fbpx
program
Uprawnienia Budowlane

Statystyki budynków ekologicznych

Oszacowanie wielkości zasobów zrównoważonych napotyka pewne istotne trudności metodyczne. Po pierwsze, pojęcie nieruchomości zrównoważonej jest nieostre, co wymusza stosowanie pewnych arbitralnie przyjętych kryteriów i utrudnia poprawną klasyfikacje. Na przykład istnieją budynki, w których zastosowano pewne zastosowania ekologiczne, ale nie mają one charakteru systemowego. Po drugie, zebranie bazy danych o wszystkich nieruchomościach komercyjnych ze wszystkich rynków lokalnych jest rzeczą w praktyce niewykonalną. Trudności oszacowania wielkości podaży dokonano na podstawie danych dotyczących budynków objętych certyfikatami wielokryterialnymi — LEED oraz BREEAM. Według danych z raportu Jones Lang Lasalle poświęconego budowaniu ekologicznemu w wybranych krajach Europy Wschodniej w I kwartale 2012 r. budynki z certyfikatami wielokryterialnymi miały łącznie 670 tys. m2 powierzchni.

 

Podaż ekologicznych budynków w Europie

Wysoki udział powierzchni ekologicznych w całkowitej powierzchni biurowej w krajach Europy Wschodniej tłumaczy fakt, że rynki te są relatywnie słabiej rozwinięte, a istniejący zasób jest wciąż niewielki w porównaniu do podobnych miast w Europie Zachodniej. Stąd nowe inwestycje relatywnie w większym stopniu przyczyniają się do zmian status quo na rynku. Zasób ten jest rozmieszczony nierównomiernie. Należy odnotować, że w chwili obecnej, aż trzy z pięciu największych projektów biurowych, znajdujących się w krajach objętych badaniami Jones Lang La-salle znajdują się w Warszawie. Szczególnie interesujący jest przykład Rondo 1, inwestycji zrealizowanej przez Hochtief Development, która uzyskała certyfikat LEED złoty. Największymi deweloperami w przypadku ekologicznej powierzchni biurowej w Europie Wschodniej są Ghelamco, Skanska, Erste Immorent Group, GTC and HB Reavis. W Europie Wschodniej dominującymi systemami certyfikacji wielokryterialnej były dotąd BREEAM Europe Commercial, LEED for New Construction oraz LEED for Core & Shell. Badania pokazały jednak zwiększające się zainteresowanie certyfikacją istniejących budynków dwóch najbardziej popularnych na świecie schematach – LEED for ExistingBuildings: Operations & Maintenance, a także BREEAM In-Use.

 

Trend światowy projektowania ekologicznego

Jest to również trend światowy w odniesieniu do aspektu uprawnień. W przypadku użytkowników powierzchni biurowych wyraźnie wzrosło zainteresowanie certyfikacji wybranych pomieszczeń. Popularnym narzędziem jest w tym wypadku LEED for Commercial Interiors. Głównym zaś motywem coraz większe znaczenie społecznej odpowiedzialności biznesu (CSR) jako kierunku prowadzenia działalności gospodarczej. Ważny jest również fakt, że istotną grupą wśród korporacyjnych najemców są firmy globalne. Przyjmowane przez siebie standardy wprowadzają one we wszystkich krajach, gdzie prowadzą działalność gospodarczą.

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Znajdź na blogu
Kategorie artykułów
Nasze produkty
Darmowy poradnik

Nie zwlekaj i dołącz do nas już dziś i otrzymaj poradnik wraz z wypełnionym zbiorczym zestawieniem praktyk!

Uprawnienia-budowlane.com