Izolacja pozioma i pionowa fundamentów

Izolacja pozioma i pionowa fundamentów

Od fundamentu zależy wytrzymałość i stabilność budowanego obiektu. Dlatego odpowiednia jest dokładność w doborze odpowiednich materiałów które pozwolą nam uniknąć problemów w późniejszych latach. Jeżeli nie wykona się odpowiedniej izolacji poziomej i izolacji pionowej fundamentu, może skończyć się to wieloma nieprzyjemnościami.

 

Pytania na temat izolacji mogą pojawić się na Twoim egzaminie na uprawnienia budowlane.  Więcej pytań znajdziesz w naszym programie Uprawnienia Budowlane.

 

Izolacja pozioma

Między ławami a ścianami oraz między ścianami parteru a fundamentem układa się tzw. izolację poziomą. Powstrzymuje wodę przed podciąganiem do góry. Przekładki z materiału izolacyjnego tworzą warstwę poślizgową, dzięki niej ława i ściana nie stanowią jednorodnego elementu konstrukcyjnego. Gdyby nie było izolacji poziomej na ich styku doszłoby do powstawania pęknięć, a w rezultacie osiadania budynku. Najpopularniejszym materiałem do wykonywania hydroizolacji poziomej jest papa układana na lepiku lub papa termozgrzewalna.

Jedyną drogą, przez którą woda z gruntu może przenikać do domu, są ściany fundamentowe i podłoga na gruncie. Najlepszym zabezpieczeniem będzie ułożenie na ścianach fundamentowych i na całej powierzchni podłogi szczelnej izolacji poziomej z papy lub folii PVC. Dobre ocieplenie podłogi na gruncie jest również wskazane.

Ściany fundamentowe zabezpiecza się zwykle dwoma warstwami papy na lepiku asfaltowym izolację w podłodze – z podkładowej papy asfaltowej lub folii polietylenowej o grubości min. 0,3 mm, ułożonej z 20-centymetrowym zakładem. Jeśli izolacje ścian fundamentowych i podłogi powinny znajdować się na jednym poziomie.

Izolacja pionowa

Izolacje pionowe  znajdziemy niemal we wszystkich projektach budowlanych warto je robić tylko w dwóch sytuacjach: gdy ściany fundamentowe buduje się z materiałów nasiąkliwych, albo gdy wody gruntowe zawierają substancje powodujące korozję. Zdarza się jednak, że za radą „fachowców” inwestor decyduje się odkopać gotowy fundament, tylko po to, by ułożyć na nim pionową hydroizolację, z której wcześniej zrezygnował, lecz praktycznie przed niczym ona jednak nie chroni (wilgoć może swobodnie wnikać do ściany fundamentowej od jej wewnętrznej strony), a tylko niepotrzebnie zwiększa koszty.

Wystarczającym zabezpieczeniem pionowym ścian fundamentowych jest zagruntowanie ich rozcieńczoną emulsją asfaltowo-kauczukową i pomalowanie lepikiem asfaltowym na gorąco lub na albo emulsją asfaltowo-kauczukową. Izolację można dodatkowo zabezpieczyć przed uszkodzeniem w czasie zasypywania wykopu folią tłoczoną ułożoną przetłoczeniami do wewnątrz, albo polistyrenem. Podłoża, które ma być zabezpieczane w ten sposób, nie trzeba szczególnie starannie przygotowywać – wystarczy jedynie wypełnić zaprawą cementową większe wgłębienia, aby preparat równomiernie pokrył całą powierzchnię.

 

Podziel się:

Ocena artykułu:

0
0

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.