fbpx
program
Uprawnienia Budowlane

Izolacja pozioma i pionowa fundamentów

Od fundamentu zależy wytrzymałość i stabilność budowanego obiektu. Dlatego odpowiednia jest dokładność w doborze odpowiednich materiałów które pozwolą nam uniknąć problemów w późniejszych latach. Jeżeli nie wykona się odpowiedniej izolacji poziomej i izolacji pionowej fundamentu, może skończyć się to wieloma nieprzyjemnościami.

Izolacja pionowa jak i pozioma fundamentów budynku wykonywana jest,  aby chronić je przed niszczącym wpływem wilgoci a czasem nawet i wody. Zamokłe fundamenty korodują i niszczeją dużo szybciej niż zabezpieczone, szczególnie w okresie zimowo-wiosennym na skutek rozmrażania i ponownego zamarzania wody. Kolejnym skutkiem mokrych fundamentów jest łuszczenie się ścian. W poważnych przypadkach również zainfekowanie pleśnią bądź grzybem, które to są bardzo trudne albo wręcz niemożliwe do usunięcia.

Pytania na temat izolacji mogą pojawić się na Twoim egzaminie na uprawnienia budowlane.  Więcej pytań znajdziesz w naszym programie Uprawnienia Budowlane.

Izolacja pozioma

Między ławami a ścianami oraz między ścianami parteru a fundamentem układa się tzw. izolację poziomą. Powstrzymuje wodę przed podciąganiem do góry. Przekładki z materiału izolacyjnego tworzą warstwę poślizgową, dzięki niej ława i ściana nie stanowią jednorodnego elementu konstrukcyjnego. Gdyby nie było izolacji poziomej na ich styku doszłoby do powstawania pęknięć, a w rezultacie osiadania budynku. Najpopularniejszym materiałem do wykonywania hydroizolacji poziomej jest papa układana na lepiku lub papa termozgrzewalna.

Jedyną drogą, przez którą woda z gruntu może przenikać do domu, są ściany fundamentowe i podłoga na gruncie. Najlepszym zabezpieczeniem będzie ułożenie na ścianach fundamentowych i na całej powierzchni podłogi szczelnej izolacji poziomej z papy lub folii PVC. Dobre ocieplenie podłogi na gruncie jest również wskazane.

Ściany fundamentowe zabezpiecza się zwykle dwoma warstwami papy na lepiku asfaltowym izolację w podłodze – z podkładowej papy asfaltowej lub folii polietylenowej o grubości min. 0,3 mm, ułożonej z 20-centymetrowym zakładem. Jeśli izolacje ścian fundamentowych i podłogi powinny znajdować się na jednym poziomie.

Izolacja pionowa

Izolacje pionowe  znajdziemy niemal we wszystkich projektach budowlanych warto je robić tylko w dwóch sytuacjach: gdy ściany fundamentowe buduje się z materiałów nasiąkliwych, albo gdy wody gruntowe zawierają substancje powodujące korozję. Zdarza się jednak, że za radą „fachowców” inwestor decyduje się odkopać gotowy fundament, tylko po to, by ułożyć na nim pionową hydroizolację, z której wcześniej zrezygnował, lecz praktycznie przed niczym ona jednak nie chroni (wilgoć może swobodnie wnikać do ściany fundamentowej od jej wewnętrznej strony), a tylko niepotrzebnie zwiększa koszty.

Wystarczającym zabezpieczeniem pionowym ścian fundamentowych jest zagruntowanie ich rozcieńczoną emulsją asfaltowo-kauczukową i pomalowanie lepikiem asfaltowym na gorąco lub na albo emulsją asfaltowo-kauczukową. Izolację można dodatkowo zabezpieczyć przed uszkodzeniem w czasie zasypywania wykopu folią tłoczoną ułożoną przetłoczeniami do wewnątrz, albo polistyrenem. Podłoża, które ma być zabezpieczane w ten sposób, nie trzeba szczególnie starannie przygotowywać – wystarczy jedynie wypełnić zaprawą cementową większe wgłębienia, aby preparat równomiernie pokrył całą powierzchnię.

Izolacja termiczna

Na tym jednak izolacja fundamentów się nie kończy. W klimacie przejściowym, w jakim leży Polska bardzo ważne jest zapobieganie przed utratą ciepła, szczególnie zimą. Dlatego podczas budowy wykonuje się również izolację termiczną. Poza zatrzymywaniem ciepła powinna być ona odporna na czynniki takie jak napór ziemi, wilgoć, korzenie drzew i innych roślin czy nawet gryzonie. Wykonuje się ją ze styropianu lub styroduru kładzionego do ławy lub poniżej poziomu przemarzania gruntu. W wypadku ścian dwuwarstwowych warto zabezpieczyć ją folią kubełkową lub folią budowlaną. Gdy mamy do czynienia ze ścianą trójwarstwową, w której izolacja termiczna nie ma bezpośredniego kontaktu z gruntem, folii kubełkowej nie trzeba stosować.

Grunt wokół fundamentów

Grunt wokół fundamentów można dodatkowo zabezpieczyć wykładając kruszywo keramzytowe lub perlit. Istnieje jeszcze opcja zastosowania izolacji termicznej poziomo – po obwodzie. Oznacza to wyłożenie izolacji wokół budynku tak aby nie dopuścić do wychłodzenia gruntu przy fundamencie. Taka izolacja powinna być odpowiednio szeroka i gruba. Takie rozwiązanie stosowane jest np przy wjazdach do garażu podziemnego.

Podsumowanie

Ważnym pojęciem dotyczącym izolacji jak i samej budowy jest “podciąganie kapilarne”. W skrócie polega ono na zasysaniu wody w mokrym murze do góry. Aby to uniemożliwić stosuje się poziomą izolację hydroizolacyjną, która nawet przy zawilgoceniu fundamentów nie powala wodzie na podnoszenie swego poziomu. Kładzie się ją w 2 poziomach. Na ławę fundamentową oraz na łączeniu ścian fundamentowych ze ścianami zewnętrznymi budynku, na wysokości między 15 a 30 cm nad poziomem gruntu. Izolację najczęściej wykonuje się z kilku warstw folii hydroizolacyjnej lub papy.

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Znajdź na blogu
Kategorie artykułów
Nasze produkty
Darmowy poradnik

Nie zwlekaj i dołącz do nas już dziś i otrzymaj poradnik wraz z wypełnionym zbiorczym zestawieniem praktyk!

Uprawnienia-budowlane.com