Dlaczego praktyka zawodowa jest taka ważna?

Z pewnością każdy, kto poważnie myśli o karierze w branży budowlanej wie, że doświadczenie jest tutaj kluczowe (program do egzaminu na uprawnienia na komputer). Dlatego też praktyka zawodowa stanowi przygotowanie kandydata na uprawnienia budowlane do jego przyszłego zawodu. Istotnie, po zdanym egzaminie państwowym będzie on mógł pełnić samodzielne funkcje techniczne w budownictwie.

Dlaczego praktyka zawodowa jest taka ważna

Kłamstwo nie popłaca

Poza tym, że kłamstwo nie popłaca, to zwyczajnie się też nie opłaca. W końcu od naszych umiejętności zależy czy będziemy dobrzy w swoim fachu. Okazuje się jednak, że często dokumenty, które potwierdzają praktykę zawodową nie są zgodne z prawdą. W przypadku dużego zakłamania Okręgowa Komisja Kwalifikacyjna może wszcząć postępowanie dowodowe. Poza tym może zdarzyć się, że sprawa zostanie skierowana do organów ścigania (egzamin na uprawnienia budowlane). Takie sytuacje zdarzają się wtedy, kiedy dokumentacja zawiera nieprawdę w zakresie funkcji technicznej pełnionej przez praktykanta oraz zrealizowanej przez niego praktyki zawodowej. Jeżeli okaże się, iż faktycznie praktykant nie wypełniał konkretnych czynności podczas praktyki lub trwała ona krócej niż powinna, wówczas konsekwencje ponosi zarówno on, jak i jego opiekun. Widzimy zatem, że takie działanie po prostu nam się nie opłaca.

Zagadnienia związane z potwierdzeniem praktyki zawodowej

Kolejną ważną kwestią jest to, że kierownik praktyki podpisuje się na oświadczeniu praktykanta potwierdzającego praktykę. Co więcej robi to pod odpowiedzialnością karną. Dlatego też jest to niezwykle odpowiedzialne zadanie (segregator z aktami prawnymi do egzaminu na uprawnienia budowlane). Pamiętajmy, że przebieg praktyki zawodowej musi być zgodny z zaleceniami określonymi w Prawie budowlanym.

Wyszczególnienie czynności realizowanych podczas praktyki

Choć może się wydawać, że praktyka jest złem koniecznym, to w rzeczywistości jest ona przygotowaniem kandydata do przyszłej pracy inżyniera. W związku z tym kierujący praktyką zobowiązany jest do wyszczególnienia w dokumentacji wszystkich czynności, które wykonywał w trakcie praktyki kandydat na uprawnienia budowlane. Należy pamiętać, że praktykant musi wykonywać różnego rodzaju prace (egzamin na uprawnienia budowlane). Nie może zatem jedynie pracować przy drobnych remontach czy konserwacjach budynków. Istotnie, w świetle prawa nie są to przecież typowe obiekty budowlane.

Podziel się:

Ocena artykułu:

0
0

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.