Elementy konstrukcyjne
Częściami konstrukcyjnymi łatwymi są przykładowo filar, podciąg, belka żelbetowa, mur wybranego rodzaju, budowla dachowa wybranego typu. Czyli przykładowo na stworzenie łatwej części budowlanej, przykładowo filaru żelbetowego, zestawiać się będą systemy konstrukcyjne łatwe, jakie mają w swoim zakresie takie składy operacji:
-rozdeskowanie, czyli likwidacja deskowania filaru, (uprawnienia budowlane kontakt)
-stworzenie deskowania wraz z montażem,
-betonowanie, jakie włącza uszykowanie masy betonowej, jej przewóz, rozłożenie w deskowaniu, dbałość i zbicie,
-przeprowadzenie zbrojenia filaru, czyli uszykowanie szkieletu, przewóz, montowanie szkieletu w gotowy obiekt.
Dużo jednolitych łatwych części konstrukcyjnych składa się na części konstrukcyjne wieloczęściowe, przykładowo konstrukcja obiektu, czyli pełny zbiór filarów, belek, rygli, podciągów. Do części konstrukcyjnych wieloczęściowych kategoryzuje się też takie typy prac, jakie oddają samoistny rezultat. Są to przykładowo wszystkie tynki w konstrukcji, całość stolarki okiennej albo drzwiowej, różne typy malowanie i tym podobne. Głównym aspektem, jaki ma duże znaczenie co do przebiegu i solidności produkcji konstrukcyjnej, poza materiałami i maszynami, są pracownicy. (uprawnienia budowlane 2021)
Robota samodzielna i w zespole
Pracownik, aby odpowiednio działał w pracy musi posiadać świadomość swoich zadań, potrzebuje posiadać wyznaczone kwalifikacje oraz predyspozycje i w prawidłowy sposób korzystać z maszyn na budowie. (uprawnienia budowlane program) Taki pracownik może przeprowadzać zadane mu czynności samodzielnie, zespołowo lub zbiorowo.
Praca samodzielna to taka, jak sama nazwa wskazuje, jaką przeprowadza sam, można w to wliczyć przykładowo malowanie. Zbiorowa natomiast to taka, jaka przeprowadzana bywa tylko w wyznaczonych do tego sytuacjach przez parę osób, jakie działają nie patrząc na siebie nawzajem, ale wszystko co robią kieruje ich do wspólnych efektów, przykładowo wspólne przeprowadzanie wykopów. (akty prawne uprawnienia budowlane)
Ruchy robocze
Ruchy robocze to prace bardzo łatwe, przykładowo w pracach zbrojarskich, czyli zbliżenie do sterty drutów, ujęcie druta, uniesienie go, pójście do warsztatu, umieszczenie druta na płytce, odgięcie go, odłożenie go na stertę. Takie czynności pracownicze zestawiają się na szykowanie różnych drutów zbrojenia i strzemion. (segregator egzamin ustny uprawnienia)
Operacją w tym przypadku będą wszystkie zadania wpisujące się do przeprowadzenia szkieletu zbrojenia. Operację wyróżnia to, że każda jej część jest niezmienna. Jest ona przeprowadzana poprzez tego samego pracownika albo ekipę pracowników, identycznymi przyrządami, na takiej samej płaszczyźnie pracy. Obejmuje ona nienaruszalny i jednolity układ technologiczny, jaki przeprowadza pracownik, wykonując powierzone mu czynności. Parę operacji, przez jakie pojawia się najmniejsza jednostka produkcji zakładana w budownictwie, wytwarza system budowlany łatwy. Są to przykładowo szykowanie szkieletów zbrojenia razem z umieszczaniem go w punkcie wbudowania, betonowanie, dbałość o beton i rozdeskowanie stworzonej części.
Proces technologiczny
Wydzielenie z pełnego procesu technologicznego układów konstrukcyjnych łatwych jest niezmiernie istotne, bo polepsza całą organizację produkcji przez ułatwienie opisania ważnych składów ekip, frontu prac, upraszcza stworzenie dokładnych grafików. Szereg układów konstrukcyjnych łatwych albo operacji wiążących się wzajemnie technologicznie bądź organizacyjnie, na skutek jakich pojawia się scalona jednostka produkcji, składa się na układ budowlany wieloczęściowy.
W takich układach bierze udział ekipa pracowników, a czasami kilka ekip, jakie tworzą zespoły. Przykładowo wieloczęściowy układ to przeprowadzenie i złożenie deskowania ślizgowego. Zestawiają się na niego układu łatwe, stworzenie różnych części deskowania, przewóz tych części na punkt docelowy, zakładanie deskowań w całość, montaż dźwigów. Na skutek jednego albo paru układów konstrukcyjnych łatwych albo wieloczęściowych, pojawia się wybrana łatwa część konstrukcyjna. (program egzaminu na uprawnienia)