fbpx
program
Uprawnienia Budowlane

Prawo budowlane w pracy architekta wnętrz.

Projektant wnętrz, w przeciwieństwie do architekta, nie musi posiadać uprawnień do wykonywania zawodu. Jednak wiedza z zakresu Prawa budowlanego ułatwia codzienną pracę architektowi wnętrz. Aranżacja mieszkania polega nie tylko na dobraniu odpowiednich materiałów, mebli i kolorystyki, a przede wszystkim na funkcjonalności, ergonomii i konstrukcji. Budynki użyteczności publicznej oprócz tego, że powinny dobrze się prezentować, muszą spełniać niezbędne kryteria określone w przepisach Prawa budowlanego. Wszystkie aranżacje powstają bowiem w oparciu o możliwości budynku i normy budowlane. Właśnie dlatego znajomość przepisów to ogromna zaleta architekta, a przy projektowaniu wnętrz obiektów publicznych podstawowy niezbędnik.

Jak projektować, aby spełniać niezbędne wymogi?

Wysokość pomieszczeń wpływa na nasz komfort i wygląd całej aranżacji. Absolutne minimum w pokoju mieszkalnych wynosi 250 cm. Jeśli jednak w projekcie znajdzie się sufit podwieszany lub klimatyzacja z instalacją ukrytą w sufitach, potrzebne są wyższe pomieszczenia, nawet do 290 cm.

Prace remontowe, które dotyczą ścian nośnych w mieszkaniu, na gruncie prawa budowlanego wymagają uzyskania pozwolenia. Zarówno wyburzenie, stawianie, jak i wykuwanie otworów w ścianie musi spełniać formalne kryteria, o czym powinien wiedzieć każdy projektant.

Zmiana użytkowania lokalu według Prawa budowlanego również wymaga zgłoszenia. Takie okoliczności obejmują bowiem zmiany w zakresie warunków bezpieczeństwa pożarowego, powodziowego, warunków zdrowotnych, higieniczno-sanitarnych, pracy, ochrony środowiska czy wielkości i układu obciążeń. Jeżeli architekt wnętrz znajdzie się w takiej sytuacji musi wiedzieć jakie kroki podjąć i jakie reguły spełnić przy późniejszej aranżacji wnętrza.

Zasady projektowania budynków użyteczności publicznej.

Projektowanie wnętrz obiektów należących do tej grupy wymaga głównie spełnienia norm w zakresie bezpieczeństwa pożarowego, zapewnienia odpowiednich warunków higienicznych, zdrowotnych i pracy oraz wymagań ergonomii.

Architekt wnętrz na etapie planowania przestrzeni musi wziąć pod uwagę dostosowanie obiektu do potrzeb osób z niepełnosprawnością. Dla ludzi poruszających się na wózkach inwalidzkich niezbędne są podesty, podjazdy, rampy, antypoślizgowe powierzchnie, szerokie wejścia (co najmniej 90 cm) i korytarze o minimalnej szerokości 120 cm. Istotne jest także zapewnienie toalet w odpowiednim miejscu i rozmiarze, zapewniającym przestrzeń manewrową (150x150cm). W kwestii projektanta pozostaje także prawidłowe wyposażenie toalety, w której powinny znaleźć się  poręcze, specjalne miski ustępowe, umywalki, lustra uchylne, dozowniki, podajniki na papier, instalacja przyzywowa i suszarki na wysokości nie większej niż 120 cm.

Warszawa, Progetti Architektura
Warszawa, Progetti Architektura

Każdy obiekt musi spełniać także normy bezpieczeństwa pożarowego. Aby wnętrze było zgodne z wymaganiami niezbędne jest wyznaczenie dróg ewakuacyjnych, zapewnienie oznaczeń i oświetlenia awaryjnego, a także ulokowanie urządzeń gaśniczych w odpowiednich miejscach. Istotny jest również dobór odpowiednich materiałów wyposażenia wnętrz. Architekt wnętrz powinien sięgać po takie rozwiązania, które są niepalne, nie wydzielają dużej ilości dymu oraz toksycznych produktów spalania.

Jak widać projektowanie wnętrz to nie tylko kwestie estetyczne, ale przede wszystkich obowiązek przestrzegania szeregu przepisów określonych w Prawie budowlanym. Wnętrze powinno pięknie się prezentować i być wygodne dla jego użytkowników, ale na pierwszym planie zawsze pozostanie temat bezpieczeństwa. Dlatego wiedza z zakresu instalacji elektrycznych, hydraulicznych, ogrzewania, ścian, przepisów BHP, materiałów i ich wytrzymałości, jest istotna i niezbędna w pracy każdego architekta wnętrz.

Progetti Architektura w Warszawie,

Koncepcje zostały przygotowane przez biuro Progetti Architektura w Warszawie, więcej projektów na stronie progetti.pl, tel.: 22 244 23 83, e-mail: [email protected]

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Znajdź na blogu
Kategorie artykułów
Nasze produkty
Darmowy poradnik

Nie zwlekaj i dołącz do nas już dziś i otrzymaj poradnik wraz z wypełnionym zbiorczym zestawieniem praktyk!

Uprawnienia-budowlane.com