Kominek: podstawowe informacje

Kominek jako element wyposażenia wnętrza

Wnętrze i wystrój pomieszczeń w których mieszkamy mają bardzo duży wpływ na to, jak się czujemy. Nasze otoczenie może nas pozytywnie nastrajać, zachęcać do działania, bądź tłamsić i negatywnie oddziaływać na naszą psychikę. Nie bez powodu ludzie dbają o malowanie ścian czy elementy dekoracyjne. Lubimy ładnie mieszkać, w estetycznych miejscach czujemy się po prostu dobrze. Planując wystrój swojego domu czy mieszkania warto pamiętać o ciepłej atmosferze, dzięki której będziemy mogli w pełni się odprężyć. Co nam w tym pomoże? Kominek. (testy uprawnienia budowlane 2020)

Rodzaje kominków

Kominek jest niezwykle wdzięcznym elementem wyposażenia wnętrz. Ma walory nie tylko estetyczne, ale przede wszystkim ogrzewa nasz dom. Jeśli zdecydujemy się na montaż kominka z płaszczem wodnym, rozprowadzimy ciepłe powietrze po całym domu. W dużych domach coraz bardziej popularne są natomiast kominki z otwartymi paleniskami. W takich sytuacjach trzeba jednak zadbać o przewód kominowy dymowy. Zajmie się on odprowadzaniem dymu, co uchroni nas od zatrucia czadem. (segregator z aktami prawnymi do egzaminu na uprawnienia budowlane)

Kominek: sprzątanie

Pył czy popiół, które są skutkiem palenia w kominku warto usuwać na bieżąco, najlepiej po każdym użyciu. Aby ułatwić sobie sprzątanie, warto zainwestować w specjalny odkurzacz. Nie jest on bardzo drogim urządzeniem; możemy na ten cel przeznaczyć kilkaset złotych. Niestety, komfort zawsze ma swoją cenę. Jednak samo siedzenie przed kominkiem i wpatrywanie się w ogień, zwłaszcza wtedy, gdy za oknem wieje i pada, jest bezcenne. (szczegółowy program egzaminu na uprawnienia architektoniczne)

Kominek a drewno

Myśląc o kominku nie sposób też nie wspomnieć o drewnie opałowym. Warto zdecydować się na drewno bardzo dobrej jakości, przede wszystkim należy jednak pamiętać o paleniu drewnem suchym. Używanie drewna mniej lub bardziej wilgotnego powoduje wiele dymu i niszczy przewód kominowy. Mokre drewno jest oczywiście tańsze, jednak palenie nim w kominku może przyczynić się do poniesienia o wiele większych kosztów. Z tego względu nie warto korzystać z kominka w sposób, w jaki nie zostało to określone. (więcej ciekawostek znajdziesz na naszym blogu)

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *