Instalacje fotowoltaiczne

Instalacje fotowoltaiczne

Instalacja fotowoltaiczna składa się z kilku elementów:

  • Paneli fotowoltaicznych (zbudowanych z ogniw fotowoltaicznych)
  • Inwertera (falownika)
  • Liczników zużycia i produkcji energii
  • Akumulatora wraz z regulatorem ładowania
  • Okablowania
Instalacje fotowoltaiczne

Jak działa ogniwo fotowoltaiczne ?

Ogniwo fotowoltaiczne (inaczej ogniwo słoneczne) to urządzenie, które przetwarza energię słoneczną w energię elektryczną. Proces ten nazywamy konwersją fotowoltaiczną. Główną składową fotoogniwa jest półprzewodnikowa płytka krzemowa tworząca złączę p-n (z ang. Positive-negative), wewnątrz której istnieje pole elektryczne (tzw. bariera potencjału). Kiedy na ogniwo pada promieniowanie słoneczne, światło jest pochłaniane przez krzem, a elektron zostaje wybity ze swojej pozycji, co tworzy parę nośników o przeciwnych ładunkach (dodatnią „dziurę” oraz ujemny elektron). Istniejące na płytce pole elektryczne rozdziela ładunki i w taki sposób powstaje różnica potencjałów, czyli znane wszystkim napięcie elektryczne. Należy pamiętać, że w wyniku zjawiska fotowoltaicznego powstaję prąd stały. Większość znanych nam urządzeń zasilana jest prądem zmiennym, dlatego w instalacji niezbędny jest inwerter.

Dlaczego ogniwa łączy się w panele?

Jedno ogniwo daję napięcie ok. 0,5V. Wartość ta jest zbyt niska, więc w celu jej zwiększenia ogniwa łączy się szeregowo w panele fotowoltaiczne, potocznie nazywane słonecznymi.

Jakie zasady powinniśmy poznać, aby zastosować instalację fotowoltaiczną?

Ilość wytwarzanego prądu (jego natężenie), jest zależna od intensywności promieniowania słonecznego,

Sprawność przemiany energii słonecznej w elektryczność waha się w szerokim zakresie od kilku do ponad 20%. Warto oszacować ile energii potrzebujemy oraz sporządzić kosztorys.

Magazynowanie energii elektrycznej w akumulatorach jest kosztowne i niepraktyczne. Oznacza to, że ilość produkowanej energii będzie się różnić w zależności od pory dnia, czy pory roku.

Już zaledwie 3% zacienienia może spowodować spadek wydajności instalacji, dlatego należy dokonać dokładnej analizy otoczenia.

Koszty instalacji zwracają się po ok. 10 latach, zatem jest to inwestycja długoterminowa i niepolecana osobą często przeprowadzającym się.

Ciekawostka:

Wbrew pozorom okres największej produkcji energii nie przypada latem. W Polsce przyjmuje się, że najlepszym miesiącem jest maj. Dlaczego? Panele fotowoltaiczne działają najsprawniej w temperaturze około 25 stopni. Okazuje się, że wyższa temperatura prowadzi do spadku mocy powiązanej z przegrzaniem paneli, a długotrwała praca w wysokiej temperaturze może prowadzić do spalenia ogniw fotowoltaicznych

Jakie są zalety stosowania instalacji fotowoltaicznych?

Z pewnością największą zaletą są kwestie ekologiczne. Panele nie mają żadnego negatywnego wpływu na otoczenie i są produkowane z surowców umożliwiających ponowne przetworzenie. Ponadto produkcja energii nie wymaga żadnego paliwa, wykorzystuje źródło niewyczerpalne jakim są promienie słoneczne. Instalacje fotowoltaiczne są także bardzo trwałe, przez pierwsze 20 lat powinny działać bez zarzutów, a po tym okresie im moc spadnie do około 90%.

Jeżeli zdecydujemy się na odnawialne źródło energii możemy też na nim zarobić:

 

Podziel się:

Ocena artykułu:

0
0

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.