fbpx
Przejdź do treści
uprawnienia budowlane na komputer_cennik
Na komputer
uprawnienia budowlane na telefon_cennik
Android
uprawnienia budowlane on-line_cennik_2
On-line
uprawnienia budowlane egzamin ustny na komputer_cennik
Na komputer
uprawnienia budowlane egzamin ustny telefon_cennik
Android
uprawnienia budowlane egzamin ustny on-line_cennik
On-line
uprawnienia budowlane akty prawne na komputer_cennik
Na komputer
uprawnienia budowlane akty prawne telefon_cennik
Android
uprawnienia budowlane akty prawne on-line_cennik
On-line
o egzaminie
O egzaminie
egzamin pisemny
Egzamin pisemny
egzamin ustny
Egzamin ustny
praktyka
Praktyka
Szczegółowy program Egzaminu
kontakt
Kontakt
o nas
O Nas
opinie
Opinie

Czym zajmuje się geotechnika?

Geotechnika jest to gałąź inżynierii oraz nauka o gruntach której celem jest sprawdzanie oraz dokładne badanie i analizowanie stanu gruntu. Pomocna, jeżeli chcemy określić trwałość i wytrzymałość podłoża na którym może powstać jakiś budynek, czy tez jego eksploatacja na przestrzeni lat. Ponieważ istnieje ryzyko iż grunt nie wytrzyma tak dużego ciśnienia wywieranego przez budynek lub powstałych w późniejszym etapie konstrukcji. Przy czym należy zdawać sobie sprawę z tego, że dopiero po kilku latach może okazać się, iż podłoże było niestabilne.

 

Pytania na temat izolacji mogą pojawić się na Twoim egzaminie na uprawnienia budowlane.  Więcej pytań znajdziesz w naszym programie Uprawnienia Budowlane 2019  oraz w aktach prawnych które możesz zakupić w formie wydrukowanej lub w formie programu.

 

Badania geotechniczne

Takie badania wykonuje osoba która posiada tytuł inżyniera geotechnika. Ponadto może być zlecane przez osoby prywatne i firmy odpowiedzialne za budowę obiektów planowanych na tym terenie. Odbywa to się na zasadzie wywiercania kilku otworów. Do każdego badania należy wykonać minimum 3 wiercenia. Każde o głębokości od 4 do 5 metrów w podłożu sprawdzanym i pobraniu gruntu. Jest on sprawdzany pod kątem ułożenia warstw gleby jego zagęszczenia i wysokości lustra wody gruntowej.

Badania laboratoryjne

W niektórych przypadkach konieczne może być przeprowadzenie badań laboratoryjnych lub testów określających zagęszczenie terenu. Takie sprawdzanie powinno się odbyć przed każdym planowanym budowaniem obiektu, to zapobiega późniejszym problemom. Jeżeli plan zagospodarowania przestrzennego na danym obszarze może uwzględniać zakres badań gruntu  wtedy trzeba bezwzględnie się do tego dostosować.

Korzyści: decyzja o zagęszczeniu podłoża lub stworzenie optymalnych warunków doposadownia budynku np. większa izolacyjność przeciwwilgociowa (podpowiada nam czego możemy się spodziewać po wielu latach eksploatacji budynku i jakich problemów uniknąć).

Praca geotechnika

W przypadku dużych inwestycji firmy geotechniczne zatrudniane są także do nadzorowania prac na budowie, szczególnie w zakresie wykopów fundamentowych. Ich zadaniem jest prowadzenie nadzoru nad prawidłowym wykonywaniem fundamentów oraz wykonywanie kontrolnych badań zagęszczenia gruntu. Wykonywanie każdego z tych badań potwierdza się protokołem.

W państwach które są zagrożone trzęsieniem ziemi prawidłowa ocena warunków gruntowych ma wielkie znaczenie dla ochrony budynku podczas uderzeń fal sejsmicznych oraz życia ludzi znajdujących się w obiekcie.

geotechnika

geotechnika

Inżynier geotechnik

Inżynier geotechnik jest pomocny nie tylko na etapie zbadania gruntu. Potrafi również sformułować wytyczne i wskazówki dla projektanta, może zalecić budowę monolitycznych ścian piwnicy w domu na skarpie, głębokie fundamentowanie lub użycie betonu wodoszczelnego, gdy fundamentom zagraża woda. Skutki jego działania mogą obejmować częściową wymianę gruntu lub jego utwardzenie.

 

Podziel się:

Ocena artykułu:

0
0

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.