fbpx
program
Uprawnienia Budowlane

Połączenia kształtek 

Z kształek muruje się blok ceramiczny baterii. Żeby mogły się one ze sobą wzajemnie połączyć, używa się plastycznych zapraw szamotowych i krzemionkowych. W trakcie budowy nie wiążą one mocno materiału odpornego na ogień. Dopiero po rozgrzaniu baterii łączą się one z ogniotrwałym materiałem i łącząc się w całość (testy 2021 uprawnienia).  

Szczelność bloku ceramicznego 

Najważniejszym warunkiem, który musi spełnić konstrukcja bloku ceramicznego jest jego szczelność w okresie eksploatacji. Jest to istotne z punktu widzenia względów technologicznych. Dzięki szczelności można utrzymać odpowiednie podciśnienie w komorach regeneratorów, a także nadciśnienia w komorach koksowniczych. Maksymalna szczelność bloku ceramicznego powoduje, że będzie to trwała budowla. Jakby pojawiła się jakaś nieszczelność, to na skutek przenikania między kształtkami zbyt dużej ilości niebezpiecznych gazów, zaprawy i materiały ceramiczne mogą ulec zniszczeniu. Przez to praca pieców koksowych będzie pogorszona, a ich wytrzymałość i trwałość będzie zmniejszona (program egzamin uprawnienia 2021).  

Połączenia kształtek
Połączenia kształtek 

Żeby można było mówić, że blok ceramiczny jest szczelny, musi zostać spełnionych kilka warunków. Jeden z nich mówi o tym, żeby wszystkie kształtki ściśle do siebie przylegały. Uda się to w momencie, kiedy naprężenia, które wynikają z pracy bloku, będą we wszystkich kierunkach ściskające w dopuszczalnych granicach. Naprężenia rozciągające doprowadziłyby do powiększenia szczelin w murze. Naprężenia ściskające w kierunku pionowym wynikają z działania ciężaru własnego bloku ceramicznego. Z kolei naprężenia w kierunku poprzecznym i podłużnym biorą się z pracy stalowej konstrukcji okotwienia bloku baterii.  

Schemat okotwienia poprzecznego i podłużnego bloku ceramicznego 

Okotwienie poprzeczne to nic innego jak stojaki, które powstały na skutek złożenia belek walcowanych (400 mm). Stawia się je w osiach komór grzewczych, a odstępy pomiędzy nimi wynoszą 1,10 m. Podstawy montuje się w podbudowie. Głowice z kolei są powiązane między sobą kotwami o średnicy 43 mm przy stropie baterii. U podstaw stojaków stosuje się sprężyny oporowe. Dzięki temu blok ceramiczny jest ściskany na całej wysokości przy pomocy sprężyn i siły kontrolowanej wielkości. W momencie rozgrzania baterii blok się rozszerza: termicznie i na skutek przemian krystalograficznych. Dzięki sprężynom wywierany jest kontrolowany nacisk poprzeczny, który jest jednym z warunków szczelności bloku w kierunku poprzecznym (program jednolite akty prawne na egzamin uprawnienia). 

Co zrobić, żeby blok ceramiczny się nie wydłużał? 

Żeby blok ceramiczny nie wydłużał się swobodnie w kierunku podłużnym, opór stawiają czołowe przyczółki przy podbudowie. Powiązane są one ściągami na długości całej baterii. Ich przekrój to ok. 40×100 mm i rozstawia się je co ok. 2,2 m. Ważne jest dobre dobranie przekroju ściągów. Tylko dobrze dobrane pozwalają na zapewnienie równoległego przemieszczania przyczółków czołowych w czasie rozgrzewania baterii. Tylko wtedy występuje równomierne ściskanie na długości.   

Podbudowa baterii koksowniczej z bocznym ogrzewaniem 

Opisany wcześniej blok ceramiczny baterii koksowniczej znajduje się na podbudowie. Jest ona najczęściej żelbetu. Jej konstrukcja jest zależna od systemu ogrzewania baterii. W skład podbudowy wchodzą: 

– płyta fundamentowa, 

– przyczółki czołowe, 

– blok kanałów dymowych. 

Elementy te wykonuje się z żelbetu Wytrzymałość betonu używanego przy budowie nie powinna być niższa niż 170-P200 kG/cm2. 

Dowiedz się więcej na temat uprawnień budowlanych! 

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Znajdź na blogu
Kategorie artykułów
Nasze produkty
Darmowy poradnik

Nie zwlekaj i dołącz do nas już dziś i otrzymaj poradnik wraz z wypełnionym zbiorczym zestawieniem praktyk!

Uprawnienia-budowlane.com