fbpx
program
Uprawnienia Budowlane

Uprawnienia budowlane a wykształcenie i praktyka

Aby uzyskać uprawnienia w wybranej specjalizacji oraz w pożądanym zakresie i rodzaju, musimy posiadać odpowiednie wykształcenie. Dodatkowo nie obejdzie się bez zdobycia doświadczenia zawodowego poprzez praktykę. Rozporządzenie mówiące o przygotowaniu zawodowym do pełnienia w sposób samodzielny funkcji technicznych określa jasno listę kierunków studiów. Można tam znaleźć kierunki odpowiednie oraz pokrewne. Wymienia się tam także zawody, po których można uzyskać uprawnienia w stopniu ograniczonym. Nietrudno więc zauważyć, że wykształcenie i praktyka są niezwykle istotne dla zdobycia uprawnień budowlanych. (materiały do nauki na egzamin do uprawnień budowlanych)

Uprawnienia ograniczone a wykształcenie i praktyka

Ten typ uprawnień otrzymamy, jeśli posiadamy tytuł inżyniera na kierunku odpowiednim względem wybranej przez nas specjalności. Możliwe jest to także po ukończeniu studiów magisterskich na kierunku pokrewnym. Dodatkowo należy odbyć roczną praktykę przy projektowaniu oraz roczną praktykę na budowie. (szczegółowy program egzaminu na uprawnienia architektoniczne)

Uprawnienia nieograniczone a wykształcenie i praktyka

Nieograniczone uprawnienia otrzymamy, gdy legitymujemy się tytułem magistra inżyniera, zdobytego na kierunku odpowiednim względem wybranej specjalizacji. Podobnie jak w przypadku ograniczonych uprawnień, i tu potrzebne jest też odbycie praktyk – rocznych na budowie oraz rocznych podczas projektowania. Aby otrzymać nieograniczone uprawnienia wymagana jest wyłącznie praktyka wykonawcza. (egzamin ustny uprawnienia architektoniczne – pytania)

Uprawnienia a wykształcenie i praktyka – technicy i mistrzowie

Nawet jeśli nie ukończyliśmy studiów, nadal możemy otrzymać uprawnienia budowlane. Można je bowiem dostać będąc technikiem czy mistrzem. Czas praktyki zawodowej wynosi wtedy dla nich aż 4 lata. Praktyka musi odbywać się w jednym z zawodów, który jest związany nie tylko z budownictwem, ale i wybraną przez kandydata specjalizacją uprawnień. Czas praktyki w wypadku kandydatów po studiach jest stosunkowo niższy. Wynosi on 3 lata dla absolwentów studiów I stopnia na kierunku pokrewnym oraz tylko 1,5 roku dla studiów II stopnia kierunku pokrewnego lub studiów I stopnia kierunku odpowiedniego. (nauka do uprawnień budowlanych)

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Znajdź na blogu
Kategorie artykułów
Nasze produkty
Darmowy poradnik

Nie zwlekaj i dołącz do nas już dziś i otrzymaj poradnik wraz z wypełnionym zbiorczym zestawieniem praktyk!

Uprawnienia-budowlane.com