fbpx
program
Uprawnienia Budowlane

Środowisko pracy

Miejsce pracy inżyniera telekomunikacji jest różnorodne. Może to być biuro, laboratorium, niekiedy również pomieszczenie techniczne. Co ważne wszystkie miejsc te są klimatyzowane. Wynika to z faktu, że są tam zainstalowane urządzenia nowoczesnej generacji. Wymagają one dobrego obiegu powietrza.

W przypadku inżynierów pracujących w biurze nie ma większych zagrożeń. Występują one natomiast dla prac na stanowiskach technicznych oraz w laboratorium. Zagrożenia te to oczywiście kontakt z napięciem do 1kV.  Ponadto można tu zaobserwować promieniowania elektromagnetyczne z urządzeń radiowych oraz telewizyjnych. Jak również promieniowanie źródeł laserowych z urządzeń światłowodowych. W pracy inżyniera telekomunikacji ważne jest przestrzeganie zasad BHP. To znaczenie eliminuje wszelkiego rodzaju zagrożenia.

Kontakt z otoczeniem

Osoba sprawująca zawód inżyniera telekomunikacji ma najczęściej kontakty z ludźmi ze swojej branży. W przypadku stanowisk kierowniczych można oczywiście zauważyć kontakty z podwładnymi oraz inwestorami, dla których prowadzone są prace. Kontakt zazwyczaj ogranicza się do korespondencji mailowej lub rozmów telefonicznych. Jest to wystarczające do uzgodnień w tej branży.

Inżynierzy telekomunikacji podejmują również prace naukowo-badawcze. To pozwala na rozwój dyscypliny, branie czynnego udziału w konferencjach i sympozjach. Coraz częściej osoby takie mogą reprezentować swój kraj na arenie międzynarodowej korzystając z wyjazdów zagranicznych.Praca taka ma charakter twórczy i rzadko ma się tu do czynienia z rutyną. Pozwala na wykonywanie nowoczesnych urządzeń oraz patentowanie swoich wynalazków. Praca naukowo badawcza pociąga za sobą liczne wymagania. Przede wszystkim należy mieć ogromną wiedzę w zakresie prowadzonych badań.

 

Warunki organizacyjne

Osoba zatrudniona na stanowisku inżyniera telekomunikacji pracuje z reguły 8 godzin dziennie. Nie wlicza się tu niedziel, sobót oraz świąt. Pewne urządzenia telekomunikacyjne wymagają nadzoru stałego – 24 godziny na dobę. W takim przypadku dokonuje się podziału na pracę zmianową.

 

Warunki podjęcia pracy

Inżynier telekomunikacji musi skończyć studia wyższe na kierunku ze specjalnością telekomunikacji lub systemów telekomunikacyjnych. Wchodzą tu w grę również takie kierunki jak telekomunikacja cyfrowa, optyczna, ruchowa, teleinformatyczna i wiele innych.W Polsce jest wiele uczelni oferujących tego rodzaju studia. Można znaleźć studia zaoczne, dzienne czy też wieczorowe.

Inżynier telekomunikacji ma duże możliwości awansu i stoi wysoko w hierarchii swojej branży. Należy jednak stale się doszkalać w tej dziedzinie, ponieważ rozwój tego rynku jest bardzo dynamiczny.

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Znajdź na blogu
Kategorie artykułów
Nasze produkty
Darmowy poradnik

Nie zwlekaj i dołącz do nas już dziś i otrzymaj poradnik wraz z wypełnionym zbiorczym zestawieniem praktyk!

Uprawnienia-budowlane.com