fbpx
program
Uprawnienia Budowlane

Patron praktyki zawodowej- kto to jest?

Nazwa „patron praktyki” została wprowadzona do prawa budowlanego przez tzw. ustawę deregulacyjną. Jednakże wciąż wiele osób gubi się w różnicach pomiędzy patronem praktyki, a kierownikiem praktyki. Główną różnicą natomiast jest zależność formalno prawna pomiędzy ubiegającym się o uprawnienia budowlane, a kierownikiem praktyk. Dotyczy to tylko kierownika. Krótko mówiąc chodzi tu o to, że praktykant musi podporządkować się kierownikowi budowy, projektantowi lub kierownikowi prac budowlanych. Ponadto sama praktyka opiera się na umowie np. umowie o pracę na cały lub część etatu bądź też umowy cywilnoprawnej. (testy na uprawnienia budowlane 2020)

Analogicznie więc, gdy nie ma wspomnianej zależności formalno-prawnej, taką praktykę nadzoruje patron. Taka sytuacja ma miejsce najczęściej gdy dana osoba odbywa praktyki u projektanta, który jest krewnym lub bliskim znajomym. Nie ma wtedy bowiem obowiązku podpisywania umowy z firmą prowadzoną przez taką osobę. (akta prawne)

Bardzo ważne natomiast jest, że patronat jest możliwy tylko w przypadku praktyki projektowej według obowiązującego prawa. Rok praktyki nadzorowanej przez patrona liczy się tak samo jak rok praktyki pod kierownictwem. Jeśli chodzi o kwalifikacje osoby nadzorującej tu zasady pozostają takie same. Czyli kierownik lub patronat musi posiadać członkostwo w samorządzie zawodowym i legitymować się uprawnieniami budowlanymi bez ograniczeń w tej samej specjalności co jego podopieczny. (uprawnienia architektoniczne)

Patronat praktyki- wymagania

Od patrona praktyki bezsprzecznie wymaga się 5-letniego doświadczenia zawodowego przy wykonywaniu projektów oraz w zakresie swojej specjalności uprawnień budowlanych. Głównym powodem, dla którego taki patronat został wprowadzony, jest umożliwienie więcej opcji kandydatom jeśli chodzi o odbywanie praktyki zawodowej. Z tego względu, że ten sposób nie wymaga związywania żadnej umowy. Nie może nam jednak umknąć bardzo ważna kwestia. A mianowicie, nie wszystkie izby akceptują taki rodzaj praktyki, bez względu na to, że jest to absolutne lekceważenie ustawy deregulacyjnej. Warto natomiast upewnić się, jakie praktyki akceptuje nasza izba. (uprawnienia budowlane)

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Znajdź na blogu
Kategorie artykułów
Nasze produkty
Darmowy poradnik

Nie zwlekaj i dołącz do nas już dziś i otrzymaj poradnik wraz z wypełnionym zbiorczym zestawieniem praktyk!

Uprawnienia-budowlane.com