Glazurnik – jak wygląda jego praca

Glazurnik – jak wygląda jego praca

Glazurnik musi być sprawny, szybki i dokładny. Nierzadko zdarza się, że układanie płytek musi być wykonane szybko. Dlatego  dobry glazurnik posiada sprawną koordynację ruchowo-wzrokową. Musi mieć też zręczne dłonie, bo to nimi przede wszystkim pracuje. Przyda się mu również wysoka wrażliwość estetyczna, która pozwoli na udzielenie podpowiedzi inwestorowi jak powinna wyglądać dana okładzina ścienna.

Osoba wykonująca ten zawód pracuje często na wysokości. Nie są to może zbyt wysokie poziomy, ale w budownictwie wszystko ponad 1m jest pracą na wysokości. Glazurnik pracuje z drabiny lub z rusztowania. Warto więc nie mieć lęku wysokości i zachowywać zasady bezpieczeństwa i higieny pracy.

Glazurnik pracuje z reguły w tej samej pozycji przez kilka godzin. Dlatego musi on odznaczać się wysoką wytrzymałością fizyczną. Nie ma tu mowy o przerwach na zawołanie, ponieważ mógłby mu zaschnąć klej. Glazurnik musi więc być również cierpliwy. Praca jest często monotonna.

Praca glazurnika musi być wykonywana bardzo precyzyjnie i dokładnie. Wszelkie niedokładności mogą być łatwo wyłapane przez wymagającego klienta. Płytki należy układać zgodnie ze sztuką budowlaną i zasadami technologicznymi. Dobrze jeśli glazurnik ma ogólne pojęcie na temat budownictwa, to ułatwi mu wykonywanie tego zawodu.

Zdrowie

Pod względem wydajności fizycznej praca glazurnika zaliczana jest raczej do ciężkich. Ważna jest więc ogólna sprawność fizyczna w tym zawodzie. Zawód podejmują więc zdrowi, młodzi mężczyźni. Rzadko spotyka się w tym zawodzie kobiety.

W zawodzie glazurnika przyda się sprawne oko, które zwraca uwagę na drobne szczegóły wykończenia. To one bowiem sprawiają że wnętrze może przyciągać lub odstraszać. W zawodzie tym może pracować osoba, która ma lekkie problemy ze słuchem.

Glazurnik może mieć ukończone tylko gimnazjum lub podstawówkę. Przydatne są tu kursy doszkalające. Jednakże jeśli fachowiec jest dobry w tym co robi to nikt nie zapyta go o to jaką szkołę skończył. Ważne jest doświadczenie.

 

Czy można awansować na stanowisku glazurnika?

Awans na stanowisku glazurnika uzależniony jest od miejsca gdzie wykonuje się swoje zadania. Jeśli jest to duży zakład, zatrudniający grupę glazurników to awans na brygadzistę jest oczywiście możliwy. W przeciwnym wypadku awanse nie są w tym zawodzie zbyt popularne.

Pracę teoretycznie mogą podjąć również osoby starsze, jednak ze względu na duży wysiłek jak ona ze sobą niesie nie odejmują one często takiego zadania.

 

Podziel się:

Ocena artykułu:

0
0

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.