fbpx
Przejdź do treści
uprawnienia budowlane na komputer_cennik
Na komputer
uprawnienia budowlane na telefon_cennik
Android
uprawnienia budowlane on-line_cennik_2
On-line
uprawnienia budowlane egzamin ustny na komputer_cennik
Na komputer
uprawnienia budowlane egzamin ustny telefon_cennik
Android
uprawnienia budowlane egzamin ustny on-line_cennik
On-line
uprawnienia budowlane akty prawne na komputer_cennik
Na komputer
uprawnienia budowlane akty prawne telefon_cennik
Android
uprawnienia budowlane akty prawne on-line_cennik
On-line
o egzaminie
O egzaminie
egzamin pisemny
Egzamin pisemny
egzamin ustny
Egzamin ustny
praktyka
Praktyka
Szczegółowy program Egzaminu
kontakt
Kontakt
o nas
O Nas
opinie
Opinie

Czas trwania praktyki zawodowej – czynniki warunkujące

Ustawa o prawie budowlanym określa ściśle czas trwania praktyki zawodowej na uzyskanie uprawnień budowlanych. Długość takiej praktyki jest zależna od kilku wytycznych. Wśród nich wyróżnia się rodzaj uprawnień, o które się ubiegamy. Dla przypomnienia, mogą to być uprawnienia projektowe, wykonawcze bądź projektowe i wykonawcze łącznie. Drugim czynnikiem warunkującym czas trwania praktyki jest zakres uprawnień (ograniczony lub nieograniczony). Trzecią ważną rzeczą jest uzyskane przez nas wykształcenie (I lub II stopień studiów) lub tytuł technika. W zależności od tego, czym cechuje się nasza praktyka, może ona trwać nawet 4 lata. (programy do uprawnień architektonicznych)

Czas trwania praktyki zawodowej a uprawnienia projektowe i łączne

Ubiegając się o uprawnienia projektowe, czas trwania naszej praktyki wyniesie rok na budowie i rok przy sporządzaniu projektów. Nie ma tutaj znaczenia to, czy chcemy uzyskać uprawnienia w zakresie ograniczonym czy nieograniczonym. Czas trwania praktyki do zdobycia ograniczonych lub nieograniczonych uprawnień do łącznego projektowania i kierowania trwa natomiast 2,5 roku. Zawiera się w tym rok spędzony podczas projektowania oraz 1,5 roku na budowie. (szczegółowy program egzaminu na uprawnienia budowlane)

Czas trwania praktyki zawodowej a uprawnienia wykonawcze

Aby uzyskać nieograniczone uprawnienia do kierowania pracami budowlanymi należy ukończyć odpowiedni kierunek II stopnia i praktykować na budowie przez 1,5 roku. Jeśli posiadamy wyłącznie dyplom ukończenia odpowiednich studiów I stopnia, nasza praktyka trwa dwukrotnie dłużej, bo 3 lata. Wymagania są zbliżone, gdy chcemy otrzymać uprawnienia ograniczone. Posiadając tytuł magistra kierunku pokrewnego lub inżyniera kierunku odpowiedniego praktykujemy na budowie przez 1,5 roku. Dyplom inżyniera uzyskanego na kierunku pokrewnym to już 3 lata praktyki. Będąc technikiem, nasz czas trwania praktyki zawodowej na budowie trwa najwięcej, bo aż 4 lata. (testy uprawnienia budowlane)

Wydłużony czas praktyki

Podstawowy czas trwania praktyki może się wydłużyć. Stanie się tak, gdy praktykujemy w organach administracji rządowej lub organach nadzoru budowlanego. Wydłużony czas praktyki może nas dotyczyć także podczas praktyk u zarządcy infrastruktury kolejowej lub w jednostkach samorządu terytorialnego (realizującego zadania zarządcy drogi publicznej). Nasze praktykowanie będzie dłuższe również w podmiocie, który odpowiada za utrzymywanie prawidłowego stanu technicznego infrastruktury kolejowej. Taka praktyka odbywa się na zlecenie zarządcy infrastruktury kolejowej. (dowiedz się więcej na temat uprawnień budowlanych)

Podziel się:

Ocena artykułu:

0
0

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.