzamin ustny
praktyka
Praktyka
Szczegółowy program Egzaminu
kontakt
Kontakt
o nas
O Nas
opinie
Opinie

Ogrzewanie podłogowe w obiektach budowlanych

Rozkład temperatury w obiektach, w których stosuje się ogrzewanie podłogowe jest zbliżony do optymalnego. Ciepło oddaje bardzo duża powierzchnia, przez co ni ma dużych różnic temperatur w pomieszczeniu.

ogrzewanie podłogowe

Ogrzewanie podłogowe w obiektach budowlanych

Od czego zależy sposób ogrzewania mieszkań

Moc cieplna jest ograniczona, co jest problemem w pobliżu dużych okien oraz innych miejsc o zwiększonych stratach ciepła. Zastosowanie podłogówki najlepiej uwzględnić już w projekcie. Wylewka podłogowa powinna być nieco grubsza niż standardowa. Grubsza powinna być także warstwa ocieplenia w podłodze na gruncie (stykają się z nim rurki o temperaturze. Podnosi to poziom podłogi i zwiększa masę stropów. W wykonanym ogrzewaniu podłogowym nie ma jak wprowadzać zmian.

Ogrzewanie wodne

Najpowszechniejsze jest ogrzewanie  wodne To po prostu rurki, przez które przepływa woda, podgrzewana przez kocioł lub pompę ciepła. Najczęściej są zatopione w dość grubej warstwie jastrychu. Spoczywają na warstwie izolacji cieplnej W efekcie taka ciepła podłoga ma sporą masę, nagrzewa się i stygnie powoli. Do tego jej całkowita grubość jest o kilka centymetrów większa, niż podłogi bez ogrzewania. Wymienione właściwości powodują, że ogrzewanie podłogowe w typowej wersji wodnej najczęściej wykonuje się w nowych budynkach. Są one przy tym odpowiednio wcześnie uwzględniono w grubości i ciężarze. Są jednak systemy montażu zaprojektowane głównie z myślą o remontowanych domach.

Ogrzewanie w domu

W domach tych ciężar i grubość ogrzewanej podłogi jest znacznie mniejszy. To przede wszystkim specjalne płyty izolacyjne z wyfrezowanymi rowkami na ułożenie rurek. Od góry mogą być przykryte tzw. suchym jastrychem, czyli płytami włóknowo-gipsowymi lub włóknowo-cementowymi. Ewentualnie zalane jastrychem o zwiększonej wytrzymałości, którego warstwa nad rurami może być cieńsza o 1–2 cm. To rozwiązania wyraźnie droższe od standardowych, lecz pozwalające na zrobienie ogrzewanej podłogi w miejscach, gdzie inaczej byłoby to niemożliwe.

Ogrzewanie elektryczne

Alternatywą dla ogrzewania wodnego jest wersja elektryczna. Składa się z: przewody grzejne, przeważnie zatopione w grubej na przynajmniej 5 cm wylewce podłogowej, maty, czyli przewody umocowane do siatki. Najczęściej zatapia się je w warstwie kleju do płytek. Ewentualnie układa pod panelami podłogowymi lub folie grzejne o grubości poniżej 1 mm, przewidziane pod panele.

Podziel się:

Ocena artykułu:

0
0

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.