fbpx
Przejdź do treści
uprawnienia budowlane na komputer_cennik
Na komputer
uprawnienia budowlane na telefon_cennik
Android
uprawnienia budowlane on-line_cennik_2
On-line
uprawnienia budowlane egzamin ustny na komputer_cennik
Na komputer
uprawnienia budowlane egzamin ustny telefon_cennik
Android
uprawnienia budowlane egzamin ustny on-line_cennik
On-line
uprawnienia budowlane akty prawne na komputer_cennik
Na komputer
uprawnienia budowlane akty prawne telefon_cennik
Android
uprawnienia budowlane akty prawne on-line_cennik
On-line
o egzaminie
O egzaminie
egzamin pisemny
Egzamin pisemny
egzamin ustny
Egzamin ustny
praktyka
Praktyka
Szczegółowy program Egzaminu
kontakt
Kontakt
o nas
O Nas
opinie
Opinie

Internetowy System Aktów Prawnych to zbiór aktów obowiązujących na terenie kraju. Ich znajomość jest konieczna aby uzyskać uprawnienia budowlane. Internetowy System Aktów Prawnych jest o tyle wygodny, że zawiera akty publikowane przez różne źródła. Są nimi Monitor Polski, Rządowe Centrum Legislacji oraz Dziennik Ustaw. (program do egzaminu na uprawnienia na komputer)

Internetowy System Aktów Prawnych – jak znaleźć właściwy akt?

Aby ułatwić sobie naukę do egzaminu czy w przyszłości pracę zawodową, należy wiedzieć, jak wyszukiwać konkretne akty w systemie. Przede wszystkim zwróćmy uwagę na obecność (lub jej brak) adresu publikacyjnego. Jest to bowiem unikatowe oznaczenie aktu prawnego, dzięki któremu można go bezsprzecznie zidentyfikować. (materiały do egzaminu na uprawnienia architektoniczne)

Internetowy System Aktów Prawnych – czym jest adres publikacyjny?

Adres publikacyjny składa się z 4 elementów. Pierwszym jest wydawnictwo, które opublikowało dokument (np. M.P. – Monitor Polski). Następny jest rok publikacji, a za nim numer oraz pozycja. Przykładowy adres może więc wyglądać tak: M.P.07.36.307. M.P. oznacza Monitor Polski, a 07 to rok 2007 (w wyszukiwarce należy wpisać pełny rok). 36 oznacza numer publikacji, natomiast 307 to jej pozycja. (akty prawne do egzaminu na uprawnienia architektoniczne)

Internetowy System Aktów Prawnych – czy mogę szukać po nazwie?

Jeżeli interesujący nas akt prawny opublikowano po 2012r., nie podaje się już numeru publikacji. Dzięki temu adres publikacyjny jest nieco krótszy, np. Dz.U.18.1457. Oczywiście jeśli mamy taką ochotę, możemy wyszukiwać akty prawne po tytule bądź jego fragmencie. Musimy przy tym jednak pamiętać, że takie wyszukiwanie przynosi znacznie mniej wyników. Powodują to ograniczenia techniczne, bowiem  wyszukiwarka nie obsługuje odmiany wyrazów. W takiej sytuacji musielibyśmy pamiętać dokładną nazwę aktu prawnego, co czasami jest trudne do osiągnięcia. (akty zgodne z wykazem Izby Inżynierów)

Korzystanie z wyszukiwarki

Gdy wpiszemy w polu „tytuł” wyszukiwarki systemu frazę „warunki techniczne”, nie wyświetlą się nam żadne wyniki. Szukany akt nosi bowiem nazwę Rozporządzenie Ministra Infrastruktury z dnia 12.04.2002r. w sprawie warunków technicznych jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie. Znacznie bezpieczniej i wygodniej jest więc wyszukać ten dokument po adresie publikacyjnym. Co jednak, jeśli go wpisaliśmy, a nie otrzymaliśmy ani jednego wyniku? W takim przypadku poszukiwany akt prawny przestał już obowiązywać. (więcej ciekawostek znajdziesz na naszym blogu)

Podziel się:

Ocena artykułu:

0
0

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.