fbpx
program
Uprawnienia Budowlane

Ogrodzenie

Zadaniem ogrodzenia jest uniemożliwienie bądź utrudnienie wstępu ludziom lub zwierzętom na określoną powierzchnię terenu (uprawnienia architektoniczne 2023). Ogrodzenie wydziela tę powierzchnię oraz jej przeznaczenie na określone cele. Istnieją ogrodzenia, które oddzielają tereny o różnym przeznaczeniu:

– wojskowe,

– lotniska,

– zakładów przemysłowych,

– kolejowe,

– zakłady karne,

– gospodarstwa wiejskie,

– pastwiska,

– działki budowlane,

– place budów.

Ogrodzenie
Ogrodzenie

Spora część ogrodzeń ma stały charakter. Powinny one być zrobione z materiałów, które są trwałe i odporne na wpływy atmosferyczne. Tylko niewielka liczba z nich jest tymczasowa. Mogą to być np. ogrodzenia na placu budowy. Mogą być one zbudowane z trwałych materiałów oraz np. z plecionki drewnianej. Plecionka to listwy, które są ukośnie zbijane i nie są malowane.

W zależności od czasu istnienia ogrodzenia, przeznaczenia terenu oraz użytych materiałów do budowy, ogrodzenia mogą się różnić od siebie wysokością, konstrukcją czy wyglądem zewnętrznym. Te ogrodzenia, które są powszechnie stosowane, powstają z:

a) cegły,

b) kamienia,

c) żelbetu,

d) stali w postaci:

– rur,

– kątowników,

– płaskowników,

– siatek drucianych,

e) drewna (wyjątkowo).

Ogrodzenia mogą być wysokie do 2,5 m (pytania na egzamin ustny do uprawnień). Wyjątkiem są te ogrodzenia, które stosuje się na terenach specjalnych.

Usytuowanie ogrodzenia

Ogrodzenie, które znajduje się na terenach zbudowanych jest elementem architektury terenu. Wygląd tego ogrodzenia jest tak samo ważne jak wykończenie budynku. Wygląd osiedla może być oszpecony na skutek usytuowania ogrodzenia w dowolnej odległości od ulicy. Ogrodzenie, które znajduje się od strony ulicy, drogi bądź placu powinno się znajdować wzdłuż linii regulacyjnej.

Nie wolno stosować:

a) ogrodzeń, które zagrażają bezpieczeństwu ludzi i zwierząt, czyli ogrodzeń:

– z drutu kolczastego,

– z ułożonym na wierzchu tłuczonym szkłem,

– do wysokości 2 m nad terenem,

b) przewodów pod napięciem elektrycznym, które mocuje się na zewnątrz ogrodzenia na wysokości poniżej 2,5 m nad poziomem terenu.

Podstawowymi elementami ogrodzenia są bramy i furtki (jak wygląda egzamin na uprawnienia architektoniczne). Powinny się one otwierać do wnętrza działki. Dodatkowo powinny posiadać urządzenia sygnalizujące i ostrzegające. Typowe są ogrodzenia stałe i czasowe. Głównym powodem jest to, że stosuje się je bardzo często. Furtki i bramy także należą do elementów typowych. Ogrodzenia, które miałyby być zgodne z projektami indywidualnymi, wykonuje się bardzo rzadko.

Konstrukcja ogrodzeń

Ogrodzenie stałe rzadko kiedy stosuje się jako ogrodzenie pełne z cegły silikatowej. Fundament tego typu ogrodzenia ma z reguły wysokość 25 cm. Robi się go z betonu marki 110 i wykonuje się go na głębokość 1 m poniżej terenu. Na fundamencie należy postawić mur, który stawia się na zaprawie cementowej. Składniki tej zaprawy są o stosunku 1:3. Całość jest zwieńczona czapką żelbetową. Z tego względu, że mur i żelbet charakteryzują się rozszerzalnością cieplną, w murze powinno wykonać się przerwy dylatacyjne. Powinny być one w odstępach do 15 m, a w przypadku czapki żelbetowej ta odległość powinna wynosić do 5 m. W przypadku wysokości takiego ogrodzenia, to przy takiej grubości muru nie może ona być większa niż 2,4 m licząc od poziomu terenu.

Zbliżona do powyższej konstrukcja dotyczy także ogrodzenia, które wykonuje się z kamienia polnego bądź łamanego. Ogrodzenie z kamienia powinno mieć formę muru, który ma grubość 40 cm. Wykonuje się go na zaprawie cementowej. Należy zastosować składniki o stosunku 1:3. Całość jest zwieńczona czapką żelbetową. Mur w ogrodzeniu z kamienia powinien być wysoki do 1,5 m. Należy zagłębić go w gruncie na poziomie 1 m. Nie jest konieczne wykonywanie specjalnego fundamentu. Głównym tego powodem jest to, że mur nad gruntem powstaje w identyczny sposób jak ten zagłębiony w gruncie. Odstępy, które są pomiędzy dylatacjami pionowymi nie mogą być większe niż 20 m w murze. W przypadku czapki żelbetowej te odstępy powinny wynosić do 5 m (egzamin na uprawnienia architektoniczne).

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Znajdź na blogu
Kategorie artykułów
Nasze produkty
Darmowy poradnik

Nie zwlekaj i dołącz do nas już dziś i otrzymaj poradnik wraz z wypełnionym zbiorczym zestawieniem praktyk!

Uprawnienia-budowlane.com