fbpx
program
Uprawnienia Budowlane

Krok po kroku do uprawnień budowlanych

Osoby po studiach budowlanych zazwyczaj mają na celu zdobycie uprawnień budowlanych. Są one bowiem koniecznością, by pełnić samodzielne funkcje techniczne, czyli innymi słowy pracować w swojej wybranej profesji. Zdobycie tych uprawnień nie jest jednak najprostszym zadaniem. Czeka nas mnóstwo kroków do przejścia, ale na końcu czeka nas niezależność i zarobki równoważne naszym umiejętnościom. (testy na uprawnienia 2020)

Najpierw oczywiście musimy zdobyć odpowiednie wykształcenie. Nie zawsze musi być wyższe. Natomiast jeśli chcemy mieć uprawnienia bez ograniczeń konieczne jest ukończenie studiów na jednym z kierunków podanym w spisie, który znajdziemy w rozporządzeniu o samodzielnych funkcjach technicznych w budownictwie. Jest tam też lista zawodów umożliwiających zdobycie uprawnień budowlanych o ograniczonym zakresie. (materiały do uprawnień)

Następnie czeka nas praktyka zawodowa. To jak długo będzie trwała zależy od rodzaju i zakresu uprawnień wybranych przez kandydata. Tak więc są uprawnienia do projektowania lub kierowania robotami budowlanymi. Są też łączone, czyli zarówno do projektowania jak i kierowania robotami budowlanymi. Dzielą się również na te o ograniczonym zakresie i bez ograniczeń. Osoba ubiegająca się o jakikolwiek rodzaj musi bezpośrednio uczestniczyć w pracach projektowych lub pełnić funkcje techniczne podczas praktyki zawodowej. Ten kto nadzorował daną praktykę zobowiązany jest do jej potwierdzenia. (uprawnienia architektoniczne szczegółowy program)

Praktyka ukończona, co dalej?

Po ukończeniu praktyki zawodowej zbieramy dokumenty tj. oświadczenie odbycia praktyki wraz z potrzebnymi załącznikami, dokumenty potwierdzające wykształcenie oraz życiorys zawodowy. Wszystko to załączamy do wniosku o uprawnienia budowlane.

Jednak trzeba pamiętać, że wymogi odnośnie dokumentacji mogą różnić się pomiędzy okręgowymi izbami inżynierów. Dlatego też najpierw powinniśmy upewnić się odnośnie wymagań przed złożeniem dokumentów. Egzamin ma miejsce dwa razy w roku. Mogą do niego przystąpić tylko te osoby, który zaliczyły pozytywnie proces kwalifikacyjny. Oczywiście zdany egzamin jest równoznaczny z uzyskaniem uprawnień budowlanych. (szczegółowy program na uprawnienia budowlane)

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Znajdź na blogu
Kategorie artykułów
Nasze produkty
Darmowy poradnik

Nie zwlekaj i dołącz do nas już dziś i otrzymaj poradnik wraz z wypełnionym zbiorczym zestawieniem praktyk!

Uprawnienia-budowlane.com